• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pomiar światła

  Przeczytaj także...
  Through the lens, TTL (ang. przez obiektyw) – stosowany w lustrzankach, jak również w bardziej zaawansowanych aparatach kompaktowych (zarówno analogowych jak i cyfrowych) pomiar światła odbitego od fotografowanego przedmiotu, przez obiektyw, światłomierzem wbudowanym w aparat fotograficzny.Pomiar matrycowy (wielosegmentowy) – sposób pomiaru oświetlenia wbudowany w aparat. Podstawą matrycowego pomiaru światła jest porównanie informacji o natężeniu światła w różnych częściach kadru. Aparat dokonuje pomiaru w światła w wielu punktach, kolejno porównuje rozkład jasności z bazą zdjęć zapisaną w jego pamięci, a następnie dobiera parametry ekspozycji, które umożliwią równomierne naświetlenie różnych segmentów zdjęcia.
  Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.

  Pomiar światła – w fotografii, pomiar służący do prawidłowego ustawienia parametrów ekspozycji fotografowanego obiektu. Przeprowadzany jest przy pomocy zewnętrznego, bądź wewnętrznego światłomierza aparatu fotograficznego.

  SPOT (ang. – punkcik, plamka) – sposób pomiaru światła w automatycznych lustrzankach, oraz zaawansowanych cyfrowych aparatach kompaktowych, a także w światłomierzach wyposażonych w tę funkcję, oraz lunetkę obserwacyjną. Pomiar centralny, nazywany również punktowym, pozwala na ustalenie wartości światła w środkowej części, zajmującej nie więcej niż 5% powierzchni całego kadru. W aparatach firmy Minolta pomiar punktowy realizowany jest na części nie przekraczającej 3% powierzchni.Ekspozycja – ilość światła padającego na film (lub na sensor elektroniczny w przypadku aparatu cyfrowego) konieczna dla prawidłowego zrobienia zdjęcia fotograficznego. Uzyskuje się ją poprzez ustalenie wartości przysłony i czasu naświetlania w stosunku do wybranej czułości filmu (lub jego odpowiednika w aparacie cyfrowym), lub też czułości materiału odbitkowego (papier fotograficzny, kopia diapozytywowa), a także poprzez odpowiednie dozowanie oświetlenia (lampy błyskowe, lampy o świetle ciągłym, odbłyśniki, ekrany, żaluzje, rozpraszacze światła itp.).

  W przypadku aparatu z wewnętrznym światłomierzem działającym w trybie TTL (pomiar przez obiektyw) można wyróżnić następujące tryby pomiaru światła:

  Pomiar centralnie-ważony - tryb pomiaru światła mierzony zwykle w całym kadrze, ze szczególnym uwzględnieniem jego środkowej części. Pomiar taki odbywa się poprzez zmierzenie ekspozycji w kilku/kilkunastu obszarach kadru, a następnie uśrednianie ich wyników połączone z przykładaniem rosnących wag dla obszarów położonych bliżej centrum (średnia ważona).Światłomierz – urządzenie stosowane w fotografii mierzące natężenie światła (padającego lub odbitego), umożliwiając dobranie prawidłowych parametrów ekspozycji naświetlenia materiału światłoczułego.
 • pomiar punktowy (spot),
 • pomiar centralnie-ważony,
 • pomiar matrycowy.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama