Polskie Towarzystwo Geologiczne
Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (ang. International Union for Conservation of Nature, w skrócie IUCN) – międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną przyrody założona w 1948 roku jako pierwsza światowa organizacja skupiona na problemach środowiska naturalnego. Jej siedziba mieści się w Gland w Szwajcarii.
Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.
Polskie Towarzystwo Geologiczne (PTG) – geologiczne stowarzyszenie naukowe, założone w 1921 w Krakowie.
Siedziba Towarzystwa znajduje się w Krakowie, przy ulicy Gronostajowej 3a. Posiada ono oddziały: krakowski, warszawski, gdański, górnośląski, karpacki,lubelski, poznański,szczeciński, świętokrzyski, wrocławski i ziemi Lubuskiej oraz koła w Bełchatowie i Toruniu.
Pierwszym prezesem Towarzystwa, a wcześniej inicjatorem jego powstania na zebraniu 14 marca 1920 w kierowanym przez niego Zakładzie Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, był prof. Władysław Szajnocha. Stanowisko pierwszego przewodniczącego Towarzystwa objął Karol Bohdanowicz. Wieloletnim przewodniczącym Zarządu Głównego PTG był prof.r Kazimierz Maślankiewicz, a 23 września 1977 podczas 49. Zjazdu Naukowego Geologów w Załużu jego następcą został wybrany doc. dr hab. Rafał Unrug.
Od 1923 roku PTG wydaje pismo pt. „Annales Societatis Geologorum Poloniae”, poprzednio wydawane jako Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego.
W roku 1948 Towarzystwo było jednym ze współzałożycieli Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).
Polskie Towarzystwo Geologiczne organizuje coroczne Zjazdy Naukowe poświęcone zagadnieniom geologii różnych regionów Polski. Z inicjatywy PTG, od 2008 roku, co 4 lata odbywa się Polski Kongres Geologiczny. Pierwszy Kongres odbył się w Krakowie.
Członkowie[ | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Annales Societatis Geologorum Poloniae (ang.). Directory of Open Access Journals. [dostęp 2013-06-19].