Polskie Towarzystwo Alergologiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) – stowarzyszenie naukowe powstałe 15 listopada 1982 roku w Bydgoszczy. Zrzesza lekarzy alergologów, internistów, pediatrów, dermatologów oraz laryngologów, zajmujących się alergologią doświadczalną i kliniczną oraz dziedzinami pokrewnymi.

Dermatologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się przede wszystkim na skórze (np. łagodne i złośliwe nowotwory jak czerniak złośliwy) lub rumień guzowaty.Paweł Górski (ur. 24 stycznia 1950 w Łodzi) – polski internista i alergolog, profesor nauk medycznych, w kadencjach 2008–2012 i 2012–2016 rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Siedziba PTA znajduje się w Łodzi. Strukturę terenową tworzy 13 oddziałów regionalnych grupujących ponad 1500 członków. Misją PTA jest zrzeszanie osób, których przedmiotem działania lub zainteresowania jest alergologia. PTA reprezentuje polską alergologię w kraju i na świecie, upowszechnia wiedzę na temat alergologii w społeczeństwie oraz dba o właściwe wyszkolenie lekarzy w zakresie alergologii.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

PTA jest członkiem World Allergy Organization i European Academy of Allergy and Clinical Immunology.

Oficjalnym czasopismem PTA jest „Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology”

Prezydenci PTA[ | edytuj kod]

 1. Bogdan Romański (1982–1985)
 2. Bogdan Romański (1985–1988)
 3. Józef Małolepszy (1988–1991)
 4. Józef Małolepszy (1991–1994)
 5. Tadeusz Płusa (1994–1997)
 6. Tadeusz Płusa (1997–2000)
 7. Paweł Górski (2000–2003)
 8. Marek L. Kowalski (2003–2006)
 9. Piotr Kuna (2006–2009)
 10. Barbara Rogala (2009–2012)
 11. Bolesław Samoliński (2012–2015)
 12. Zbigniew Bartuzi (2015–2018)
 13. Marek Kulus (2018–2021)
 14. Maciej Kupczyk (2021–)

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona główna - Polskie Towarzystwo Alergologiczne. [dostęp 2010-06-15].
 • World Allergy Organization (ang.). [dostęp 2010-06-15].
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Organizacja (od gr. organon, łac. organum – wyspecjalizowana część pełniąca jakąś funkcję w całości) – wieloznaczne i interdyscyplinarne pojęcie z zakresu nauk o zarządzaniu, socjologii, psychologii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lekarz – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji (art. 2 ustawy opublikowanej w Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943).
  Marek Leszek Kowalski (ur. 30 czerwca 1952 roku w Tomaszowie Mazowieckim) - polski lekarz-naukowiec, profesor doktor habilitowany nauk medycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Katedry Immunologii Klinicznej i Mikrobiologii oraz Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii, dyrektor Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Alergologia – dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń alergicznych, czyli takich, u podstaw których stoi zjawisko nadwrażliwości, zwłaszcza inicjowane przez mechanizmy immunologiczne. W Polsce konsultantem krajowym alergologii od 19 lutego 2020 jest prof. dr hab. Karina Jahnz-Różyk.
  Pediatria – dziedzina medycyny zajmująca się chorobami dziecięcymi, opieką nad dziećmi oraz ich rozwojem. Za ojca pediatrii uznaje się Abrahama Jacobiego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama