Polskie Radio Program III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba Programu III Polskiego Radia oraz Polskiego Radia RDC przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7
Kubek z logo Trójki (lata 90.)
Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7, w którym m.in. nagrywane są cyklicznie koncerty „Trójki”
Andrzej Korman, kierownik redakcji muzycznej Trójki, na okładce Polityki z 1968 roku.
Podczas wyjazdowego notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego w Sopocie w roku 2013 ochrzczono plac przy ul. Bohaterów Monte Cassino „Placem Radiowej Trójki” i postawiono przy nim „Trójkową budkę telefoniczną
Tadeusz Sznuk zanim trafił do Programu I pracował w Trójce
Marek Gaszyński to jedna z największych ikon Programu 3 w latach 60. i 70.
W roli Elizy, w słuchowisku „Kocham pana, panie Sułku” występowała Marta Lipińska
Jan Kobuszewski występował w słuchowisku „Rodzina Poszepszyńskich
Stefan Friedmann współpracował z takimi trójkowymi audycjami jak: „60 minut na godzinę” czy „Ilustrowany tygodnik rozrywkowy”
Korneliusz Pacuda, popularyzator muzyki country, związany był z Trójką do roku 2001
Wojciech Mann – jeden z najbardziej rozpoznawanych głosów radiowych
Jerzy Owsiak prowadził w Trójce m.in. audycję „Się kręci”
Tomasz Sianecki prowadził na antenie Programu 3 m.in. audycję Zapraszamy do Trójki
Sławomir Wierzcholski na antenie Trójki prowadził audycje poświęcone bluesowi
Monika Olejnik zanim stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci związanych z telewizją, przez długie lata pracowała w Trójce, gdzie była reporterką polityczną i przeprowadzała wywiady z politykami
Grzegorz Miecugow – dyrektor Trójki na początku lat 90.
Marcin Kydryński pracował w Trójce od 1989 do 2020 roku.
W roku 2016 po dłuższej przerwie, na antenę Trójki powrócił Paweł Sztompke, gdzie prowadzil audycję „Ostatni seans filmowy”.
Marek Niedźwiecki – jedna z największych osobowości Trójki, pracował w niej w latach 1982–2007 oraz ponownie od kwietnia 2010 do maja 2020.
Maria Czubaszek – najbardziej znana z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce
Beata Pawlikowska prowadziła z Grzegorzem Wasowskim audycję Lista przebojów dla oldboyów
Po odejściu ze stacji Marka Niedźwieckiego, prowadzenie Listy Programu 3 przejął Piotr Baron
Kuba Strzyczkowski prowadził audycję „Za, a nawet przeciw” oraz piątkowe popołudniowe wydanie „Zapraszamy do Trójki”. Od maja do sierpnia 2020 roku był dyrektorem stacji.
Kuba Wojewódzki z Trójką był związany w latach 90.
Po odejściu z Trójki Moniki Olejnik rozmowy z politykami na antenie stacji prowadziła m.in. Jolanta Pieńkowska
Tomasz Kammel bardzo krótko pracował w Programie 3. Prowadził m.in. audycję Znaki szczególne
Piotr Metz, współtwórca sukcesu konkurencyjnej stacji radiowej RMF FM po powrocie do Programu 3 prowadził m.in. audycję „Lista osobista”, a w latach 2016-2020 był szefem Redakcji Muzycznej.
Jan „Ptaszyn” Wróblewski – jedna z niewielu postaci Trójki związana z pierwszymi latami jej istnienia, która obecna jest na antenie do dziś
Artur Orzech prowadził audycje „Zaraz wracam” i „Trzy kontynenty” (odszedł w 2017)
Artur Andrus – był odpowiedzialny w Trójce za audycje związane z kabaretem
Wojciech Cejrowski – od stycznia 2007 z przerwami prowadzi sobotnią „Audycję Podzwrotnikową
Dmitrij Strelnikoff był jednym z czterech reporterów stacji biorących udział w pierwszej edycji projektu „Trójka przekracza granice”
Jednym z gości, który przez pewien okres gościł w audycji Tu Baron był krytyk literacki Andrzej Dobosz, który w środy opowiadał o wybranych przez siebie książkach
Wojciech Waglewski pojawił się na trójkowej antenie jesienią 2008 roku. Wraz z synem, Fiszem prowadzi audycję „Magiel Wagli”
Fisz (Bartosz Waglewski)
Karolina Kozak – kolejna z postaci sceny muzycznej, która prowadziła do 2012 r. w Trójce swoją autorską audycję muzyczną „Bez etykiety”. Niegdyś byłą prezenterka MTV.
Grzegorz Halama jako „Pan Józek” występował w „Urywkach z rozrywki” w porannym „Zapraszamy do Trójki
Tomasz Jachimek – jedna z postaci polskiej sceny kabaretowej często gościnnie występująca w audycji „Akademia rozrywki”
Filip Jaślar, skrzypek z Grupy MoCarta pojawia się w środowym wydaniu „Urywków z kalendarza”. Wraz z Marcinem Łukawskim dwukrotnie prowadził świąteczne wydania porannego „Zapraszamy do Trójki
Jedną z osób, które próbowały przystosować Trójkę do nowych realiów w polskich mediach był Michał Olszański, który pracował w redakcji sportowej stacji
Krzysztof Skowroński – dyrektor Programu 3 w latach 2006–2009. Ponadto prowadził w tej rozgłośni m.in. Salon polityczny Trójki

Polskie Radio Program 3 (Trójka, Radiowa Trójka, Program Trzeci Polskiego Radia, oficjalny skrót PR3; inne: P3PR, PRP3) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 1 kwietnia 1962 roku.

Patronite – serwis wspomagający pozyskiwanie finansowania przez osoby twórcze, założony w 2015 roku przez Tadeusza Chełkowskiego i Michała Krawczyka. Podstawową formą działalności portalu jest pomoc w zdobywaniu comiesięcznego wsparcia od osób indywidualnych i instytucji, udostępnianie narzędzi wspomagających tworzenie i zarządzanie grupami Patronów, biblioteki Patronite Commons – otwartego zbioru utworów dostępnego dla twórców Patronite.pl. Patronite pozyskał dla zarejestrowanych autorów m.in. 150 tys. złotych od ZIPSEE Cyfrowa Polska oraz 30 tys. złotych z tytułu konkursu „Najlepiej Robić Swoje” organizowanego przez ING Bank Śląski. Portal został laureatem konkursu NE100. Wojciech Cegielski (ur. 1977 r. w Bielsku-Białej) – dziennikarz i korespondent zagraniczny i wojenny Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ma na koncie także kursy dziennikarskie na Uniwersytecie Północnej Karoliny.

Spis treści

 • 1 Charakterystyka
 • 2 Historia
 • 2.1 Lata 60.
 • 2.2 Lata 70.
 • 2.3 Lata 80.
 • 2.4 Lata 90.
 • 2.5 Lata 00.
 • 2.6 Lata 10.
 • 2.6.1 50-lecie działalności
 • 2.7 Lata 20.
 • 2.7.1 Sprawa pojawienia się piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój” na Liście Przebojów
 • 2.7.2 Kadencja Kuby Strzyczkowskiego
 • 2.7.3 Po zmianie dyrektora
 • 3 Projekty kontynuacyjne
 • 4 Kontrowersje wokół Programu 3
 • 5 Ludzie Programu 3
 • 5.1 Dyrektorzy – redaktorzy naczelni Trójki
 • 5.2 Pozostali – obecnie
 • 5.2.1 Redaktorzy audycji oraz prezenterzy
 • 5.2.2 Prowadzący serwisy Trójki
 • 5.3 Realizatorzy dźwięku
 • 5.3.1 Obecni
 • 5.3.2 Dawni
 • 5.4 Korespondenci zagraniczni
 • 5.5 Dawni pracownicy i współpracownicy
 • 5.5.1 Artyści estradowi, kabaretowi, ludzie kultury
 • 6 Wybrane audycje Programu 3
 • 6.1 Obecnie
 • 6.2 Dawniej m.in.
 • 7 Kalendarium cyklicznych wydarzeń w Programie 3
 • 8 Koncerty i Muzyczne Studio Trójki im. Agnieszki Osieckiej
 • 9 Logo „Trójki”
 • 10 Lokalizacje analogowych stacji nadawczych
 • 11 Odbiór cyfrowy
 • 12 Zobacz też
 • 13 Przypisy
 • 14 Linki zewnętrzne
 • Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Siedziba Programu 3 Polskiego Radia mieści się przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Budynek rozgłośni to jeden z budynków dawnych koszar. Spalony w czasie II wojny światowej, został zaadaptowany do potrzeb radia i oddany do użytku 22 lipca 1949.

  RTCN Jemiołów – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Jemiołowie, maszt o wysokości 314 metrów i betonowa wieża o wysokości 99 metrów. Centrum zbudowano w latach 1960-1962 z funduszy zebranych społecznie. Jest to główna stacja nadawcza RTV województwa lubuskiego. Obsługiwana jest przez spółkę Emitel Sp. z o.o..RTCN Chwaszczyno – największa stacja nadawcza na Pomorzu znajdująca się w sąsiadującej z Gdynią miejscowości Chwaszczyno, ul. Rewerenda. Zasięg anten radiowych zamontowanych na tym maszcie dociera nawet do Szwecji i Danii (Bornholm).

  Program 3 Polskiego Radia można odbierać drogą naziemną na terenie całego kraju za pomocą nadajników UKF oraz w wielu rejonach kraju za pomocą nadajników systemu DAB+. Ponadto przekaz stacji dostępny jest za pomocą telewizji hybrydowej HbbTV, platform cyfrowych nc+ oraz Cyfrowy Polsat oraz poprzez Internet - zarówno stronę stacji, jak i dedykowaną aplikację mobilną Polskiego Radia. Rozgłośni można słuchać również przy użyciu łącza telefonicznego dzwoniąc pod numer (22) 645 93 00.

  Grzegorz Miecugow (ur. 22 listopada 1955 w Krakowie) – polski dziennikarz, redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter Wiadomości w TVP1, twórca i prezenter Faktów w TVN, felietonista „Dziennika Polskiego” i publicysta „Przekroju”.Jerzy Kordowicz (ur. 17 listopada 1945) – polski dziennikarz radiowy, publicysta, realizator, popularyzator muzyki elektronicznej.

  Stacja nadaje program o charakterze muzyczno-rozrywkowym. Na antenie obecne są również audycje publicystyczne, w których poruszane są tematy polityczne, społeczne i kulturalne. Do stałych elementów ramówki należą: słuchowiska, reportaże radiowe, audycje kabaretowe oraz powieści czytane w odcinkach. Obok bieżących informacji z kraju i ze świata prezentowane są również wiadomości ze świata sztuki (film, teatr, literatura, wystawy).

  Waldemar Pawlak (ur. 5 września 1959 w Modelu) – polski polityk, dwukrotny prezes Rady Ministrów: w 1992 (nie stworzył rządu) oraz w latach 1993–1995.Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.

  Audycje Trójki to prawie wyłącznie programy autorskie prowadzone przez dziennikarzy samodzielnie decydujących o wyborze muzyki i formie jej prezentacji. Od początku istnienia stacji w ramach audycji autorskich na jej antenie stale obecne były niemal wszystkie gatunki muzyczne: rock, rock’n’roll, heavy metal, pop, blues, jazz, country, folk, house, chillout, reggae, rhythm and blues, hip-hop, muzyka alternatywna, elektroniczna, klubowa, latynoamerykańska, filmowa, poważna (włącznie z operą), poezja śpiewana. Różnorodność ta zachowała się do dziś (choć muzyka country, poważna i hip-hop została znacząco zredukowana).

  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.Śnieżne Kotły (niem. Schneegruben, czes. Sněžné jámy) — kotły polodowcowe w Karkonoszach, w południowo-zachodniej Polsce.

  Trójka od lat organizuje wiele akcji charytatywnych (do których należą między innymi akcja Idą Święta) oraz imprez plenerowych mających na celu zarówno promocję samej stacji, jak i rozbudzanie zainteresowania sportem oraz kulturą wśród radiosłuchaczy.

  Program Trzeci regularnie wydaje albumy związane z różnymi audycjami stacji. Są to zazwyczaj składanki utworów muzycznych prezentowanych w danym programie od wielu wykonawców, często jako nagrania koncertów dla stacji. Do tej pory wydano płyty związane między innymi z audycjami „3maj z nami”, „Smooth jazz cafe”, „Siesta”, „Offensywa”, „Muzyczna poczta UKF”, „Trójkowy Ekspres”, „MiniMax”, „Lista przebojów”. Wielokrotnie ukazywały się również kolekcje wybranych skeczów prezentowanych wcześniej w ramach audycji kabaretowych (np. z cyklu „60 minut na godzinę”)

  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Press – miesięcznik branżowy adresowany do dziennikarzy, pracowników reklamy i public relations; pierwszy numer miesięcznika ukazał się 15 lutego 1996 r. Wydawcą jest poznańska firma Press sp. z o.o. Założycielem i redaktorem naczelnym pisma jest Andrzej Skworz.

  Swoistą tradycją Programu 3 stało się nadawanie audycjom tytułów korespondujących z liczbą „3”. Większość z nich stanowi grę słów i nawiązuje do znanych powiedzeń, bądź sloganów. W przeszłości na antenie stacji odnaleźć można było zatem takie audycje jak: „Potrójmy o sporcie”, „Trzecia fala”, „3maj z nami”, „MP Trójka”, „Trzecia godzina”, „Trzecie ucho”, „M3”, „Trzy kwadranse jazzu”, „LP Trójka”, „Trzecia strona księżyca”, „Trzecia strona medalu”, „Trzecia strona świata”.

  Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r. Jan Marian Zagozda (ur. 3 maja 1930, zm. 21 listopada 2018 w Warszawie) – polski dziennikarz radiowy i popularyzator muzyki.

  Liczbę trzy zawiera w sobie również numer telefonu dla słuchaczy (+48 22 333 33 33, czytany na antenie jako „dwadzieścia dwa i siedem trójek”), którzy mogą się dzięki niemu dodzwonić na antenę, bądź wziąć udział w konkursie. Kolejnym symbolem stacji jest adres „Myśliwiecka 3/5/7”, który był regularnie podawany na antenie i do 2020 roku był nazwą jednej z audycji autorskich.

  Jacek Janczarski (ur. 27 lutego 1945 w Kurowie, zm. 2 lutego 2000 w Warszawie) – polski pisarz, dramaturg, satyryk, scenarzysta filmowy.Elżbieta Ewa Bieńkowska z domu Moycho (ur. 4 lutego 1964 w Katowicach) – polska urzędniczka samorządowa i polityk. Od 2007 minister rozwoju regionalnego w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska, senator VIII kadencji.

  Historia[ | edytuj kod]

  Lata 60.[ | edytuj kod]

  Pomysł stworzenia Programu Trzeciego Polskiego Radia i przekonanie do niego Władysława Gomułki przypisuje się dziennikarzowi radiowemu Stanisławowi Stampf’lowi, współautorowi słuchowiska „Matysiakowie”. Trójka miała być radiem dla młodych ludzi - w intencji ówczesnych władz miała odciągnąć polską młodzież od zachodnich stacji, a jednocześnie zapewnić możliwość oddziaływania ideologicznego, kontroli przekazu i indoktrynacji.

