Polskie Towarzystwo Geologiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polskie Towarzystwo Geologiczne (PTG) – geologiczne stowarzyszenie naukowe, założone w 1921 w Krakowie.

Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Siedziba Towarzystwa znajduje się w Krakowie, przy ulicy Gronostajowej 3a. Posiada ono oddziały: krakowski, warszawski, gdański, górnośląski, karpacki,lubelski, poznański,szczeciński, świętokrzyski, wrocławski i ziemi Lubuskiej oraz koła w Bełchatowie i Toruniu.

Pierwszym prezesem Towarzystwa, a wcześniej inicjatorem jego powstania na zebraniu 14 marca 1920 w kierowanym przez niego Zakładzie Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, był prof. Władysław Szajnocha. Stanowisko pierwszego przewodniczącego Towarzystwa objął Karol Bohdanowicz. Wieloletnim przewodniczącym Zarządu Głównego PTG był prof.r Kazimierz Maślankiewicz, a 23 września 1977 podczas 49. Zjazdu Naukowego Geologów w Załużu jego następcą został wybrany doc. dr hab. Rafał Unrug.

Kazimierz Maślankiewicz (ur. 9 czerwca 1902 w Pruchniku, zm. 21 sierpnia 1981 w Krakowie) - polski geolog i mineralog, profesor.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Od 1923 roku PTG wydaje pismo pt. „Annales Societatis Geologorum Poloniae”, poprzednio wydawane jako Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

W roku 1948 Towarzystwo było jednym ze współzałożycieli Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Polskie Towarzystwo Geologiczne organizuje coroczne Zjazdy Naukowe poświęcone zagadnieniom geologii różnych regionów Polski. Z inicjatywy PTG, od 2008 roku, co 4 lata odbywa się Polski Kongres Geologiczny. Pierwszy Kongres odbył się w Krakowie.

Członkowie[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkowie Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Annales Societatis Geologorum Poloniae (ang.). Directory of Open Access Journals. [dostęp 2013-06-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-26)].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona PTG
 • Strona Annales Societatis Geologorum Poloniae
 • Annales Societatis Geologorum Poloniae – periodyk wydawany od 1923 roku w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Geologiczne. Pismo publikuje prace oryginalne związane z szeroko pojętymi naukami geologicznymi. Do 1926 roku periodyk ukazywał się pod tytułem „Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego w Krakowie”, od 1926 aż do roku 1980 pod tytułem „Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego”, a ostatecznie ukazuje się jako „Annales Societatis Geologorum Poloniae”Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Władysław Szajnocha (ur. 28 czerwca 1857 we Lwowie, zm. 1 sierpnia 1928 w Jaworzu na Śląsku Cieszyńskim) – geolog, paleontolog.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Termin Ziemia Lubuska ewentualnie ziemia lubuska (łac. terra Lubus, niem. Land Lebus, Lebuser Land) ma szerokie i często odmienne znaczenie, rozróżniane także względem okresów historycznych. Poniżej przedstawione są główne znaczenia, które będą szczegółowo rozwinięte w odpowiednich sekcjach:
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Organizacja (od gr. organon, łac. organum – wyspecjalizowana część pełniąca jakąś funkcję w całości) – wieloznaczne i interdyscyplinarne pojęcie z zakresu nauk o zarządzaniu, socjologii, psychologii.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama