• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polsko-mongolskie wyprawy paleontologiczne

  Przeczytaj także...
  Zofia Kielan-Jaworowska (ur. 25 kwietnia 1925 w Sokołowie Podlaskim) – polska paleobiolog, emerytowana profesor w Instytucie Paleobiologii PAN w Warszawie.Gobi (mong.: Говь; Gow’; chiń. 戈壁; pinyin: Gēbì) – wyżynny obszar stepów, półpustyń i pustyń w Azji Wschodniej, leżący na terenie południowej Mongolii i północnych Chin. Po Saharze druga pod względem wielkości pustynia świata (nie licząc Antarktydy).
  Palaeontologia Polonica – recenzowane czasopismo naukowe o tematyce paleontologicznej, wydawane przez Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego PAN. Ukazuje się się nieregularnie od 1929 roku, kiedy to zostało założone przez Romana Kozłowskiego. Format czasopisma pozostaje praktycznie niezmieniony od chwili jego założenia. W „Palaeontologia Polonica” publikowane są monografie, jak np. seria artykułów poświęconych rezultatom polsko-mongolskich ekspedycji paleontologicznych na pustynię Gobi. Większość artykułów publikowanych jest w języku angielskim, choć niektóre starsze prace ukazywały się po francusku. Wszystkie artykuły dostępne są obecnie dostępne w formacie PDF. Autorzy artykułów pokrywają koszty druku. Redaktorem czasopisma jest Jerzy Dzik, jednak większość wydań ma własnych redaktorów.

  Polsko-mongolskie wyprawy paleontologiczne – seria ośmiu wypraw naukowych na pustynię Gobi, zorganizowanych przez Instytut Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk i Instytut Geologii Mongolskiej Akademii Nauk. Ekspedycje odbyły się w latach 1963, 1964, 1965, 1967, 1968, 1969, 1970 i 1971. Kierownikami naukowymi wypraw byli Julian Kulczycki (1963), Kazimierz Kowalski (1964) i Zofia Kielan-Jaworowska (pozostałe wyprawy). Za techniczną organizację ekspedycji odpowiadał Maciej Kuczyński. Główne rezultaty badań opublikowano w latach 1969–1984 na łamach czasopisma Palaeontologia Polonica (Results of the Polish-Mongolian Palaeontological Expeditions). Plon wypraw stanowiły skamieniałości szkieletów i jaj kredowych dinozaurów, kredowych i trzeciorzędowych ssaków, oraz wielu innych zwierząt (gadów, ptaków, bezkręgowców), w tym wielu nowych dla nauki. Opracowanie zebranego wówczas materiału trwa do dziś.

  Instytut Paleobiologii im. Romana Kozłowskiego Polskiej Akademii Nauk zajmuje się badaniami z zakresu paleontologii. Jego siedziba znajduje się w Warszawie.Kazimierz Kowalski (ur. 15 marca 1925 w Krakowie, zm. 29 maja 2007 w Krakowie) – polski paleontolog, teriolog i speleolog, członek Polskiej Akademii Nauk (od 1971), prezes Polskiej Akademii Umiejętności (1994–2001). Autor blisko 700 publikacji i ponad 20 nazw taksonów kopalnych.

  Opis wypraw znajduje się w popularnonaukowych książkach Zofii Kielan-Jaworowskiej i Macieja Kuczyńskiego.

  Maciej Kuczyński (ur. 15 kwietnia 1929 w Warszawie) – polski pisarz, inżynier architekt, speleolog, polarnik i alpinista. Członek The Explorers Clubu. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował w Polskiej Akademii Nauk jako kierownik techniczny wypraw naukowych.Mongolska Akademia Nauk (mong. Монгол улсын Шинжлэх ухааны Академи) – mongolska państwowa instytucja naukowa realizująca działania służące rozwojowi nauki i zdobywaniu wiedzy poprzez prowadzenie badań naukowych, zlecanych również przez rząd Mongolii w celu wspierania gospodarczego, społecznego i kulturalnego rozwoju kraju. Pełni funkcje doradcze dla instytucji rządowych Mongolii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Institute of Paleobiology, Polish Academy of Sciences. [dostęp 2013-02-10].
  2. http://muzewol.pan.pl/Ewolucja/Ewolucja2.pdf
  3. Kielan-Jaworowska Z. Polowanie na dinozaury. Katowice, 1969
  4. Kielan-Jaworowska Z. Przygody w skamieniałym świecie. Warszawa, 1973
  5. Kuczyński M. Zwrotnik dinozaura. Warszawa: Iskry, 1977
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.778 sek.