  Noc Muzycznych Pejzaży (NMP) – audycja muzyczna nadawana w Programie III PR od 1998. Wcześniej od 1992 jako Rock Malowany Fantazją w RMF FM.Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.

  Trójka rozpoczęła testowe nadawanie swojego programu 1 marca 1958. Była ona wówczas odbierana jedynie w Warszawie, Opolu i Katowicach. Za oficjalną datę rozpoczęcia działalności przez Program 3 przyjmuje się jednak 1 kwietnia 1962 roku. Pierwszym dyrektorem stacji był Edward Fiszer, zaś kierownikiem redakcji muzycznej na przełomie lat 60. i 70. był Andrzej Korman.

  Piotr Metz (ur. 17 października 1957 w Tarnowie) – polski dziennikarz radiowy, jeden z założycieli i dyrektor muzyczny radia RMF FM w latach 1990-2001, były redaktor naczelny miesięcznika Machina.RTON Skórowo Nowe (Radio-telewizyjny Ośrodek Nadawczy Skórowo Nowe) - wieża radiowa położona w Nowym Skórowie koło Lęborka.

  Artystyczne (zarówno literackie, jak i muzyczne) oraz rozrywkowe audycje Trójki były z założenia skierowane przede wszystkim do ludzi młodych, zwłaszcza ze środowiska studenckiego.

  Wśród gatunków muzycznych prezentowanych na antenie znajdowały się: jazz, muzyka poważna, polski big beat, zagraniczny rock’n’roll. W przeciwieństwie do audycji Programu I, publicystyka o charakterze polityczno-propagandowym była w Trójce ograniczona do minimum. Jan Borkowski tak wspomina redakcję Trójki tamtych lat: „właśnie w tym zespole nie przypominam sobie żadnych złowieszczych działaczy partyjnych, a głównie młodych, zdolnych, świetnie wykształconych ludzi. Byli Andrzej Korman, Andrzej Stankiewicz, Krystyna Kępska, Elżbieta Markowska, Anna Niesłuchowska. Tu zebrali się najlepsi twórcy kabaretowi: Jacek Fedorowicz, Andrzej Zaorski, Jacek Janczarski, Marcin Wolski. I tak można by snuć barwne opowieści o tym, jak ta Trójka się rozkręcała, jak nabierała dynamiki”.

  RTCN Żagań-WichówRadiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Żagań-Wichów. Maszt radiowy w pobliżu miejscowości Wichów w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim, w gminie Brzeźnica, o wysokości 280 m n.p.t. (wysokość posadowienia konstrukcji 158 m n.p.m.). Właścicielem jest Emitel Sp. z o.o.. Obiekt wybudowany został w 111 dni w 2003 roku przez firmę Atem. W dniu 1 października 2010 r. emisja testowa kanałów TVP w standardzie DVB-T została zakończona, a pozostawione zostały kanały z tzw. drugiego multipleksu.Telefon (z gr. tele – daleko oraz phone – głos) – urządzenie końcowe dołączane do zakończenia łącza telefonicznego.

  Pierwszą audycją, którą usłyszeli słuchacze nowej stacji, był „Mój magnetofon” (pierwowzór „Muzycznej poczty UKF”), którą prowadził Mateusz Święcicki – jedna z największych osobowości Programu 3 tamtych lat. W kolejnych latach, wraz z wydłużaniem czasu emisji programu do prawie dziesięciu godzin u schyłku dekady, legendarnych już dziś audycji przybywało. Wśród nich były takie jak „Gwiazda siedmiu wieczorów”, „Opera tygodnia”, „Roman Waschko i jego płyty”, „Bawmy się”, „Fonorama”, przegląd prasy posiadający oryginalny tytuł „Nie czytaliście, to posłuchajcie” czy skróty wiadomości „Ekspresem przez świat”. Jedną z audycji, która wówczas pojawiła się na antenie (w roku 1968), był również program „MiniMax – czyli minimum słowa, maksimum muzyki” prowadzony przez 57 lat (do 2020 roku) przez jedną z największych osobowości radiowych – Piotra Kaczkowskiego. Andrzej Korman, Marek Gaszyński i Andrzej Stankiewicz prowadzili wtedy kultową audycję „Klub grającego krążka”. Obok Mateusza Święcickiego, Piotra Kaczkowskiego, Dariusza Michalskiego czy Romana Waschko czołowymi postaciami ówczesnej Trójki byli również Marek Gaszyński i Witold Pograniczny.

  60 minut na godzinę (Sześćdziesiąt minut na godzinę) - audycja satyryczna emitowana w radiowej Trójce w latach 1973–1981.„Sztandar Młodych” – dziennik dla młodzieży, wydawany w latach 1950–1997 w Warszawie. Na początku był organem ZMP.
 • Program dnia na sobotę 1 marca 1958 roku:
 • 15:05-20:35 Retransmisja Programu II
  20:35 Program dnia
  20:37-21:00 Przerwa
  21:00 Koncert symfoniczny
  21:45-01:00 Retransmisja Programu II
  
 • Program dnia na niedzielę 2 marca 1958 roku:
 • 05:30-20:25 Retransmisja Programu II
  20:25 Program dnia
  20:27-20:30 Przerwa
  20:30 Koncert solistów
  21:30-24:00 Retransmisja Programu II
  
 • Program dnia na piątek 30 marca 1962 roku:
 • 19:30 Program wieczoru
  19:33 Muzyka rozrywkowa, taneczna, jazzowa
  21:00 „Bigamistka”, reżyseria J. Rakowiecki
  21:47 „Trzy koncerty mistrzów baroku”
  22:30-22:35 Wiadomości Radia ONZ
  
 • Program dnia na sobotę 31 marca 1962 roku:
 • 20:00 Program wieczoru
  20:03 „Piosenki, jakich nie było”
  20:45 „Głosy poranku w Hanoi”
  21:00 „Trzy niedziele poety”
  22:05 „Jazz-panorama”
  22:36 „Ciąg dalszy nastąpi” (II)
  22:55-23:00 „Melodie na dobranoc”
  
 • Program dnia na niedzielę 1 kwietnia 1962 roku:
 • 20:00 Program wieczoru
  20:02 Audycja prima-aprilisowa w opracowaniu J. Głowackiego i T. Kubiaka
  22:50-22:57 „Chwila szczerości” – audycja w opracowaniu W. Krajewskiej
  
 • Program dnia na poniedziałek 2 kwietnia 1962 roku:
 • 19:30 Program wieczoru
  19:33 Muzyka rozrywkowa, taneczna, jazzowa
  21:00 „O bogatym młynarzu i pracowitym ogrodniku”
  21:29 Koncert muzyki barokowej
  22:10-22:30 Audycja i wiadomości Radia ONZ
  

  Lata 70.[ | edytuj kod]

  W latach 70. Program 3 pełnił funkcję radiostacji o profilu inteligencko-kulturalno-rozrywkowym. Był powszechnie słuchany w dużych miastach i w największym stopniu odpowiadał zapotrzebowaniu ich mieszkańców zarówno na najnowsze nowinki muzyczne ze świata, jak i na potrzebę obcowania z dobrą literaturą oraz inteligentną rozrywką. Trójka różniła się pod tym względem od pozostałych programów Polskiego Radia, zarówno od Programu I – w przeważającej większości bardzo oficjalnego (poza „Latem z Radiem” i muzycznym „Studiem Gama”), wypełnionego treściami propagandowymi, komunikatami oraz audycjami poradnikowymi, jak i bardzo elitarnego Programu II – skierowanego do stosunkowo wąskiego grona słuchaczy, wypełnionego „kulturą wysoką”, a także nowo powstałego, szukającego dopiero swojego profilu Programu IV. W Trójce prawie w ogóle nieobecna była propaganda polityczna, a wiadomości nadawano tylko kilka razy dziennie, w nieco lżejszej postaci, w serwisie „Ekspressem przez świat”. Trójka uważana była za radio dla inteligentnych słuchaczy, demonstrujące dystans do panującego ówcześnie systemu politycznego, i nie poddawane dużym ingerencjom cenzury. Wykształciła licznych przywiązanych słuchaczy, używających podobnego kodu kulturowego.

  Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. – spółka prawa handlowego, wydawca prasy. Istnieje od 1994 roku (do 2010 r. jako Axel Springer Polska Sp. z o.o.) i należy do grona największych wydawców prasy w Polsce. Od 2010 roku firma jest częścią międzynarodowej spółki mediowej Ringier Axel Springer Media AG (z siedzibą w Zurychu), która oprócz Polski działa również w Czechach, na Słowacji i w Serbii. Właścicielami Ringier Springer Media AG są: niemiecki koncern mediowy Axel Springer AG (50% udziałów) i szwajcarska spółka mediowa Ringier AG (50% udziałów).Jolanta Małgorzata Pieńkowska-Czarnecka (ur. 20 listopada 1964 w Warszawie) – polska dziennikarka i aktorka, związana obecnie z TVN.

  Program 3 był określany jako okno na świat dla ludzi zainteresowanych muzyką. Przedstawiano w nim nowe, sprowadzane z zagranicy zachodnie nagrania rockowe. Obecny był w dużych ilościach jazz, swoje miejsce na antenie miały folk, reggae, blues, swing, country, piosenka francuska. Nie brakowało także ciekawie prezentowanej muzyki poważnej. Codziennie przedstawiano z omówieniem kolejne odcinki „Opery tygodnia”.

  Katarzyna Dorota Kłosińska z d. Mosiołek – polska językoznawczyni, doktor habilitowana nauk humanistycznych, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzatorka kultury języka polskiego. Przyjaciele Karpia – projekt dziennikarzy Programu III Polskiego Radia wykonania świątecznej piosenki. Po raz pierwszy piosenkę nagrano w 2000. Co roku grupa aktualnie pracujących dziennikarzy Trójki wykonuje nowy utwór. Nagrane piosenki znalzły się na kilku wydawnictwach charytatywnych Agencji Muzycznej Polskiego Radia, m.in. Pocztówka do św. Mikołaja, Święta bez granic (2012-2019), Idą Święta (2007), Idą Święta 2 (2008), Idą Święta 3 (2009). Tematem wspólnym większości z piosenek jest refren: Krok po kroku, krok po kroczku, Najpiękniejsze w całym roczku, Idą święta, idą święta.

  Na początku lat 70. wydłużono program Trójki do osiemnastu godzin i zaczęto nadawać wiele programów „na żywo”. Wciąż powstawały kolejne, kultowe programy, takie jak stworzona w 1974 roku przez Andrzeja Woyciechowskiego audycja „Zapraszamy do Trójki” (wówczas magazyn nadawany w niedziele od godz. 17 do 19, w którym popularni prezenterzy i ich goście prowadzili dowcipne rozmowy o muzyce, kulturze i życiu, przeplatane konkursami i zagadkami). Bezkonkurencyjnymi przebojami Programu 3 tej dekady były audycje takie jak: „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”, „Kocham pana, panie Sułku”, „Powtórka z rozrywki”, a także legendarny już dziś magazyn „60 minut na godzinę” – krańcowo odległy pod względem zarówno estetycznym, jak i intelektualnym od sztandarowej audycji rozrywkowej tamtych lat, nadawanej w Programie I – „Podwieczorek przy mikrofonie”. Przy powstawaniu trójkowej audycji brały udział takie osobowości, jak Marcin Wolski, Jacek Fedorowicz, Tadeusz Ross, Andrzej Zaorski czy Ewa Szumańska. Kolejnym oryginalnym programem był magazyn Macieja ZembategoZgryz”.

  Kevin Aiston (ur. 25 maja 1969 w dzielnicy Chelsea w Londynie, Wielka Brytania) – prezenter telewizyjny i radiowy, osobowość telewizyjna znana głównie z talk-show Europa da się lubić, nadawanego przez TVP2.Piotr Antoni Stelmach, popularny jako Stelmi lub Stelka (ur. 23 sierpnia 1971) – dziennikarz muzyczny i prezenter Programu Trzeciego Polskiego Radia.

  Na antenie Trójki czytane były przez wybitnych aktorów nowe, wartościowe powieści ze świata, a wiele interesujących osób prowadziło swoje cykliczne gawędy na najrozmaitsze, zawsze ciekawe, tematy.

  Program 3 z lat 70. ukształtował w niemałym stopniu sposób myślenia i wrażliwość oraz gusty muzyczne całego pokolenia inteligencji. Sukces ten stacja zawdzięczała wielu wybitnym osobowościom radiowym, zarówno tym starszym, którzy pracowali w niej w poprzedniej dekadzie, jak i nowym, wśród których znaleźli się m.in. Jan Borkowski, Jan Chojnacki, Jerzy Kordowicz, Janusz Kosiński (jeszcze w 1968 roku), Wiktor Legowicz, Wojciech Mann, Grzegorz Wasowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Maciej Zembaty czy Andrzej Woyciechowski. Niemałą rolę w tworzeniu magii ówczesnej Trójki odegrali jej dyrektorzy z tego okresu: Jan Mietkowski oraz Ewa Ziegler.

  Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Promocja jest to oddziaływanie na odbiorców produktów danej firmy, polegające na przekazaniu im informacji, które mają w odpowiednim stopniu zwiększyć wiedzę na temat produktów lub usług oraz samej firmy w celu stworzenia dla nich preferencji na rynku.

