• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polskie Towarzystwo Ewangelickie

  Przeczytaj także...
  Jan Szturc (ur. 1955) – polski meteorolog, hydrolog, historyk protestantyzmu na ziemiach polskich, działacz luterański.Słowo i Myśl. Przegląd Ewangelicki – kwartalnik (dawniej miesięcznik, a następnie dwumiesięcznik) Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (PTEw), ukazujący się od 1989 r.
  Biskup Jan Szarek (ur. 13 lutego 1936 w Bielsku-Białej) – biskup-senior Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w latach 1993–2001 prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, w latach 2000–2005 prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, doktor honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

  Polskie Towarzystwo Ewangelickie (PTEw, dawniej PTE) jest ogólnopolskim Kościołów ewangelickich. Powstało ono na bazie lokalnego stowarzyszenia, które założono pod tą nazwą w 1919 roku w Poznaniu, gdzie przy ul. Kossaka 9 od 1928 r. ma swoją kamienicę, zarazem do 2004 r. siedzibę parafii ewangelicko-augsburskiej. W 1983 roku nastąpiło rozszerzenie jego działalności na cały kraj.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Janusz Narzyński (ur. 14 marca 1928, Warszawa) – duchowny luterański, w latach 1975–1991 Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w latach 1983–1986 prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

  PTEw działa poprzez oddziały regionalne: Bielsko-Biała, Cieszyn, Jaworze, Katowice, Koszalin, Kraków, Łódź, Poznań, Sopot, Ustroń, Warszawa i Żory. Pracę oddziałów koordynuje Zarząd Główny, którego siedziba mieści się w Katowicach. PTEw jest wydawcą czasopisma "Słowo i Myśl", poszczególne oddziały prowadzą swą działalność poprzez imprezy muzyczne, odczytowe, sesje popularnonaukowe, działania społeczne, polityczne, wydawnictwa. Największym przedsięwzięciem PTEw było zorganizowanie dwóch Światowych Zjazdów Polaków Ewangelików, które odbyły się w Warszawie w latach 1994 i 1996.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu, należąca diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, została założona w 1920 r., lecz ma tradycje sięgające XVI w. Mieści się w dzielnicy Grunwald, przy ul. Obozowej 5.

  Sporadycznie organizowane są duże, ogólnopolskie zjazdy PTEw połączone z obchodami rocznicowymi, np. w 2004 r. z okazji 85-lecia PTEw taki zjazd odbył się w Poznaniu, z okazji 90-lecia PTEw w 2009 r. również w Poznaniu.

  Zarząd Główny PTEw (wybrany w 2011 r.):

 • prezes: Józef Król
 • wiceprezes: Romuald Długosz
 • sekretarz: Maciej Godfrejów
 • skarbnik: Maria Miarka
 • członkowie: Michał Jadwiszczok, Marcin Mrózek, Jan Szturc
 • Prezesi PTEw (po 1983 roku)

  Stowarzyszenie – organizacja społeczna (zrzeszenie) powoływana przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania.Ulica Kossaka w Poznaniu – ulica w poznańskiej dzielnicy Łazarz. Biegnie z południa na północ, równoległe do ul. Matejki, między ul. Wyspiańskiego i Grottgera. Jedyną przecznicą jest ul. Siemiradzkiego. Nazwa upamiętnia malarza Juliusza Kossaka. Została wytyczona w 1903 r. na terenie tzw. (niem.) Johow-Gelände, nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową należących m.in. do architekta Maxa Johowa, skupionych wzdłuż ul. Matejki. Do 1919 r. nosiła nazwę niem. Siemensstrasse (ul. Siemensa), w latach II wojny światowej była zwana (niem.) Schlütterstrasse.
 • 1983-1991 – Bernard Rozwałka (Poznań)
 • 1991-1999 – Zofia Wojciechowska (Łódź)
 • 1999-2002 – Bogdan Zeler (Katowice)
 • od 2003 – Józef Król (Jaworze k. Bielska-Białej)
 • Honorowi członkowie PTEw: ks. Ryszard Janik, ks. bp. Janusz Narzyński, ks. bp Jan Szarek, ks. Zofia Wojciechowska, Bernard Rozwałka, Władysław Sosna.

  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Bibliografia[]

 • Jan Szturc: Stowarzyszenia społeczno-kulturalne w polskim ewangelicyzmie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe „Semper”, 2006. ISBN 83-89100-83-5.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Serwis Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.