• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

  Przeczytaj także...
  Jerzy Koźmiński (ur. 1953) – polski dyplomata i urzędnik państwowy, były ambasador RP w USA i wiceminister spraw zagranicznych.Transformacja systemowa w Polsce – ogół zmian zapoczątkowanych w Polsce w latach 80. XX wieku, które ukierunkowane są na budowę wolnego rynku, stworzenie społeczeństwa obywatelskiego oraz demokratyzację.
  Forum Ekonomiczne w Krynicy - coroczne spotkania polityków i przedsiębiorców międzynarodowych w Krynicy-Zdroju, organizowane od 1990 roku w pierwszej połowie września. Pomysłodawcą i organizatorem poprzez Fundację Instytut Studiów Wschodnich jest Zygmunt Berdychowski. W pierwszych latach nosiło nazwę Forum Ekonomiczne Polska-Wschód. W okresie późniejszym na Forum zaczęli się pojawiać goście z krajów arabskich i Europy Zachodniej.

  Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (ang. Polish-American Freedom Foundation) - organizacja pozarządowa działająca od roku 2000. Założona została przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości w celu utrwalania efektów transformacji w Polsce oraz wykorzystania polskich doświadczeń w krajach byłego bloku wschodniego. Finansuje programy realizowane przez inne organizacje pozarządowe, jak np. Program stypendialny Lane’a Kirklanda czy też Program RITA - Przemiany w regionie.

  Blok wschodni (blok socjalistyczny, państwa socjalistyczne, kraje demokracji ludowej, kraje komunistyczne, potocznie demoludy) – zespół państw, które wprowadziły bądź starały się wprowadzić zmiany życia społecznego i gospodarczego zgodne z ideologią komunizmu, na który składały się: dyktatura proletariatu, gospodarka planowa oraz idee sprawiedliwości społecznej. Blok ten był wyróżniany od zakończenia II wojny światowej do początku lat 90. XX wieku.Andrew Nagorski (ur. 1947 w Edynburgu) - amerykański dziennikarz i pisarz. Przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

  Za swoją działalność została wyróżniona m.in. Nagrodą dla Organizacji Pozarządowej Europy Środkowo-Wschodniej Roku 2008 (przez Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Krynicy) oraz Nagrodą Wolności (przez Atlantic Council) w 2014 roku.

  Obecnie fundacją kieruje prezes Jerzy Koźmiński, a przewodniczącym Rady Dyrektorów jest Andrew Nagorski. Dyrektorami programowymi są: Renata Koźlicka-Glińska, Radosław Jasiński, Katarzyna Maniszewska i Joanna Lempart-Winnicka.

  Fundacja prowadzi również programy w obszarze edukacji i rozwoju społeczności lokalnych.

  Przypisy

  1. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. ngo.pl. [dostęp 21 września 2012].
  2. Janusz R. Kowalczyk: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. rp.pl, 2009-11-04. [dostęp 21 września 2012].
  3. Program stypendialny Lane’a Kirklanda. kirkland.edu.pl. [dostęp 3 marca 2013].
  4. Program RITA – Przemiany w regionie. programrita.org. [dostęp 14 kwietnia 2016].
  5. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Zarząd i Pracownicy. pafw.pl. [dostęp 21 września 2012].
  6. Rada Dyrektorów. pafw.pl. [dostęp 10 czerwca 2014].
  7. Młodsza o 20 lat żona ministra Glińskiego wkracza na salony. onet.pl. [dostęp 2016-03-20].

  Linki zewnętrzne[]

 • Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. pafw.pl. [dostęp 21 września 2012]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.