  Przykładowe ramówki z lat 70.:

 • Program z soboty, 14 listopada 1970 (na podstawie „Sztandar Młodych” nr 273).
 • 09.00 „Worek Judaszów” – odcinek powieści Z. Nienackiego
  09.10 Piosenki naszych przyjaciół
  09.30 Nasz rok 70-ty
  09.45 Słynne standardy jazzowe
  10.15 Kupić nie kupić potargować można – reportaż Anny Balickiej
  10.30 Ekspresem przez świat
  10.35 Wszystko dla pań
  11.45 „Anna Karenina” – odcinek powieści L. Tołstoja
  12.05 Południowe wydanie magazynu – Z kraju i ze świata z Programu II
  12.25 Koncert muzyki uniwersalnej
  13.00 Na szczecińskiej antenie
  15.00 Najdziwniejsze spotkania – gawęda W. Giełżyńskiego
  15.10 Recital Maureen Forester
  15.30 Ekspresem przez świat
  15.35 Wrocławskie ulice – reportaż A. Wielowieyskiego i Z. Blezienia
  15.50 Mistrzowie stylu „sweet”
  16.15 Nasz rok 70-ty
  16.30 Śpiewające dzieci
  16.45 Gospels na 100 wykonawców
  17.00 Ekspresem przez świat
  17.05 Quodlibet, czyli kto co lubi
  17.30 „Worek Judaszów” – odcinek powieści Z. Nienackiego
  17.40 Klub grającego krążka
  18.20 Antologia miniatury muzycznej – arabeska
  18.30 Ekspresem przez świat
  18.35 Piosenki z „włoskiego buta”
  19.00 Naokoło świata – Arkady Fiedler – „Wyspa kochających lemurów”
  19.15 Lista przebojów Włodzimierza Nahornego
  19.30 Piosenki z tele-kina
  19.45 Polityka dla wszystkich
  20.00 Klub grającego krążka – wydanie dla fonoamatorów
  20.15 „Milion” – reportaż Tadeusza Ponieckiego
  20.35 J.S. Bach – V Sonata na lutnię i klawesyn – wyk. J. Bream, G. Malcolm
  20.50 Wieczór w „Nowym Żaczku” – bawimy się ze studentami
  21.20 Krasnoludki są na świecie – magazyn
  21.50 Opera tygodnia – G. Gershwin – „Porgy and Bess”
  22.00 Fakty dnia
  22.08 Gwiazda siedmiu wieczorów – Joe Dassin
  22.15 Co wieczór powieść w wydaniu dźwiękowym – „Wiejski Sherlock Holmes” W. Lipatowa – odc. 8
  22.45 Kwadrans dnia – Arturo Benedetti – Michelangeli – fort
  23.00 Swoje ulubione wiersze recytuje Jan Świderski
  23.05 Wieczorne spotkanie z Giannim Morandim
  23.45 Program na niedzielę
  23.50 Na dobranoc gra Mieczysław Kosz
  
 • Program z poniedziałku 19 czerwca 1978 (na podstawie tyg. RTV 25/78)
 • 04.57 Początek programu
  05.00 Pogoda i wiadomości
  05.05-08.00 Między snem a dniem; w tym:
    05.30 Gimnastyka dla leniwych
    06.00 Pogoda i wiadomości
    06.30 Polityka dla wszystkich
    07.00 Ekspressem przez świat
    07.30 Piosenka jest dobra na wszystko – gawęda
  08.00 Ekspressem przez świat
  08.05 Co kto lubi
  09.00 „Bajka o Nowym Jorku” – odcinek powieści J.P. Donleavy’ego
  09.10 Standard na czerwiec – „Pnąca róża”
  09.30 Kwadrans akademicki
  09.45 Kwintety fortepianowe
  10.30 Ekspressem przez świat
  10.35 Kiermasz płyt wytwórni „Bałkanton”
  11.00 Życie rodzinne – magazyn
  11.30 W tonacji Trójki – prowadzi K. Pacuda
  12.00 Ekspressem przez świat
  12.25 Za kierownicą – magazyn motoryzacyjny
  13.00 Powtórka z rozrywki
  13.50 „Miasto szczęśliwych miłości” – odcinek powieści F. Kozika
  14.00 Dzieła instrumentalne G.F. Haendla
  15.00 Ekspressem przez świat
  15.05 Nowe nagrania U. Sipińskiej
  15.20 W kręgu jazzu
  15.40 Rozszyfrowujemy piosenki
  16.00 „Profesor Kmicikiewicz” – reportaż
  16.20 Muzykobranie
  16.45 Nasz rok 78
  17.00 Ekspressem przez świat
  17.05 Muzyczna poczta UKF – prowadzi M. Mroziński
  17.40 Odkurzone przeboje
  18.10 Polityka dla wszystkich
  18.25 Czas relaksu
  19.00 Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym: Margaret Mitchell „Przeminęło z wiatrem”
  19.30 Ekspressem przez świat
  19.35 Opera tygodnia: Jean Philippe Rameau „Kastor i Polluks”
  19.50 „Bajka o Nowym Jorku” – odcinek powieści
  20.00 60 minut na godzinę – audycja J. Fedorowicza, M. Wolskiego, A. Zaorskiego
  21.00 Galeria starych mistrzów: nagranie A. Grunfelda, pianisty prawdziwie salonowego. Aud. J. Webera
  22.00 Fakty dnia
  22.15 Trzy kwadranse jazzu: aktualności – magazyn J. Borkowskiego
  23.00 Nowe tomiki poetyckie – M. C. Abramowicz
  23.05-24.00 Między dniem a snem
  

  Lata 80.[ | edytuj kod]

  Początek lat 80. wiąże się z wprowadzeniem stanu wojennego. 13 grudnia 1981 roku Trójka zaprzestała nadawania swojego programu na prawie cztery miesiące.

  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Pablopavo, właśc. Paweł Sołtys (ur. 30 marca 1978) – polski wokalista reggae i raggamuffin, jeden z pierwszych wokalistów śpiewających raggamuffin po polsku. Jego specjalnością są bardzo długie i skomplikowane partie wokalne oparte na freestyle.

  Po wznowieniu działalności 5 kwietnia 1982, Trójka, której dyrektorem został wówczas Andrzej Turski, zaprezentowała słuchaczom swoje nowe, odmłodzone oblicze. Program dotychczas adresowany głównie do wielkomiejskiej inteligencji, nie odwracając się od niej, postawił wyraźnie na ożywienie kontaktu z młodym słuchaczem, który na początku lat 80. kontestował sytuację polityczną i uciekał w świat muzyki. Dzięki wprowadzeniu na antenę nowych audycji (np. „Radio Mann”, „Lista Przebojów Programu Trzeciego)” i zastąpieniu propagandowej nowomowy (obecnej w innych środkach masowego przekazu) normalnym, żywym językiem, a także udostępnieniu anteny dla zespołów rockowych, stacja zdobywała coraz większe zaufanie słuchaczy. Przyczyniły się do tego przede wszystkim dwie nowe audycje, które w podobnej formule miały przetrwać z powodzeniem kolejne dziesięciolecia: „Zapraszamy do Trójki” oraz „Lista Przebojów Programu Trzeciego”.

  Kanał Piaseczyński – kanał (założenie wodne) o długości 820 m położony w Warszawie, w pobliżu Parku Agrykola, wchodzący w skład osi stanisławowskiej. Ciągnie się od Zamku Ujazdowskiego w Łazienkach Królewskich do ulicy Czerniakowskiej nad Wisłą. Nad kanałem przebiega most w ciągu ul. Myśliwieckiej.Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Śrem to 290-metrowy stalowy maszt, wzniesiony w 1964 w celu emisji sygnału radiowego i telewizyjnego. Plany budowy ośrodka nadawczego dużej mocy dla Poznania powstały już w roku 1958. Prace rozpoczęto trzy lata później. Ważący 220 ton maszt wykonany został przez Mostostal Zabrze. Jego montaż zaczął się wiosną 1963 roku, w czerwcu tegoż roku osiągnął już wysokość 160 metrów, a 1 września 287 metrów. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło w przeddzień święta XX-lecia PRL – 21 lipca 1964 roku o godzinie 13:00. Maszt usytuowany jest dokładnie we wsi Góra/k. Śremu. Dzięki jego korzystnej lokalizacji, znacznej wysokości i dużych mocach promieniowania, nadajniki umieszczone na tym maszcie pokrywają zasięgiem znaczną część woj. wielkopolskiego, w tym m.in. miasta: Poznań, Leszno, Gniezno, Jarocin, Śrem. Za wzniesienie konstrukcji odpowiadało Poznańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

  Audycja „Zapraszamy do Trójki” po przeobrażeniu stała się zupełnie nowym elementem ramówki. Jej tytuł obecny był na antenie od roku 1974, ale w latach 80. programowi nadano zupełnie inny kształt i charakter, tworząc audycję niejako od nowa. Stała się ona wówczas nowocześnie realizowaną, codzienną audycją nadawaną „na żywo”, omawiającą ważne i mniej ważne wydarzenia oraz zjawiska społeczne, z dużym udziałem radiowych słuchaczy (uliczne sondy i wypowiedzi telefonicznych na żywo) czy zaproszonymi gośćmi. Obok informacji i publicystyki nie brakowało w niej najnowszych przebojów czy lekkich w tonie komentarzy.

  Krzysztof Kowalewski (ur. 20 marca 1937 w Warszawie) – polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy. Znany głównie z licznych ról komediowych. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda Krzyżacy, do dziś wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrał ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia.RTCN Kraków / Chorągwica, popularnie Chorągwica – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze dla Krakowa i okolic zlokalizowane we wsi Mietniów w pobliżu Wieliczki.

  Lista przebojów Programu Trzeciego” stworzona i prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, szybko sama stała się największym programem radiowym w Polsce. Jej pierwsze wydanie odbyło się 24 kwietnia 1982. Audycja nadawana wówczas w sobotnie wieczory była bardzo popularnym „podkładem” dźwiękowym do masowo w tamtych czasach organizowanych (z powodu symbolicznej liczby klubów) sobotnich imprez domowych. Według ulicznych legend, w pierwszej połowie lat 80. Lista dobiegała z tak wielu okien, że w mieście można było jej wysłuchać w całości na spacerze.

  Stan wojenny – jeden ze stanów nadzwyczajnych, polegający na przejęciu administracji przez wojsko. Stan wojenny może być wprowadzony przez rząd danego kraju w celu przywrócenia porządku publicznego w wypadku takich zdarzeń jak zamach stanu czy w celu zdławienia opozycji politycznej.Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.

  Natomiast po roku 1982 nie był już możliwy powrót na antenę bardzo czytelnie krytykującego rzeczywistość polityczną magazynu „60 minut na godzinę”. W pierwszym okresie po stanie wojennym jego miejsce w ramówce zajął pełen absurdalnego humoru, wolny od odniesień do bieżącej sytuacji magazyn Marii Czubaszek „A propos”. Nadal też obecny na antenie był wrocławski magazyn satyryczny „Studio 202”. W 1986 roku rozpoczęła się trwająca do końca dekady emisja comiesięcznej audycji satyrycznej „Nie tylko dla orłów”, tworzonej przez pracowników redakcji na co dzień zajmujących się w redakcji tematyką niezwiązaną z kabaretem i rozrywką. W estetyce pure nonsensu zaczęły się też pojawiać zawoalowane odniesienia do sytuacji społecznej i politycznej kraju.

  Jan Borkowski (wł. Jan Narkiewicz-Jodko) – dziennikarz muzyczny, producent nagrań i koncertów radiowych, wieloletni pracownik Polskiego Radia, w Trójce od 1970.Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

  Oprócz wspomnianych nowości Program 3 zachował wiele ze swojego wcześniejszego charakteru. Nadal obecne były w nim liczne gatunki muzyki dobra literatura i interesujące audycje słowne.

  Pod koniec 1986, rok po śmierci Mateusza Święcickiego (7 sierpnia 1985), Paweł Sztompke i Jan Borkowski zgłosili projekt nagród muzycznych jego imienia. Nagrody Muzyczne Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze” pierwszy raz zostały wręczone 1 kwietnia 1987, w 25-lecie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Nowomowa (ang. Newspeak) – sztuczny język obowiązujący w fikcyjnym, totalitarnym państwie Oceania opisanym przez George’a Orwella w powieści Rok 1984. Charakteryzuje się tendencją do eliminacji jak największej liczby "niepotrzebnych" lub niekorzystnie (z punktu widzenia ideologii państwowej) nacechowanych wyrazów przez zastąpienie ich sztucznymi, ale poprawnymi ekwiwalentami, w celu strywializowania języka (ogłupienie ludności) oraz wyeliminowania nieprawomyślności przez takie przekonstruowanie języka, by niemożliwe stało się sformułowanie w myśli czegokolwiek, co godziłoby w panujący reżim – zarówno poprzez mowę, jak i myśli (tzw. myślozbrodnia).

  W latach 80. na antenie Trójki pojawiło się wiele nowych dziennikarzy, którzy na antenie obecni byli przez kolejne dwie dekady, m.in. Monika Olejnik (do 2000), Marek Niedźwiecki (do 2007; powrócił w 2010, do 2020), Paweł Sztompke, Grażyna Dobroń, Beata Michniewicz, Barbara Marcinik, Janusz Deblessem, Hirek Wrona (od 1985 do 2020). W 1983 dyrektorem Programu 3, po Andrzeju Turskim został Wiktor Legowicz, który kierował stacją do upadku Polski Ludowej.

  ZGRYZ – autorska audycja Macieja Zembatego, nadawana raz w miesiącu w Programie Trzecim Polskiego Radia w latach 1976-1981 i 1984-1999 (przerwa w związku ze stanem wojennym).Paweł Drozd (ur. 1978) – dziennikarz radiowy, pracownik Trójki (Program III Polskiego Radia), specjalizuje się w tematyce międzynarodowej i podróżniczej.

  Przykładowe ramówki z lat 80.:

 • Program z piątku, 27 listopada 1981 (na podstawie „Dziennik Polski” nr 236 (11574))
 • 09.00 „Rondo” – 23 odcinek powieści
  09.10 Z klasyki XX wieku
  09.55 Wiersze J. Ficowskiego
  10.00 Muzyka
  10.30 Ekspresem przez świat
  10.35 Kiermasz płyt
  11.00 Tylko godzinę – audycja
  12.00 Ekspresem przez świat
  12.05 Muzyka
  13.00 Powtórka z rozrywki
  13.50 „Czyste radości mojego życia” – 18 odcinek powieści
  14.00 Muzyka
  15.00 Ekspresem przez świat
  15.05 Muzyka
  15.30 Koncert bez biletu – audycja
  16.00 Posłuchać warto
  16.15 Muzykobranie
  16.40 Węgrzy po sezonie – audycja
  17.00 Ekspresem przez świat
  17.05 3 minuty dla kierowców
  17.10 W tonacji Trójki
  18.10 Polityka dla wszystkich
  18.25 Czas relaksu
  19.00 Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym: T. Konwicki „Sennik współczesny” – 2 odcinek
  19.30 Ekspresem przez świat
  19.35 Opera tygodnia: W.A. Mozart – „Lucio Silla”
  19.50 „Rondo” – 24 odcinek powieści
  20.00 Interradio – aktualności – magazyn
  20.40 Muzyka
  22.15 Trzy kwadranse jazzu
  23.00 Wiersze J. Ficowskiego
  23.05 Jam session
  
 • Program z soboty, 28 grudnia 1985 (na podstawie tygodnika „Antena” nr 52/85)
 • Serwis Trójki: 7.00 8.00 9.00 12.00 15.00 16.00 17.00 18.00
  05.57 Początek programu
  06.00-9.05 Zapraszamy do Trójki; w tym:
   06.10 24 godziny w 10 minut
   07.30 Polityka dla wszystkich
   08.30 P.B. Yuill „Hayzell i kawał łajdaka” – odcinek powieści
  09.05 Piosenki na weekend
  09.15 Wizyty i podróże
  09.30 Przeboje z filharmonii
  10.00 Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym: John Erskine „Prywatne życie pięknej Heleny”
  10.30 Złote lata swingu – audycja Edwarda Steinhagena
  11.00 Nie czytaliście, to posłuchajcie – przegląd tygodników
  11.15 Dziś w liście przebojów
  11.30 W życiorysach nie znajdziecie
  11.40 Dziś w liście przebojów
  11.50 Jadwiga Stańczakowa „Przejścia” – odcinek powieści
  12.05 W tonacji Trójki – prowadzi Wojciech Mann
  13.00 P.B. Yuill „Hayzell i kawał łajdaka” – odcinek powieści
  13.10 Powtórka z rozrywki
  14.00 Boże Narodzenie w muzyce Bacha
  15.05 Wszystkie drogi prowadzą do Nashville – audycja Korneliusza Pacudy
  15.45 Być sobą – audycja G. Olesińskiej i I. Brzostek
  16.00-19.00 Zapraszamy do Trójki
  19.00 Pamiętnik potoczny: grudzień 1885 – audycja Andrzeja W. Piotrowskiego
  19.30 Trochę swingu
  19.50 Jadwiga Stańczakowa: „Przejścia” – odcinek powieści
  20.00 Lista przebojów programu 3 – prowadzi Marek Niedźwiecki
  22.05 24 godziny w 10 minut i informacje sportowe
  22.15 Teatrzyk Zielone Oko: Waldemar Łysiak „Bestseller”
  23.00-2.00 Zapraszamy do Trójki – prowadzi Janusz Kosiński
  

  Lata 90.[ | edytuj kod]

  Wraz z nastaniem nowej sytuacji politycznej i społecznej w Polsce zmieniła się również sytuacja mediów publicznych, a zwłaszcza Polskiego Radia. Powstało wiele stacji komercyjnych, coraz większą popularnością zaczęła się cieszyć telewizja, również komercyjna. Głównymi konkurentami Trójki w eterze stały się stacje Radio Zet oraz RMF FM, które szybko zyskały popularność i uznanie. Słuchacze po raz pierwszy stanęli przed możliwością wyboru ofert spośród wielu stacji tematycznych, nie tylko muzycznych, ale również publicystycznych.

  Władysław Gomułka, ps. Wiesław, Feliks Duniak, (ur. 6 lutego 1905 w Białobrzegach Franciszkańskich, zm. 1 września 1982 w Konstancinie) – polski polityk, działacz komunistyczny, I sekretarz KC PPR (1943-1948), I sekretarz KC PZPR (1956-1970), poseł na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL II, III, IV i V kadencji.Radiowy Dom Kultury – magazyn, ukazujący się na antenie Programu III Polskiego Radia od października 2004 roku. Nadawany jest w każdą sobotę między 12.00 a 14.00 (dawniej między 12.00 a 15.00). Na początku swego istnienia był programem o charakterze muzyczno-informacyjnym, obecnie – informacyjno-muzycznym.

  Trójka przez prawie całe lata 90. nie starała się raczej nadążyć za zachodzącymi na polskim rynku muzycznym zmianami, nie dostrzegając zagrożenia ze strony stacji komercyjnych, wzrastającej roli Internetu i coraz łatwiejszej dostępności nagrań muzycznych, ale także ze strony zmieniającego się stylu życia Polaków. Na skutek tych zjawisk Program 3 zaczął gwałtownie tracić swoich słuchaczy, odchodzić zaczęło również wielu dziennikarzy. W ich miejsce pojawiło się jednak wielu nowych, częstokroć prezentujących nową muzykę, której w dawnej Trójce nie było. Zmieniał się program stacji, ale również i jej brzmienie. Pojawił się m.in. rap, hip-hop czy muzyka klubowa. Z jednej strony wpłynęło to na różnorodność prezentowanej na antenie muzyki, z drugiej zaś wywołało zarzuty, iż obniżył się poziom prezentowanej muzyki.

  Piotr Legutko (ur. 1960) – polski dziennikarz, publicysta i wykładowca związany z Krakowem, były redaktor naczelny "Dziennika Polskiego".Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  W efekcie Program 3 w krótkim czasie przestał być stacją kultową, jaką z pewnością był w latach 70. i 80. To, co oferowano dawniej w tej stacji, można było spotkać w dowolnej stacji radiowej (np. listy przebojów).

  W ciągu całej dekady pojawiło się jednak na antenie sporo ciekawych programów i wiele nowych głosów, obecnych w Trójce do dziś. Wśród nowych trójkowych osobowości znalazły się m.in.: Kuba Strzyczkowski, Marek Wałkuski, Marcin Kydryński (obaj jeszcze w 1989), Tomasz Beksiński, Paweł Kostrzewa (od 1996), Ryszard Jaźwiński, Tomasz Żąda, Artur Orzech, Artur Andrus, Michał Olszański, Piotr Klatt, Mariusz Owczarek, Marcin Łukawski, Piotr Stelmach czy Jerzy Sosnowski (od 2000). To wtedy na antenie pojawiły się programy takie, jak „Magazyn bardzo kulturalny”, „Markomania”, „Puls Trójki”, „Smooth jazz cafe”, „Trójkowy Ekspres”, „Studio El-muzyki” czy „Trójkowo, filmowo”.

  Tomasz Knapik (ur. 16 września 1943) – polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, z wykształcenia dr inż. elektrotechnik, były wykładowca na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Jego syn Maciej jest tłumaczem i dziennikarzem telewizyjnym.Andrzej Adam Zaorski (ur. 17 grudnia 1942 w Piaskach koło Lublina) – polski aktor i artysta kabaretowy, występujący w telewizji, filmie i teatrze, a także w radiu. Syn Tadeusza Zaorskiego, starszy brat Janusza Zaorskiego, teść Andrzeja Butruka.

  Lata 90. to również przemiany strony technicznej i organizacyjnej stacji. W 1991 ówczesny dyrektor Trójki Grzegorz Miecugow stworzył nowoczesny newsroom informacyjny, od 1995 radiostacja zaczęła nadawać program przez całą dobę, a w kwietniu następnego roku rozpoczęła emisję sygnału przez Internet. W 1997 otwarto Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

  Witold Waszczykowski (ur. 5 maja 1957 w Piotrkowie Trybunalskim) – polski historyk, dyplomata, były wiceminister spraw zagranicznych, od 2008 do 2010 zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, poseł na Sejm VII kadencji.RTCN Sucha Góra (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Sucha Góra) – wieża o wysokości 116 m, oddana do użytku w sierpniu 1962 r. Obiekt usytuowany jest na Suchej Górze (ok. 585 m n.p.m.), koło Krosna. Jest to stacja dużych mocy pokrywająca zasięgiem Beskid Niski, Pogórze Dynowskie, Bieszczady i zachodnią część Kotliny Sandomierskiej, w tym takie miasta, jak Krosno, Rzeszów, Brzozów, Sanok, Jasło czy Dębica. Nieco słabszy odbiór z tego obiektu jest jednak możliwy praktycznie w całym województwie podkarpackim, a także na wschodzie woj. małopolskiego, południu woj. lubelskiego oraz punktowo w woj. świętokrzyskim, jak również na północno-wschodnich krańcach Słowacji. W zasięgu ośrodka znalazło się ponad pół miliona osób. Właścicielem jest Emitel sp. z o.o.

  W 1991 roku, po śmierci Marii „Majki” Jurkowskiej (propagatorki bluesa, prowadzącej przez wiele lat audycję „Blues wczoraj i dziś”, zm. 14 grudnia 1991), redakcja muzyczna Programu 3 ustanowiła nagrodę jej imienia („Majka”) w dziedzinie bluesa.

  W 1992 roku Beata Michniewicz zainicjowała po raz pierwszy plebiscyt „Srebrne Usta” na najoryginalniejszą i najzabawniejszą wypowiedź polskiego polityka. Od tego czasu jest on organizowany co roku. O wyborze tym, na początku każdego roku, decydują słuchacze, którzy wybierają wypowiedź spośród tych wyselekcjonowanych przez redakcję. Nagrodzeni politycy otrzymują wykonaną ze srebra statuetkę w postaci ust. Wśród dotychczas nagrodzonych znaleźli się m.in.: Lech Wałęsa, Waldemar Pawlak, Zyta Gilowska, Renata Beger, Tomasz Nałęcz, Józef Zych, Piotr Gadzinowski, Aleksander Kwaśniewski, Marek Sawicki, Elżbieta Bieńkowska, Ryszard Petru, Marek Suski, Witold Waszczykowski i Ewa Kopacz.

  Redbad Klynstra-Komarnicki, uprzednio: Redbad Klynstra lub Redbad Klijnstra (ur. 4 maja 1969 w Amsterdamie) – polski aktor, reżyser, prezenter telewizyjny i dziennikarz pochodzenia holendersko-fryzyjskiego, mieszkający i działający głównie w Polsce. Chillout (także chill out) – gatunek muzyczny, w którego skład wchodzi wiele spokojnych stylów tworzonych przez artystów i producentów sceny muzyki elektronicznej.

  W 1994 roku redakcja rozrywki Programu 3 Polskiego Radia ustanowiła nagrodę im. Jonasza Kofty („Jonasz”) w kategorii twórczości kabaretowej i literackiej.

  Pod koniec dekady podjęto akcje gorączkowego ratowania magii dawnej Trójki, a także próbę odzyskania utraconych słuchaczy oraz odmłodzenia grupy docelowej, która do tego czasu rekrutowała się głównie spośród osób powyżej czterdziestego roku życia (dawniej „młoda inteligencja”). Sytuację, jako dyrektor, próbował ratować Piotr Kaczkowski, a później przez krótki czas Michał Olszański (podczas jego kadencji ze stacji odeszła Monika Olejnik).

  Stanisław Tym pseud. Andrzej Kill (ur. 17 lipca 1937 w Małkini Górnej) – polski satyryk, aktor, komediopisarz, reżyser i felietonista.Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.

  W 1998 roku we współpracy z wydawnictwem Pomaton wydano pierwsze trzy albumy z serii Lista przebojów Programu 3 (nie mylić z późniejszym wydawnictwem z 2007 r., na 25-lecie Listy przebojów). Wyboru piosenek dokonał osobiście Marek Niedźwiecki. W 2001 roku wydawanie serii zakończono, oficjalnie z powodu braku zainteresowania ze strony wytwórni oraz złych wyników sprzedaży. W sumie ukazało się 18 albumów – po jednym na każdy rok (od 1982 do 1998 włącznie) plus specjalny album z dodatkowymi piosenkami z lat 1982–1984.

  Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.Piotr Kosiński (ur. 24 grudnia 1957 roku w Krakowie) – polski dziennikarz muzyczny i prezenter radiowy. Właściciel wydawnictwa Rock Serwis. Z wykształcenia chemik.

  Jesienią 1998 roku Szklarska Poręba otrzymała miano Zimowej Stolicy Trójki. W 1999 roku natomiast, oficjalnie została ogłoszona Stolicą Programu 3 Polskiego Radia. W styczniu lub lutym każdego roku, na stoku Puchatka (SkiArena Szrenica) odbywa się Amatorski Puchar Radiowej Trójki w Narciarstwie Zjazdowym.

  26 czerwca 1999 położonemu w centrum Szklarskiej Poręby (na rogu ulic Jedności Narodowej i 1 Maja) skwerkowi nadano nazwę Skweru Radiowej Trójki, a położonej na nim alejce – Alei Trójkowych Gwiazd. W alejce umieszczane są odciski ust dziennikarzy Programu 3. 26 czerwca 2001, w drugą rocznicę otrzymania skwerku w Szklarskiej Porębie, Program 3 Polskiego Radia otrzymał od miasta własną trasę rowerową. Trasa nr 3 Trasa Radiowej Trójki ma długość 20 km i prowadzi od Skweru Radiowej Trójki, wokół Szklarskiej Poręby i z powrotem. W tym samym roku Henryk Sytner otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Szklarskiej Poręby,

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Krystyna Maria Mokrosińska (ur. 16 sierpnia 1942 w Warszawie) - polska dziennikarka i filmowiec, dokumentalistka, honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP).

  Przykładowe ramówki z lat 90.:

 • Program z czwartku, 14 kwietnia 1994 (na podstawie tygodnika „Antena”)
 • 5.00-9.00 Zapraszamy do Trójki; w tym:
    6.15 Lekcja języka angielskiego
    6.45 Codziennie powieść: Jaroslav Hasek „Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka”
    7.45 Informacje sportowe
    8.10 O co chodzi?
    8.45 Business news
  9.05-11.15 Przed południem – program prowadzi K. Pacuda; w tym:
    9.20 PPR – Poranna Porcja Rozrywki
    9.30 Informator ekonomiczny
    10.10 PPR – Przedpołudniowa Porcja Rozrywki
    11.05 Odkurzane przeboje – aud. B. Podmmiotko
  11.15 Puls Trójki
  12.05 W tonacji Tróki – aud. K. Pacudy
  13.10 Nelson de Mille „Nad rzekami Babilonu”
  13.20 Powtórka z prezesa
  14.05 Wiosenne potpourri – aud. K. Lipki
  14.30 Joanna Siedlecka „Czarny ptasior”
  14.50 TOP-TLEN Trójkowa Lista Elektronicznych Nagrań – aud. J. Kordowicza
  15.05 B R U M
  16.00-19.05 Zapraszamy do Trójki; w tym:
    18.10 Informacje sportowe
  19.05-24.00 Trójka BIS – program prowadzi B. Marcinik; w tym:
    19.10 Codziennie powieść: Jaroslav Hasek „Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka”
    19.25 Nasz felietonista: Waldemar Chołodowski
    19.35 Bielszy odcień bluesa – aud. J. Chojnackiego
    20.10 Spotkania o zmroku – ks. Jan Sochoń
    20.15 Nastroje el-muzyki – aud. J. Kordowicza
    21.05 Tom Sharpe „Szalone dni Wilta”
    21.15 Fermata – magazyn publicystyki muzycznej pod redakcją K. Kępskiej
    21.55 Nowości z lamusa – felieton A.W. Piotrowskiego
    22.05 Informacje sportowe
    22.07 Dawne, zabawne – aud. J. Borkowskiego
    22.15 Wieczory Trójkowe
    22.45 New Age – muzyka dla zmęczonych – aud. S. Kasprzyka
    22.54 Lekcja języka angielskiego (powt.)
    23.00 To był dzień
    23.25 Klub folkowy – aud. W. Ossowskiego
  0.05-2.00 Trójka pod księżycem – program prowadzi J. Owsiak
  
 • Program z czwartku, 10 września 1998 (na podstawie „Dziennik Polski” nr 212 (16485))
 • Serwis Trójki co godzinę
  06.00-09.05 Zapraszamy do Trójki; w tym:
    07.05 Sport w Trójce
    07.35 Czy mówisz po Polsku
    07.45 Fokus
    08.05 Sport w Trójce
    08.10 Salon polityczny
    08.45 Business news
  09.05 Sport w Trójce
  09.12 Forum niepełnosprawnych
  09.30 Informator ekonomiczny
  09.45-11.00 Muzyczna poczta UKF – Przedpołudniowa porcja rozrywki; w tym:
    10.30 Zdrowym być
  11.10 Puls Trójki
  11.55 Giełda Papierów Wartościowych
  12.05 W tonacji Trójki
  13.00 Prognoza pogody
  13.05 Trzeci wymiar sportu
  13.10 Powtórka z rozrywki
  14.00-16.00 Trójkowy Ekspres; w tym:
    14.00 Prognoza pogody
    14.05 Giełda Papierów wartościowych
    14.58 Komunikat z granic
    15.05 Sport w Trójce
  16.00-19.00 Zapraszamy do Trójki; w tym:
    17.05 Sport w Trójce
    18.05 Sport w Trójce
    18.15 Reportaż
    18.31 Giełda Papierów Wartościowych
  19.05 Się kręci
  20.05 Studio El-muzyki
  21.05 Klub Trójki
  22.05 Sport w Trójce
  22.10 Trzy kwadranse jazzu
  23.00 To był dzień
  23.30 Pod dachami Paryża
  00.05-06.00 Trójka pod księżycem
  

  Lata 00.[ | edytuj kod]

  W październiku 2001 dyrektorem Programu 3 został Witold Laskowski, dotychczasowy korespondent TVP w Moskwie, z którym początkowo wiązano nadzieje na odbudowę marki i potęgi Trójki. Wraz ze swoim zastępcą, Adamem Fijałkowskim, próbowali odzyskać utraconych słuchaczy i odbudować markę stacji, głównie poprzez konkurowanie ze stacjami komercyjnymi.

  Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.

  Przystosowanie Programu 3 do nowych realiów zaczęto realizować zarówno od strony marketingowej, jak i merytorycznej. Zmianie wizerunku stacji miały służyć takie zabiegi jak: zmiana logo oraz oprawy dźwiękowej (w tym zastosowanie podkładu muzycznego w serwisach informacyjnych), wprowadzenie nowych haseł reklamowych („Wrzuć Trójkę” zastąpiono „Trójka – Twoje pierwsze radio”, a potem „Trójka – i usłyszysz więcej”, „Trójka – radość słuchania”, i „Trójka – najbliżej muzyki”), analizowanie badań słuchalności w poszczególnych grupach wiekowych czy wielokrotne kampanie reklamowe. Polecono również dziennikarzom, by nie używali określenia „Program Trzeci”, gdyż nazwa „Trójka” lepiej nadaje się na promocję radiostacji.

  RTCN Giedlarowa – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze z masztem o wysokości 130 m, znajdujące się w Giedlarowej pod Leżajskiem. Maszt z rozciągniętymi liniami emitujący sygnał trzech dostępnych w Polsce multipleksów zawierających pakiety kanałów telewizyjnych oraz radiowych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Zmiany merytoryczne, to przede wszystkim gruntowna przebudowa ramówki. Wizją Laskowskiego było stworzenie alternatywnego radia dla bardziej wymagających słuchaczy, lecz o wiele „lżejszego” niż dotychczas, radia nie narzucającego się słowem, a jedynie towarzyszącego muzycznie. W tym celu wprowadzono na antenę playlistę, radykalnie ograniczono rolę audycji autorskich (przesuwając je na późniejsze pory lub likwidując), ograniczono ilość słowa mówionego na rzecz muzyki, usunięto wiele audycji poświęconych literaturze i teatrowi. Audycje Wojciecha Manna, Piotra Kaczkowskiego czy Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego zostały przesunięte na pory nocne, a programy: „Powtórka z rozrywki” czy „Puls Trójki” na wieczorne. Z anteny zniknęły audycje takie jak: „Klub ludzi ciekawych wszystkiego”, „Zagadki literackie”, „Studio El-muzyki”, „Radioaktywny Magazyn Reporterów”, „Potrójmy o sporcie”, „W tonacji Trójki”, „Wszystkie drogi prowadzą do Nashville” czy sobotnie „Zapraszamy do Trójki” prowadzone przez Piotra Kaczkowskiego. Miejsce Trójkowego Ekspresu, po odejściu Pawła Kostrzewy ze stacji, zajął „Program alternatywny”. W miejsce usuniętych programów pojawiło się kilka nowych pomysłów programowych, takich jak: „Za, a nawet przeciw”, „Trójka budzi ludzi”, „Orzech i reszta” czy „Trzecie śniadanie”. Inne pomysły programowe z tego czasu to m.in.: „Lista osobista” (Piotra Metza), „Siesta” (Marcina Kydryńskiego), „Dobronocka” (Grażyny Dobroń), „Radiowy Dom Kultury”, „Frutti di Marek” (pasmo prowadzone przez Marka Niedźwieckiego), „Chillout cafe” czy „Klubowe granie”.

  Literatura to wszystkie "sensowne twory słowne" (wg definicji Stefanii Skwarczyńskiej), czyli dzieła artystyczne, tj. literatura piękna, oraz teksty użytkowe, tj. literatura stosowana, zachowane w formie pisanej lub w przekazie ustnym.Wojciech Piotr Mann (ur. 25 stycznia 1948 w Świdnicy) – polski dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, współpracujący na stałe z Programem III Polskiego Radia.

  W omawianym okresie ze stacji odeszło wiele trójkowych osobowości, takich jak: Paweł Sztompke, Hanna Maria Giza, Wojciech Ossowski, Tomasz Sianecki, Antoni Piekut czy Paweł Kostrzewa (2005). Jednocześnie zaczęto sprowadzać wielu (często młodych) dziennikarzy z innych stacji radiowych i telewizyjnych (często komercyjnych), którzy mieli do stacji wnieść nowe doświadczenie i przyciągnąć młodych słuchaczy. Na antenie pojawili się wówczas Mariusz Rokos, Aneta Wrona, Piotr Łodej, Robert Kantereit, Paweł Homa, Agnieszka Szydłowska, Rafał Sławoń, Katarzyna Stoparczyk, Michał Kowalewski, Jolanta Pieńkowska, Dariusz Bugalski, Grzegorz Hoffmann. Część z zatrudnionych wówczas dziennikarzy z czasem okazała się trafnym wyborem ówczesnej dyrekcji, zyskała uznanie i sympatię słuchaczy i jest obecna na antenie do tej pory. W tym czasie na antenę Programu 3 powróciły nieobecne przez dłuższy czas, a cieszące się uznaniem słuchaczy osoby: Piotr Baron, Piotr Metz i Hirek Wrona.

  Ørganek, zapisywane również jako Organek - polski zespół muzyki alternatywnej założony przez Tomasza Organka w 2013 roku. To trio, które zostało wyłonione z toruńskiej grupy Sofa, stylistycznie inne, grające rock alternatywny. Poza Organkiem skład formacji tworzą ponadto basista Adam Staszewski i perkusistaRobert Markiewicz.Radio 357 (czyt. radio trzy-pięć-siedem) – internetowa stacja radiowa o profilu muzyczno-publicystycznym nadająca program od 5 stycznia 2021 i skupiająca w swym gronie dużą część dziennikarzy wcześniej pracujących dla Programu Trzeciego Polskiego Radia.

  Szereg wprowadzonych zmian odbił się na poziomie prezentowanej muzyki i słowa mówionego. Z radia zniknęły indywidualności i osobowości, które same decydowały o kształcie i brzmieniu swoich audycji, zaczęto zmierzać w kierunku sformatowanego radia prezenterów i DJ-ów, próbując tym samym naśladować stacje komercyjne z połowy lat 90., które dążą do maksymalnego ograniczenia słowa na rzecz muzycznej playlisty.

  RTCN Raszyn (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Raszyn) – maszt nadajnika radiowego i telewizyjnego pod Warszawą, w miejscowości Łazy. Jego wysokość wynosi 335 metrów, co czyni go szóstą co do wysokości budowlą w Polsce (stan z 2012 roku). Do roku 1962 była to najwyższa budowla w Europie.Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.

  Zmiany wprowadzone przez zarząd stacji spowodowały gwałtowny odpływ dotychczasowych słuchaczy, którzy nie opuścili Trójki w minionej dekadzie (w ich miejsce pojawili się młodsi). Najwięksi fani dawnego Programu 3 organizowali pikiety pod budynkiem radiostacji przy ulicy Myśliwieckiej w Warszawie, pisali listy interwencyjne do redakcji oraz polityków i ludzi ze świata kultury, tworzyli protestacyjne strony internetowe, w których na forum wymieniali się swoimi spostrzeżeniami. W lipcu-wrześniu 2002 roku Trójka miała jedynie 4,3 procent słuchalności na rynku radiowym.

  Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) – największa na polskim rynku mediów elektronicznych agencja informacyjna. Funkcjonuje przy Polskim Radiu od lata 1992 roku. W latach 1993-1994 IAR działała jako Radio-Info – pierwsze w Polsce radio informacyjne całkowicie na żywo, bez muzyki.Joachim Stanisław Brudziński (ur. 4 lutego 1968 w Świerklańcu) – polski polityk, nauczyciel akademicki, politolog, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.

  Mimo nieustannych interwencji słuchaczy, zarząd stacji nie wprowadził większych zmian na antenie (skorygowano jedynie niektóre elementy, np. przywrócono zlikwidowaną wcześniej „Muzyczną pocztę UKF” czy audycję „Gitarą i piórem”). Wprowadzone przez ówczesne szefostwo zmiany doprowadziły jednak do zwiększenia zainteresowania rozgłośnią ze strony reklamodawców oraz spowodowały wzrost słuchalności stacji. Na koniec kadencji Witolda Laskowskiego i Adama Fijałkowskiego w kwietniu - czerwcu 2006, Trójka miała 6,3 procent słuchalności na rynku radiowym, a tzn. że w tym okresie (od lipiec - wrzesień 2002) jej udział w rynku radiowym wzrósł o 47%.

  Mirosław Wieprzewski, polski aktor teatralny i dubbingowy. Znany z ról Prosiaczka (Kubuś Puchatek), Gargamela (Smerfy) (w tej roli drugi po Wiesławie Drzewiczu), Kulfona (w programach telewizyjnych Ciuchcia, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?), Monitora (Przybysze z Matplanety), Ratcheta (Ratchet & Clank: Załoga Q oraz Ratchet & Clank: 4 za jednego), Elfa Baliszka w spektaklu dla dzieci w Teatrze Groteska w Krakowie lub Meowtha (Pokémon).Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Corocznie, począwszy od 2000 roku, dziennikarze Trójki nagrywają okolicznościową piosenkę z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Utwór prezentowany jest na antenie przez cały grudzień. Wszystkie piosenki posiadają ten sam tytuł: „Przyjaciele Karpia” (wraz ze swoim kolejnym numerem porządkowym i podtytułem). Tekst utworu (pisany co roku przez kogo innego) dzielony jest na fragmenty, które kolejno po sobie śpiewają trójkowe gwiazdy.

  Trzecia strona Księżyca – audycja muzyczna nadawana od listopada 2006 w Programie III Polskiego Radia. Emisja odbywa się raz w miesiącu, w dniu pełni Księżyca w godzinach 0:00-4:00.Piotr Tadeusz Gliński (ur. 20 kwietnia 1954 w Warszawie) – polski socjolog, profesor, wykładowca akademicki, ekolog i polityk, w latach 2005–2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

  Od 8 lipca 2006 do 25 lutego 2009 funkcję dyrektora radiowej Trójki pełnił Krzysztof Skowroński (w latach 2006–2007 jego zastępcą był Szymon Sławiński, a później Jacek Pawłowski). Skowroński prezentował się jako zwolennik radia autorskiego, nawiązującego do tradycji Programu Trzeciego. Od momentu zmian na stanowiskach kierowniczych stacji, ograniczono do minimum rolę playlisty, powróciły audycje autorskie największych osobowości, inne przesunięto na wcześniejsze godziny, przywrócono na antenę programy znane słuchaczom z najlepszych czasów stacji. Na antenie częściej zatem zaczęli się pojawiać dziennikarze usunięci wcześniej ze stacji lub przesunięci na nocne pory, tacy jak: Wojciech Mann, Piotr Kaczkowski, Wojciech Ossowski, Paweł Sztompke, a audycje takie jak: „W tonacji Trójki” czy „Muzyczna poczta UKF” zyskały swe nowe oblicze, nawiązujące jednak do swych postaci pierwotnych.

  Playlista – oficjalna lista piosenek, jakie stacja radiowa emituje w ciągu tygodnia. Pozwala na częstą emisję wybranych utworów.Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

  Na antenie pojawiło się wówczas wiele nowych głosów, m.in. Wojciech Cejrowski (związany już wcześniej z Polskim Radiem), Aleksandra Kaczkowska (przyszła z Polskiego Radia Bis), Adam Piśko (wcześniej w Radiu Kraków), Michał Karnowski (wcześniej pracował w TVP), Piotr Bukartyk czy aktor Andrzej Nejman.

  Na przełomie roku 2006 i 2007 w nowej ramówce pojawiło się kilkanaście nowych pozycji, wśród których znalazły się m.in.: „Offensywa” (prowadzona przez Piotra Stelmacha), „Tu Baron” (Piotra Barona), „Popołudniowe rozmowy z dźwiękiem” (Aleksandry Kaczkowskiej; do października 2007, obecnie „Ciemna Strona Mocy”), „Tanie Granie” (Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego), „Audycja podzwrotnikowa” (Wojciecha Cejrowskiego), „Rock’n’roll Historia Powszechna” (Piotra Metza), „Raport o stanie świata” (Dariusza Rosiaka), „KOZA – Komitet Organizacyjny Zwalczania Apatii” (prowadzony przez Andrzeja Nejmana). Ponadto przez pewien okres Trójka raz w miesiącu nadawała cykl czterech audycji („Trzecia strona Księżyca”, „Osobliwości muzyczne”, „Hch”, „Strefa rokendrola wolna od angola”) emitowanych po północy przez kolejne noce, poczynając od dnia w którym miała miejsce pełnia Księżyca (po pewnym czasie zrezygnowano z tej idei, audycje jednak pozostały na antenie, zmieniając jedynie godziny i częstotliwość emisji).

  Radio Mann – audycja radiowa nadawana w Polskim Radiu III przez pewien czas od końca lat osiemdziesiątych. Współautorem audycji i prowadzącym był Wojciech Mann, we współpracy z Grzegorzem Wasowskim, Janem Chojnackim i Alicją Resich-Modlińską.Anna Komorowska z domu Dembowska, pierwotnie Dziadzia (ur. 11 maja 1953 w Warszawie) – od 2010 pierwsza dama RP, małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, z wykształcenia filolog klasyczna.

  Nowym pomysłem było również utworzenie nieformalnej grupy kilku redaktorów stacji, nazwanej „Akademią Muzyczną Trójki”, której celem była dbałość o jakość prezentowanej muzyki na antenie Programu 3. Jednocześnie w ramówce rozgłośni zagościła nowa audycja o charakterze tematyczno-monograficznym nadawana od poniedziałku do czwartku zatytułowana „Akademia Muzyczna Trójki”, którą prowadziło kilku zmieniających się redaktorów wchodzących w skład Akademii.

  Mateusz Święcicki (ur. 10 września 1933 w Wilnie, zm. 7 sierpnia 1985 w Chodzieży) – polski kompozytor, aranżer, publicysta i dziennikarz radiowy.Veolia Energia Łódź SA (dawniej Zespół Elektrociepłowni w Łodzi, Dalkia Łódź) – przedsiębiorstwo energetyczne znajdujące się w Łodzi, zajmujące się produkcją energii cieplnej i elektrycznej.

  Do najbardziej spektakularnych innowacji nowej Trójki w tym okresie należały projekty, takie jak: konkurs „Wielki Wyścig”, koncerty w trójkowym ogródku czy często organizowane wyjazdowe dni Trójki, kiedy audycje nadawane były z różnych miejsc, takich jak: Paryż, Kraków, Augustów, Sopot, Szklarska Poręba, Jarocin – co często związane było z jakimś ważnym wydarzeniem kulturalnym, np. Festiwalem w Jarocinie (specjalne dni okazjonalnie – choć znacznie rzadziej – pojawiają się na antenie Trójki do dziś).

  Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.Rafał Kazimierz Trzaskowski (ur. 17 stycznia 1972 w Warszawie) – polski politolog, specjalista w zakresie spraw europejskich, poseł do Parlamentu Europejskiego.

  Jesienią 2007 Program 3 zrealizował pierwszą edycję projektu „Trójka przekracza granice”, w ramach którego czterech dziennikarzy stacji (Wojciech Cejrowski, Dariusz Rosiak, Dmitrij Strelnikoff i Michał Żakowski) wyjechało w cztery rejony świata (Ameryka Południowa, Afryka, Rosja i Indie), by nadawać stamtąd relacje na antenę stacji. Pomysłodawcą projektu był Krzysztof Skowroński, a za jego realizację odpowiadał Tomasz Michniewicz. W kolejnych latach pojawiły się jeszcze dwie edycje tego projektu. W drugiej edycji reporterami byli: Wojciech Cejrowski (Ameryka Południowa), Tomasz Michniewicz (Azja), Dariusz Rosiak (Afryka) i Michał Żakowski (Indie), a w trzeciej czterech reporterów podróżowało po USA (Tomasz Michniewicz, Dariusz Rosiak, Michał Żakowski, Agnieszka Obszańska).

  Edward Fiszer (ur. 10 października 1916 w Słupcy, zm. 13 stycznia 1972 w Poznaniu) - polski poeta, autor tekstów piosenek, librecista.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Dużą popularnością wśród słuchaczy cieszyły się dni tematyczne, w których większość audycji poświęcona była jakiemuś jednemu tematowi, zazwyczaj muzycznemu (np. dzień z The Doors, z The Beatles, z Kate Bush, dzień z Piwnicą Pod Baranami czy dzień z punk rockiem), choć zdarzały się również dni poświęcone pewnym zjawiskom społecznym, jak i kulturalnym (np. dzień z filmem „Miś” czy z „Liniowcem marzeń” Boeingiem 787). Pierwszymi tego typu projektami był dni z kolejnymi dekadami XX wieku (lata 60., 70., 80., 90.) „otwierające” w Trójce rok 2007.

  Giżycko (niem. Lötzen, pol. (dawniej) Łuczany, Lec, prus. Lēcai) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. Położone na Mazurach, pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.Strefa rokendrola wolna od angola – muzyczna audycja radiowa, emitowana w godzinach nocnych (zob. niżej) w Programie Trzecim Polskiego Radia (PR3). Do 2006 roku Strefa znajdowała się w ramówce Polskiego Radia Bis.

  W kwietniu 2007 Program 3 obchodził 45-lecie powstania stacji, zaś Lista Przebojów Programu Trzeciego swoje 25-lecie. Z tej okazji Trójka wraz Dziennikiem. Polska. Europa. Świat. wydała kolekcję dwudziestu pięciu płyt CD upamiętniających muzycznie kolejne lata Listy, a prowadzący audycję Marek Niedźwiecki wydał drugą część książki o Liście zatytułowaną „Lista przebojów Trójki 1994–2006”.

  Słuchowisko – podstawowa artystyczna, literacka forma, której tworzywem jest wyłącznie materia foniczna: głos ludzki, efekty akustyczne i muzyka. Tradycyjnie teksty słuchowisk miały postać zbliżoną do dramatu teatralnego, obecnie, poprzez wprowadzenie narratora, pojawiają się również formy epickie.Jakub Władysław Wojewódzki znany jako Kuba Wojewódzki (ur. 2 sierpnia 1963 w Koszalinie) – polski dziennikarz muzyczny i radiowy, publicysta, perkusista, showman, satyryk i felietonista. Związany z telewizją TVN, radiem Eska Rock i tygodnikiem Polityka.

  10 września 2007 ponownie, po 8-letniej przerwie, rozdano Nagrody Muzyczne Programu Trzeciego – „Mateusze”.

  W kolejnych miesiącach urzędowania Krzysztofa Skowrońskiego na antenie Programu 3 pojawiła się nowa oprawa muzyczna oraz wprowadzona została nowa ramówka stacji. Wśród nowych audycji pojawiły się takie jak: „Ładne kwiatki” (Piotra Bukartyka), „Zjednoczone królestwo” (Piotra Metza), Gh+ (Grzegorza Hoffmanna), „Kolonie francuskie” (Jacka Hawryluka), „Myśliwiecka 3/5/7” (Piotra Stelmacha), Mikrokosmos (Grzegorza Zembrowskiego), „Magiel Wagli” (Wojciecha Waglewskiego i jego syna Fisza) oraz „Bez etykiety” (Karoliny Kozak). Jednocześnie z anteny zdjęto programy „Moje miasto nocą”, „Klubowe granie” oraz „Chillout cafe”. Na wcześniejsze godziny przesunięto emisję – nadawanych przez ostatnie lata w środku nocy – audycji: „Trzy kwadranse jazzu” oraz „Gitarą i piórem”. Po wieloletnim nadawaniu „Listy przebojów Trójki” w piątki, emisję audycji przesunięto ponownie na soboty.

  Krystyna Grażyna Czubówna (ur. 2 sierpnia 1954 w Nowym Sączu) – polska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Z wykształcenia prawnik.Kampania reklamowa – zespół działań marketingowych, odbywających się w mediach masowych, mających na celu osiągnięcie zakładanego celu marketingowego reklamodawcy. Działania te skierowane są do wybranej grupy docelowej. Cele kampanii reklamowej mogą być określone różnie. Do głównych celów kampanii reklamowych zalicza się:

  W roku 2007 Program 3 opuścili: Marek Niedźwiecki, Magdalena Jethon i Jerzy Sosnowski. Po odejściu Marka Niedźwieckiego prowadzenie listy objął Piotr Baron.

  25 lutego 2009 Rada Nadzorcza Polskiego Radia odwołała z funkcji dyrektora programowego Trójki Krzysztofa Skowrońskiego i na jego miejsce powołała Magdalenę Jethon. W dowód solidarności z odwołanym dyrektorem ze stacji odeszli również Michał Karnowski, Jerzy Jachowicz, Grzegorz Wasowski, Monika Makowska oraz Andrzej Nejman. Ze stacji odszedł również Adam Piśko. Jednocześnie na antenę Trójki powrócili Jerzy Sosnowski, Hirek Wrona, Ernest Zozuń i Michał Margański, którzy odeszli z Programu 3 na znak protestu w związku z działalnością Krzysztofa Skowrońskiego.

  RTON Nowa Karczma – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Nowa Karczma z masztem o wysokości 134 metrów, zbudowany w 1995 roku w miejscu zdemontowanego niższego 70 metrowego masztu. Usytuowany jest około 13. kilometra drogi krajowej nr 30 ze Zgorzelca do Jeleniej Góry w miejscowości Nowa Karczma na wzniesieniu o wysokości 333 m n.p.m.Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

  W okresie kierowania stacją przez Magdę Jethon zostało wprowadzonych kilka zmian w ramówce stacji. Usunięto Akademię Muzyczną Trójki, zagościły natomiast takie audycje jak: „Trzecie ucho” Wojciecha Zimińskiego, „Jestem feministą” Dariusza Bugalskiego, „Trójkowy znak jakości” Jerzego Sosnowskiego oraz „To był dzień” – informacyjno-publicystyczna audycja podsumowująca wydarzenia dnia emitowana w dni powszednie o godzinie 23. Stałe miejsce w ramówce zyskały nieobecne przez ostatnie lata audycje: „Manniak po ciemku” Wojciecha Manna oraz „Bielszy odcień bluesa” Jana Chojnackiego; powróciła na antenę audycja Hirka Wrony „Czarna noc” (dawniej „Czarny piątek”).

  Sondaż – badanie opinii publicznej, rodzaj badań statystycznych mający na celu określenie preferencji danej grupy ludności.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

  15 lipca 2009 roku w związku z dramatyczną sytuacją finansową Polskiego Radia S.A. powołano Komitet Miłośników „Trójki”. Pierwszy raz w historii publicznej radiofonii w Polsce przeprowadzono akcję zbierania pieniędzy na działalność stacji. Od 10 sierpnia do 10 grudnia 2009 roku udało się zebrać ponad 800 tys. zł. W gronie założycielskim Komitetu znaleźli się m.in.: Dariusz Pekałowski (przewodniczący, słuchacz Trójki z Warszawy), Krystyna Czubówna, Krzysztof Daukszewicz, Michał Ogórek i Zbigniew Zamachowski. 10 października 2009 roku, w podziękowaniu słuchaczom, za wsparcie finansowe odbył się dzień otwarty pod hasłem „Dla dorosłych i dla dzieci otwieramy Program 3”. Od rana do późnych godzin wieczornych słuchacze mogli zwiedzać siedzibę radiowej Trójki, zapoznać się ze sztuką montażu, nagrać się w studiu, a także zobaczyć jak pracują dziennikarze. Pracownicy Trójki przygotowali dla odwiedzających konkursy z nagrodami i spotkania z największymi gwiazdami Programu 3. W ciągu jednego dnia na Myśliwieckiej 3/5/7 pojawiło się ponad 3 tys. słuchaczy.

  Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.Jeleniów (do 1945 niem. Gellenau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Lewin Kłodzki.

  Jesienią 2009 Trójka po raz kolejny osiągnęła najlepsze w historii badań wyniki słuchalności.

  29 grudnia 2009 zarząd Polskiego Radia, bez podania powodu, odwołał Magdę Jethon z funkcji dyrektora, mianując na to miejsce Jacka Sobalę. Ta nagła zmiana dyrektora, pomimo uzyskiwania przez program rekordowych wyników słuchalności i poprawy jego sytuacji finansowej, wywołała protesty całego zespołu Programu 3 (pod listem protestacyjnym w sprawie odwołania Magdy Jethon podpisało się ponad 90% pracowników i współpracowników Trójki) oraz słuchaczy, którzy wystosowali list do premiera i marszałka Sejmu, pisząc w oświadczeniu m.in.: „Błyskawiczne odwołanie dyrektor Jethon w okresie świątecznym, w czasie, gdy znaczna część zespołu rozproszyła się na urlopy, urąga jakimkolwiek standardom i świadczy o tym, że autorzy tej decyzji doskonale zdawali sobie sprawę z jej bulwersującego i nieuzasadnionego merytorycznie charakteru”.

  Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.Marek Lehnert (ur. 19 lipca 1950, zm. 28 marca 2020 w Rzymie) – polski dziennikarz prasowy i radiowy, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rzymie, watykanista.

  Oprócz dziennikarzy do protestu przyłączyły się rzesze oddanych fanów Trójki. W obronie radia powstała m.in. grupa na portalu Facebook [1], a byli uczestnicy konkursu „Wielki Wyścig Trójki” w poniedziałek 11 stycznia 2010 wyruszyli w „Niewielki wyścig w ważnej sprawie”, przywożąc do siedziby Trójki protestacyjne listy od wiernych słuchaczy skierowane do Zarządu Polskiego Radia S.A.

  Przykładowe ramówki z lat 2007–2009:

 • Program z wtorku, 8 maja 2007:
 • 00.00 Trzy kwadranse jazzu – prowadzi J.P. Wróblewski
  02.00 Pod dachami Paryża – prowadzi B. Podmiotko
  04.00-06.00 Trójkowy budzik – prowadzi P. Łodej; w tym:
    04.05 Muzyczna nowość
    04.25 Trójkowe kalendarium
    04.40 Informacje drogowe
    05.25 Trójkowe kalendarium
    05.40 Przegląd prasy
    05.50 Gimnastyka Henryka Sytnera
  06.00-09.00 Zapraszamy do Trójki – prowadzi M. Łukawski; w tym:
    06.50 Przegląd prasy krajowej
    07.15 Bez komentarza
    07.30 Wiadomości ekonomiczne
    07.50 Przegląd prasy krajowej
    08.07 Myśl dnia
    08.13 Salon polityczny Trójki – prowadzi M. Karnowski
    08.35 Urywki z rozrywki
    08.50 Przegląd prasy zagranicznej
  09.00-12.00 Tu Baron – prowadzi P. Baron; w tym:
    09.30 Informator ekonomiczny
    09.50 Teren kultura (A. Obszańska)
    10.30 Fajny film wczoraj widziałem (R. Jaźwiński)
    10.45 Instrukcja obsługi człowieka (G. Dobroń)
    11.05 Akademia Muzyczna Trójki (G. Hoffmann)
    11.30 Lista przebojów Trójki (M. Niedźwiecki)
  12.00 Za, a nawet przeciw – prowadzi K. Strzyczkowski
  13.00 Powtórka z rozrywki – prowadzi A. Andrus
  14.00-15.30 Orzech i reszta – prowadzi A. Orzech; w tym:
    14.15 Co w mowie piszczy? (K. Kłosińska)
    14.50 „Terrorysta” – powieść J. Updike’a czytają M. Seweryn i P. Adamczyk
    15.15 Tym żył świat – „Upadek rządu H. Suchockiej” (odc. 408)
    15.20 Teren kultura (A. Obszańska)
  15.30 Muzyczna poczta UKF – prowadzi T. Żąda
  16.00-19.00 Zapraszamy do Trójki – prowadzi R. Kantereit; w tym:
    17.30 Wiadomości ekonomiczne
    17.45 Puls Trójki – prowadzi B. Michniewicz
    18.15 Reportaż
    18.45 Bardzo ważny projekt
  19.00-21.00 Program alternatywny – prowadzi P. Stelmach; w tym:
    19.50 Teren kultura – A. Obszańska
  21.00 Klub Trójki – prowadzi D. Bugalski
  22.00 Magazyn Bardzo Kulturalny – prowadzi B. Marcinik
  22.20 „Ostatnia Wieczerza” powieść P. Huelle czyta Z. Zamachowski
  22.30 Akademia Muzyczna Trójki – prowadzi G. Hoffmann
  23.00 Smooth jazz cafe – prowadzi M. Niedźwiecki
  
 • Program z soboty, 27 grudnia 2008:
 • 00.00 Teraz polskie – prowadzi Mariusz Owczarek
  02.00 Noc Muzycznych Pejzaży – prowadzi P. Kosiński
  06.00-09.00 Zapraszamy do Trójki – prowadzi M. Łukawski; w tym:
    07.20 Minipowtórka z rozrywki
    08.40 Minipowtórka z rozrywki
    08.50 Kocham samochody
  09.00-11.00 Śniadanie w Trójce – prowadzi B. Michniewicz, w tym:
    09.00 – Salon polityczny
    10.00 – Salon prasowy
  11.00 Audycja podzwrotnikowa – prowadzi W. Cejrowski
  12.00 Raport o stanie świata – prowadzi D. Rosiak
  13.00 Radiowy Dom Kultury – prowadzi A. Szydłowska
  15.00 Trójkowo, filmowo – prowadzi R. Jaźwiński
  16.00-19.00 Myśliwiecka 3/5/7 – prowadzi P. Stelmach; w tym:
    16.15 Moim zdaniem
    16.30 MIT – Muzyczny Informator Trójki
    16.45 Stół szwedzki
    17.15 Moim zdaniem
    17.25 Kącik gazeciarza
    17.55 Miękka bułka
    18.15 Ze studia przy myśliwieckiej 3/5/7
    18.30 MIT – Muzyczny Informator Trójki
  19.00-22.00 Lista Przebojów Programu Trzeciego – prowadzi P. Baron
  22.00-24.00 Strefa rokendrola wolna od angola – prowadzi Michał Owczarek
  

  Lata 10.[ | edytuj kod]

  24 maja 2010 szefowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Krystyna Mokrosińska, zwróciła się do KRRiTV o pilne zajęcie stanowiska w sprawie wystąpienia Jacka Sobali na koncercie ku czci ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku, który miał „charakter wiecu wyborczego”. Dwa dni później zarząd Polskiego Radia odwołał Jacka Sobalę ze stanowiska dyrektora Trójki.

  Ówczesny Zarząd Polskiego Radia S.A. przez 6 miesięcy nie potrafił znaleźć odpowiedniego kandydata na dyrektora Trójki jednocześnie, mimo próśb dziennikarzy Trójki odmawiając powołania ponownie Magdy Jethon. W końcu pod dużym naciskiem zespołu i słuchaczy, 9 listopada 2010 roku Magdzie Jethon została powierzona funkcja p.o. dyrektora Programu 3, a 3 sierpnia 2011 roku została powołana na dyrektora.

  Według badań Radio Track KBR, MillwardBrown SMG/KRC grudzień 2010 – luty 2011, po raz pierwszy w historii badań Program 3 Polskiego Radia osiągnął 8,8% udziału w rynku i 9,6% zasięgu dziennego, bijąc po raz kolejny własne rekordy słuchalności.

  W drugiej połowie marca 2011 Program 3 Polskiego Radia i tygodnik „Newsweek” rozpoczęli akcję społeczną „Adopcja po polsku”, którą patronatem honorowym objęły pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska oraz Henryka Krzywonos.

  12 maja 2011 ciągowi pieszemu położonemu wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego, od ul. Myśliwieckiej w kierunku Zamku Ujazdowskiego, w pobliżu siedziby Programu 3, nadano nazwę alei Radiowej Trójki. Otwarcie odbyło się 3 czerwca 2011. Przecięcia wstęgi dokonał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz polska aktorka i radna, Anna Nehrebecka. W otwarciu wzięli także udział m.in. Anna Komorowska, przedstawiciele rady miasta, dziennikarze Programu 3, p.o. dyrektora stacji Magdalena Jethon, piosenkarka Urszula Dudziak oraz aktor Zbigniew Zamachowski. Aleja prowadzi wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego od ulicy Myśliwieckiej w stronę Zamku Ujazdowskiego w Warszawie.

  50-lecie działalności[ | edytuj kod]

  Od 9 stycznia do 1 kwietnia 2012 roku na antenie stacji emitowano cykl „Trójka z dżemem – palce lizać!”, opisujący humorystycznie historię stacji. Wyemitowano 96 odcinków i wywiad z jego autorem, Marcinem Gutowskim. Cykl spotkał się z dużym odzewem, podczas jego emisji do redakcji stacji przysłano kilka tysięcy słoików dżemu. Tytuł serii nawiązywał do powiedzenia „[...] z dżemem – palce lizać!” Jacka Poszepszyńskiego z trójkowej audycji „Rodzina Poszepszyńskich”.

  30 marca 2012 Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę o nominale 2 zł upamiętniającą 50-lecie Programu 3 Polskiego Radia (nakład 800 tys. egzemplarzy). Z tej okazji stacja zorganizowała przemarsz ulicami Warszawy, podczas którego prezentowano makietę tejże monety o 2-metrowej średnicy. Happening ten rozpoczął przed siedzibą Narodowego Banku Polskiego przy placu Powstańców Warszawy, a zakończył przed siedzibą Trójki przy ulicy Myśliwieckiej.

  W kwietniu 2012 Mennica Polska wybiła 3333 sztuki monety kolekcjonerskiej o nominale 3 dolarów nowozelandzkich, będącej środkiem płatniczym na polinezyjskiej wyspie Niue. Monety wykonane zostały ze srebra próby 925 o wadze 33,33 g, a ich wartość ustalono na 333 zł.

  Kulminacją obchodów 50-lecia Programu 3 Polskiego Radia był koncert Jak być kochaną, czyli 50 lat historii z Trójką, który odbył się 4 listopada 2012 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Koncert był transmitowany na żywo na antenie Trójki oraz w Programie 2 Telewizji Polskiej. Koncert poprowadzili Grażyna Torbicka i Artur Andrus. Na rozpoczęcie koncertu Zbigniew Zamachowski wykonał specjalnie na tę okoliczność skomponowany przez Filipa Jaślara „Hymn Trójki” z tekstem Michała Rusinka, a na zakończenie „Hymn Urodzinowy” z tekstem Artura Andrusa, z udziałem chóru dziennikarzy rozgłośni.

  Z okazji jubileuszu wydane zostały także książki o historii i twórcach Programu 3 PR: „Trójka z dżemem – palce lizać! Biografia pewnego radia”, napisana przez Marcina Gutowskiego, „Zapraszamy do Trójki” autorstwa Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza oraz „33 x Trójka” Wiesława Weissa, w której autor opisał 33 audycje wybrane przez słuchaczy stacji jako najlepsze z historii Programu Trzeciego.

  Przykładowe ramówki z lat 2011 - 2015:

 • Program z czwartku, 14 lipca 2011:
 • 00:00 Koncertowa noc w Trójce
  02:00 Atelier
  04:00 Trójkowy Budzik
  06:00 - 09:00 Zapraszamy do Trójki - ranek, w tym:
   06:50 Przegląd prasy krajowej
   07:20 Przegląd prasy krajowej
   07:30 Wiadomości ekonomiczne
   07:50 Przegląd prasy zagranicznej
   08:13 Salon polityczny Trójki
   08:30 Komentatorzy 
   08:48 Urywki z Rozrywki
  09:00 - 12:00 Tu Baron, w tym:
   09:30 Informator ekonomiczny
   09:45 Potrójne Pasmo Przenoszenia 
   10:10 Co w mowie piszczy?
   10:30 Fajny film wczoraj widziałem
   11:30 ABC Listy
  12:00 Muzyczna Poczta UKF
  13:45 Powtórka z Rozrywki
  14:00 W tonacji Trójki
  16:00 - 19:00 Zapraszamy do Trójki - popołudnie:
   17:20 Biegam, bo lubię
   17:30 Wiadomości ekonomiczne
   17:45 Puls Trójki
   18:15 Reportaż
   18:45 Bardzo ważny problem europejski
  19:00 - 21:00 Program alternatywny, w tym:
   19:50 Teren Kultura
  21:00 Klub Trójki
  22:00 Bielszy odcień bluesa
  23:00 Czarna noc
  
 • Program z piątku, 30 września 2011:
 • 00:00 Trójka pod Księżycem
  02:00 Czarny piątek
  04:00 Trójkowy Budzik
  06:00 - 09:00 Zapraszamy do Trójki - ranek, w tym:
   06:07 Audycje wyborcze
   06:50 Cykl o ptakach
   07:32 Wiadomości ekonomiczne
   07:45 Trójkowy Znak Jakości
   08:13 Salon polityczny Trójki
   08:48 Urywki z Rozrywki
  09:00 - 12:00 LP Trójka, w tym:
   09:45 Co w mowie piszczy?
  12:00 Godzina prawdy
  13:00 Muzyczna Poczta UKF
  14:05 Medal dla każdego
  14:45 Na trzecim biegu
  15:00 W tonacji Trójki
  16:00 - 19:00 Zapraszamy do Trójki - popołudnie, w tym:
   17:32 Wiadomości ekonomiczne
   17:45 Puls Trójki
   18:10 Cyber Trójka
   18:35 Premiery filmowe
   18:45 O teatrze
  19:00 Lista Przebojów Programu Trzeciego
  22:00 Offensywa, w tym:
   22:37 Audycje wyborcze
  
 • Program z soboty, 13 października 2012:
 • 00:00 Strefa rokendrola wolna od angola 
  02:00 Czarna sobota
  04:00 Mikrokosmos 
  06:00 - 09:00 Zapraszamy do Trójki - ranek, w tym:
   06:20 Medal dla każdego
   06:50 Przegląd prasy
   07:50 Przegląd prasy
   08:15 Kącik dla kibica w kapciach 
   08:20 Z biegiem natury
   08:37 Przegląd prasy
  09:00 Śniadanie w Trójce
  10:00 Markomania
  12:00 Raport o stanie świata
  13:00 Radiowy Dom Kultury
  15:00 Trójkowy wehikuł czasu
  16:00 Myśliwiecka 3/5/7
  18:00 Historia pewnej płyty
  19:00 Lista osobista
  22:00 MO, czyli Mało Obiektywnie 
  
 • Program z czwartku, 8 sierpnia 2013:
 • 00:00 Ossobliwości muzyczne
  02:00 Potrójne Pasmo Przenoszenia
  04:00 Trójkowy Budzik
  06:00 - 09:00 Zapraszamy do Trójki - ranek, w tym:
   06:50 Przegląd prasy krajowej
   07:20 Przegląd prasy krajowej
   07:30 Wiadomości ekonomiczne
   07:50 Przegląd prasy zagranicznej
   08:13 Salon polityczny Trójki
   08:30 Komentatorzy 
   08:48 Urywki z Rozrywki
  09:00 - 12:00 Do południa, w tym:
   09:30 Informator ekonomiczny
   09:50 Co w mowie piszczy?
   10:45 Fajny film wczoraj widziałem
   11:15 Instrukcja obsługi człowieka
   11:25 Potrójne Pasmo Przenoszenia
   11:50 Powieść w Trójce
  12:00 3 wymiary gitary
  13:45 Powtórka z Rozrywki
  14:00 W tonacji Trójki
  16:00 - 19:00 Zapraszamy do Trójki - popołudnie, w tym:
   17:20 Biegam, bo lubię
   17:30 Wiadomości ekonomiczne 
   17:45 Puls Trójki
   18:15 Reportaż
   18:45 Bardzo ważny problem europejski 
  19:00 - 21:00 Program alternatywny, w tym:
   19:50 Teren Kultura
   20:50 Powieść w Trójce
  21:00 Klub Trójki
  22:00 Bielszy odcień bluesa
  23:00 Soul - muzyka duszy
  
 • Program z poniedziałku, 29 września 2014:
 • 00:00 Prawdę mówiąc 
  02:00 Radio Teheran
  04:00 Trójkowy Budzik
  06:00 - 09:00 Zapraszamy do Trójki - ranek, w tym:
   06:15 Przegląd prasy krajowej
   06:50 Przegląd prasy krajowej
   07:20 Przegląd prasy krajowej
   07:30 Wiadomości ekonomiczne
   07:50 Przegląd prasy zagranicznej
   08:13 Salon polityczny Trójki
   08:30 Komentatorzy 
   08:48 Urywki z Rozrywki
  09:00 - 12:00 Do południa, w tym:
   09:30 Informator ekonomiczny
   10:15 Trójkowa powtórka z historii
   10:45 Fajny film
   11:15 Instrukcja obsługi człowieka
   11:25 Potrójne Pasmo Przenoszenia
   11:50 Powieść w Trójce
  12:00 Za, a nawet przeciw
  13:00 3 wymiary gitary
  14:00 - 15:00 Akademia Rozrywki, w tym:
   14:45 Powtórka z Rozrywki
  15:00 W tonacji Trójki
  16:00 - 19:00 Zapraszamy do Trójki - popołudnie, w tym:
   16:50 Trzy strony świata 
   17:30 Wiadomości ekonomiczne 
   17:45 Puls Trójki
   18:15 Reportaż
   18:45 Bardzo ważny projekt
  19:00 - 21:00 GH+, w tym:
   19:50 Teren Kultura
   20:50 Powieść w Trójce
  21:00 Klub Trójki
  22:00 Manniak po ciemku
  23:00 Trzy kwadranse jazzu
  
 • Program z wtorku, 6 października 2014:
 • 00:00 PS
  02:00 Nocna Polska
  04:00 Trójkowy Budzik
  06:00 - 09:00 Zapraszamy do Trójki - ranek, w tym:
   06:15 Przegląd prasy krajowej
   06:50 Przegląd prasy krajowej
   07:20 Przegląd prasy krajowej
   07:30 Wiadomości ekonomiczne
   07:50 Przegląd prasy zagranicznej - EURANET 
   08:13 Salon polityczny Trójki
   08:30 Komentatorzy 
   08:48 Urywki z Rozrywki
  09:00 - 12:00 Do południa, w tym:
   09:30 Informator ekonomiczny
   09:50 Politycy w piaskownicy
   10:45 Fajny film
   11:15 Instrukcja obsługi człowieka
   11:25 Potrójne Pasmo Przenoszenia
   11:50 Powieść w Trójce
  12:00 Za, a nawet przeciw
  13:00 3 wymiary gitary
  14:00 - 15:00 Akademia Rozrywki, w tym:
   14:45 Powtórka z Rozrywki 
  15:00 W tonacji Trójki
  16:00 - 19:00 Zapraszamy do Trójki - popołudnie, w tym:
   16:35 Matka Polka Feministka
   17:30 Wiadomości ekonomiczne
   17:45 Puls Trójki
   18:15 Reportaż 
   18:45 Bardzo ważny projekt 
  19:00 - 21:00 Magiel Wagli, w tym:
   19:50 Teren Kultura
  21:00 Klub Trójki
  22:00 Kolonie francuskie 
  23:00 Przed godziną Zero
  
 • Program z soboty, 20 grudnia 2014:
 • 00:00 Trzecia Strona Księżyca
  04:00 Mikrokosmos 
  06:00 - 09:00 Zapraszamy do Trójki - ranek, w tym:
   06:20 Medal dla każdego
   06:50 Przegląd prasy zagranicznej
   07:20 Specjalna Strefa Ekonomiczna 
   07:50 Przegląd prasy zagranicznej 
   08:20 Sport - Młoda generacja 
   08:23 Przegląd prasy
  09:00 Śniadanie w Trójce
  10:00 Markomania, w tym:
   11:45 Kocham Pana, Panie Sułku - słuch. satyryczne 
  12:00 Radiowy Dom Kultury 
  14:00 Raport o stanie świata
  15:00 Trójkowy wehikuł czasu
  16:00 Myśliwiecka 3/5/7
  18:00 Tony z betonu
  19:00 Lista osobista
  22:00 MO, czyli Mało Obiektywnie
  

  Po zmianach we władzach Polskiego Radia, następujących jako skutek wyborów parlamentarnych w 2015 roku, wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość, zaszły w Programie 3 duże zmiany personalne i programowe, przesuwające w opinii słuchaczy publicystykę w kierunku prorządowym i konserwatywnym. W ciągu kilku kolejnych lat zwolniona lub odeszła zdecydowana większość zespołu stacji, a słuchalność stacji znacznie spadła.

  8 stycznia 2016 roku Magda Jethon została zwolniona ze stanowiska dyrektora Trójki i odeszła z radia, po czym nastąpiły kilkakrotne zmiany dyrektorów. Na jej miejsce 4 lutego 2016 powołano Paulinę Stolarek-Marat, która w latach 1994–2000 była szefową Radia Zet, lecz już 8 marca tego samego roku zrezygnowała ze stanowiska. Od 1 kwietnia 2016 roku szefem Trójki był Adam Hlebowicz, który został odwołany w maju 2017, a na jego miejsce powołano 24 maja konserwatywnego dziennikarza Wiktora Świetlika. Z radia zwolniono w tym okresie kilkunastu dziennikarzy, między innymi Jerzego Sosnowskiego, Damiana Kwieka czy Joannę Mielewczyk. Część dziennikarzy odsunięto natomiast od dotychczasowych zajęć. Za protesty w tej sprawie dyscyplinarnie zostali zwolnieni Paweł Sołtys i Wojciech Dorosz (a także Marcin Majchrowski z Dwójki), kierujący Związkiem Zawodowym Dziennikarzy i Pracowników Programu II i III Polskiego Radia. Po złożeniu pozwów do sądu pracy, latem 2017 roku zwolnienia te zostały przez Polskie Radio wycofane na drodze ugody. W październiku 2016 roku ze stacji odszedł Michał Nogaś, którego w audycjach o książkach zastąpił Mateusz Matyszkowicz. W radiu pojawili się natomiast konserwatywni publicyści, tacy jak Piotr Semka i Paweł Lisicki. Szefem redakcji muzycznej w marcu 2016 roku w miejsce Grzegorza Hoffmanna został Piotr Metz.

  Zmiany przez część słuchaczy zostały odebrane jako próba upolitycznienia rozgłośni i obniżenie poziomu stacji. W związku z tym odbyły się między innymi protesty przed siedzibą stacji oraz w mediach społecznościowych. Byli pracownicy zarzucali również władzom Polskiego Radia podejmowanie prób ręcznego sterowania treścią serwisów informacyjnych (które, po centralizacji w 2016 roku, dla wszystkich anten Polskiego Radia przygotowywane są przez Informacyjną Agencję Radiową) oraz zamieszczanie na antenie materiałów politycznych sprzyjających opcji rządzącej. W październiku 2016, po odsunięciu Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej od prowadzenia serwisów informacyjnych, grupa dziennikarzy stacji i słuchaczy rozpoczęła w Internecie akcję protestacyjną pod hasłem #kogoniesłychać.

  W związku ze zmianami zaczęła (w największym stopniu na polskim rynku radiowym) spadać słuchalność – od lutego do kwietnia 2017 roku udział w rynku słuchalności spadł z 8% do 7,2%. Jesienią 2017 roku w związku z konfliktem z dyrektorem Trójki z radia odszedł Artur Orzech. W listopadzie 2017 roku Artur Andrus i Robert Kantereit nie uzyskali zgody zarządu Polskiego Radia na kontynuowanie równoczesnej współpracy z Polskim Radiem i TVN24, w związku z czym zrezygnowali z pracy w Polskim Radiu.

  W okresie od listopada 2017 do stycznia 2018 roku po raz pierwszy od 2007 roku udział Trójki w rynku spadł poniżej 6%. Radio dalej traciło słuchaczy i w trzecim kwartale 2019 roku Trójka odnotowała najgorszy wynik od 2002 roku – 4,6%. 30 października 2019 roku Wiktor Świetlik zrezygnował ze stanowiska, a nowym dyrektorem został w listopadzie poprzedni wicedyrektor Tomasz Kowalczewski.

  Lata 20.[ | edytuj kod]

  W pierwszym półroczu 2020 roku doszło do dalszych dużych zmian personalnych wśród dziennikarzy Trójki. W styczniu zarząd Polskiego Radia nie przedłużył umowy z Dariuszem Rosiakiem, prowadzącym autorską audycję „Raport o stanie świata”, który kontynuował ją następnie w formie internetowego podcastu. 9 marca władze radia nie przedłużyły bez uzasadnienia umowy o prowadzenie audycji z Anną Gacek, w wyniku czego dwa dni później Wojciech Mann odszedł z radia. W ciągu kolejnych dni ze współpracy z Trójką zrezygnowali prowadzący autorskie audycje: Gaba Kulka, Jan Młynarski, Jan Chojnacki oraz Wojciech Waglewski i Bartosz Waglewski. 28 kwietnia z Trójki odeszli Dariusz Bugalski i Paweł Drozd.

  Sprawa pojawienia się piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój” na Liście Przebojów[ | edytuj kod]

  Zrzut ekranu oficjalnej strony internetowej Listy przebojów Programu Trzeciego 17 maja 2020 rano

  15 maja 2020 roku na antenie stacji wyemitowano 1998. notowanie Listy Przebojów Trójki, które prowadził Marek Niedźwiedzki. Według informacji przekazanej w czasie programu pierwsze miejsce w notowaniu zajął utwór KazikaTwój ból jest lepszy niż mój”, zawierający odniesienia do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim 10 kwietnia 2020 roku mimo zamknięcia nekropolii z powodu epidemii. Po emisji audycji utwór Kazika został usunięty z oficjalnej strony radia, a strona Listy przestała działać.

  Następnego dnia dyrekcja Polskiego Radia wydała oświadczenie, stanowiące że całe głosowanie zostaje unieważnione. Zdaniem Tomasza Kowalczewskiego, ówczesnego redaktora naczelnego Trójki, doszło do manipulacji przy liczeniu głosów oddanych na biorące udział w głosowaniu piosenki, złamano regulamin głosowania, a na listę trafiła piosenka nie mająca prawa się tam znaleźć. W ciągu kilku dni na włączonej ponownie stronie Listy pojawiły się zmodyfikowane wobec emisji radiowej wyniki notowania numer 1998, w którym utwór Kazika przeniesiono na miejsce czwarte. Zdaniem żony pracującego przy Liście dziennikarza Bartosza Gila, Kowalczewski miał przed wydaniem własnego komunikatu poprosić dziennikarzy pracujących przy Liście o podpisanie oświadczenia, w którym mieli potwierdzić fakt, iż doszło do manipulacji przy tworzeniu listy i liczeniu głosów 15 maja. Dziennikarze, którzy odmówili podpisania takiego oświadczenia, w tym Gil, zostali zawieszeni. Osoby odpowiedzialne za liczenie głosów oraz za prowadzenie Listy opublikowały wyjaśnienia, w których wskazały, że kierownictwo stacji wiedziało, jak wygląda proces wyboru piosenki, mający uniemożliwić między innymi sztuczne nabijanie głosów. Piotr Metz (wtedy dyrektor muzyczny stacji) ujawnił SMS-a wysłanego przez Kowalczewskiego po emisji Listy o treści: „Piotrze, dopilnuj aby piosenka, o której rozmawialiśmy nie była na Antenie.”.

  Kilka godzin po wydaniu przez dyrekcję oświadczenia w związku z posądzeniem o nieuczciwość w podawaniu wyników Listy z Trójki odszedł Marek Niedźwiecki. W geście solidarności z dziennikarzem, część wykonawców (między innymi Ørganek, Dawid Podsiadło, Kayah, Katarzyna Nosowska i Zbigniew Preisner) poinformowała o rozpoczęciu bojkotu stacji. Oświadczenie krytykujące usunięcie utworu z Listy opublikowała również Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W reakcji na wydarzenia współpracę z Programem III zawiesiła także wytwórnia Mystic Production, uznając działania dyrekcji za noszące znamiona cenzury. Informację o sytuacji podały zagraniczne media i agencje prasowe. Unieważnienie głosowania zostało także skrytykowane przez część polityków różnych opcji politycznej, w tym wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, wicepremier i minister rozwoju Jadwigę Emilewicz, wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości Joachima Brudzińskiego, wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza czy wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej Tomasza Siemoniaka.

  W ciągu kilku dni następujących po oświadczeniu o odejściu z pracy w rozgłośni poinformowało bardzo wielu dziennikarzy stacji, między innymi Hieronim Wrona (bez jednoznacznego podania przyczyny), Marcin Kydryński, Piotr Metz, Agnieszka Szydłowska, Wojtek Mazolewski, Daniel Drumz, Michał Olszański, Agnieszka Obszańska, Piotr Stelmach, Marcin Łukawski, Tomasz Rożek, Piotr Kaczkowski oraz Mariusz Cieślik. Drugi gospodarz Listy... – Piotr Baron – 20 maja 2020 zrezygnował z prowadzenia Listy Przebojów. Zbiorowe odejście wielu dziennikarzy spowodowało braki kadrowe w stacji – od 20 do 31 maja muzykę bez prezentera emitowano w wielogodzinnych blokach, zastępując część wydań programów „Trójkowy Budzik” i „Zapraszamy do Trójki”, a także audycji autorskich. Muzyka bez prezentera zabrzmiała również w miejscu Listy 22 maja – głosowanie na to notowanie rozpoczęto przed ogłoszeniem informacji o odejściu Niedźwieckiego. Jego wyniki opublikowano na stronie internetowej stacji – wygrała je piosenka Kazika. Nie uruchomiono głosowania na kolejne notowanie – próba zagłosowania na Listę generowała wyświetlenie komunikatu informującego o zawieszeniu audycji z uwagi na „szacunek dla słuchaczy i wszystkich prowadzących ten kultowy program, a przede wszystkim dla Marka Niedźwieckiego, który zdecydował się zakończyć współpracę z Programem III PR”. 21 maja Niedźwiecki złożył wezwanie przedprocesowe, domagając się wpłaty dziesięciu tysięcy złotych na rzecz walki z epidemią oraz przeprosin dyrekcji Trójki oraz dyrekcji Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

  Kadencja Kuby Strzyczkowskiego[ | edytuj kod]

  25 maja Tomasz Kowalczewski zrezygnował ze stanowiska dyrektora Programu Trzeciego, zaś nowym szefem został wieloletni dziennikarz tej anteny Jakub Strzyczkowski. W następnych dniach na antenę wróciła część dziennikarzy (m.in. Marcin Łukawski, Piotr Stelmach, Tomasz Rożek, Bartosz Gil, Piotr Metz, Patrycjusz Wyżga). 28 maja nowym szefem redakcji muzycznej został Mariusz Owczarek. 29 maja Strzyczkowski przeprosił Niedźwieckiego w programie na żywo na antenie stacji. W standardowym slocie czasowym Listy pojawił się „około-listowy” program prowadzony 29 maja przez Owczarka, a 5 czerwca przez Barona. 2 czerwca szefową redakcji publicystyki została Sylwia Hejj, potwierdzono powrót kolejnych audycji (w tym Beaty Michniewicz), a sprzed stacji zniknął samochód z plakatami protestacyjnymi, postawiony tam w marcu. Do rozgłośni wrócili również Tomasz Michniewicz, Roman Dziewoński czy Beata Pawlikowska.

  20 sierpnia 2020, po mniej niż trzech miesiącach piastowania stanowiska, Jakub Strzyczkowski został odwołany z funkcji dyrektora rozgłośni. Jako powód podano naruszenia regulaminu i procedur wewnętrznych spółki oraz przekraczania kompetencji i pełnomocnictw. Nowym dyrektorem został Michał Narkiewicz-Jodko. Tym samym z rozgłośni odeszli (niektórzy ponownie) między innymi Jan Kałucki, Tomasz Michniewicz, Marcin Cichoński, Beata Pawlikowska, Piotr Stelmach i Gabriela Darmetko. Do Trójki testowo dołączyli Witold Lazar i Karol Gnat. Z rozgłośnią stopniowo żegnali się kolejni współpracownicy – między innymi, w październiku o swoim odejściu z Trójki poinformował Kuba Strzyczkowski, w listopadzie Tomasz Gorazdowski, a w styczniu 2021 roku Janusz Deblessem. Odeszli również Krystian Hanke i Ernest Zozuń, a także Piotr Metz, kontynuujący jednak współpracę z innymi rozgłośniami Polskiego Radia.

  Po zmianie dyrektora[ | edytuj kod]

  Po bardzo intensywnych zmianach kadrowych w stacji pozostało kilkunastu dziennikarzy, którzy pracowali w niej przed 2020 rokiem, między innymi Leszek Adamczyk, Piotr Baron, Wojciech Cejrowski, Arkadiusz Ekiert, Grzegorz Hoffmann, Paweł Januszewski, Ryszard Jaźwiński, Aleksandra Kaczkowska, Jerzy Kordowicz, Piotr Łodej, Krzysztof Łoniewski, Adam Malecki, Barbara Marcinik, Michał Margański, Beata Michniewicz, Wojciech Ossowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Katarzyna Stoparczyk, Henryk Sytner, Tomasz Żąda, Michał Żakowski, a także część wydawców i realizatorów. Ten zespół uzupełnili ludzie pracujący wcześniej w innych programach Polskiego Radia oraz osoby z zewnątrz (między innymi Marcin Wolski, Raf Uzar, Bogusław Solecki, Piotr Semka, Wojciech Reszczyński, Anna Popek, Bartłomiej Graczak, Łukasz Ciechański). Pokłosiem zmian w zespole były zmiany w ramówce, w której pojawiło się kilkadziesiąt nowych audycji (kontynuowano kilkanaście emitowanych przed zmianami, w wielu przypadkach zmieniając pory ich emisji).

  W trzecim kwartale 2020 Trójka uzyskała 3,3% słuchalności, co stanowiło spadek o 1,3 punktu procentowego wobec trzeciego kwartału 2019 roku. Od września do listopada 2020 roku udział w czasie słuchania spadł do 2,6%, a stację wyprzedziły rozgłośnie komercyjne ze znacznie mniejszym zasięgiem. W czwartym kwartale 2020 roku udział spadł do 2,4% i był ponad dwa razy niższy, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, zaś w paśmie porannym stacja spadła z piątego na dwunaste miejsce w rankingu z udziałem w słuchalności mniejszym ponad dwa i pół raza. Od grudnia 2020 do lutego 2021 roku udział spadł poniżej dwóch procent – w związku z czym był około czterokrotnie mniejszy, niż w latach 2010–2016, gdy dochodził w okolice ośmiu procent. Od lipca do września 2021 roku Trójka zanotowała najgorszy wynik w historii badania radia w Polsce - 1,7 proc.

  17 marca 2021 roku, po niecałych siedmiu miesiącach, Narkiewicz-Jodko zrezygnował z funkcji dyrektora, której obowiązki zaczął pełnić Paweł Kwieciński (dyrektor biura programowego PR). 26 kwietnia Michał Żakowski zakończył pracę w Polskim Radiu i przeszedł do Radia 357.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Reklama