• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polskie Radio Program III  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Polskie Radio Program IV – (Czwórka, Radiowa Czwórka, Program Czwarty Polskiego Radia, dawniej Polskie Radio Bis i Polskie Radio Euro, oficjalny skrót PR4) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia.Nagrody Muzyczne Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze” to nagrody przyznawane przez Program III Polskiego Radia („Trójkę”), za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu Trzeciego.
  Siedziba Trójki przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie
  Kubek z logo Trójki (lata 90.)
  Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7, w którym m.in. nagrywane są cyklicznie koncerty „Trójki”
  Podczas wyjazdowego notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego w Sopocie w roku 2013 ochrzczono plac przy ul. Bohaterów Monte Cassino „Placem Radiowej Trójki” i postawiono przy nim „Trójkową budkę telefoniczną
  Tadeusz Sznuk zanim trafił do Programu I pracował w Trójce
  Marek Gaszyński to jedna z największych ikon Programu III w latach 60. i 70.
  W roli Elizy, w słuchowisku „Kocham pana, panie Sułku” występowała Marta Lipińska
  Jan Kobuszewski występował w słuchowisku „Rodzina Poszepszyńskich
  Stefan Friedmann współpracował z takimi trójkowymi audycjami jak: „60 minut na godzinę” czy „Ilustrowany tygodnik rozrywkowy”
  Korneliusz Pacuda, popularyzator muzyki country, związany był z Trójka do roku 2001
  Wojciech Mann – jeden z najbardziej rozpoznawanych głosów radiowych
  Jerzy Owsiak prowadził w Trójce m.in. audycję „Się kręci”
  Tomasz Sianecki prowadził na antenie Programu III m.in. audycję Zapraszamy do Trójki
  Sławomir Wierzcholski na antenie Trójki prowadził audycje poświęcone bluesowi
  Zanim Monika Olejnik stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci związanych z telewizją przez długie lata pracowała w Trójce
  Grzegorz Miecugow – dyrektor Trójki na początku lat 90.
  Marcin Kydryński pracuje w Trójce od początku lat 90.
  W roku 2007 po dłuższej przerwie, na antenę Trójki powrócił Paweł Sztompke
  Marek Niedźwiecki – jedna z największych osobowości Trójki, pracował w niej w latach 1982–2007 oraz ponownie od kwietnia 2010
  Maria Czubaszek – najbardziej znana z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce
  Beata Pawlikowska prowadziła z Grzegorzem Wasowskim audycję Lista przebojów dla oldboyów
  Po odejściu ze stacji Marka Niedźwieckiego, prowadzenie Listy Programu III przejął Piotr Baron
  Kuba Strzyczkowski prowadzi audycję „Za, a nawet przeciw” oraz piątkowe popołudniowe wydanie „Zapraszamy do Trójki
  Kuba Wojewódzki z Trójką był związany w latach 90.
  Po odejściu z Trójki Moniki Olejnik rozmowy z politykami na antenie stacji prowadziła m.in. Jolanta Pieńkowska
  Tomasz Kammel bardzo krótko pracował w Programie III. Prowadził m.in. audycję Znaki szczególne
  Piotr Metz współtwórca sukcesu konkurencyjnej stacji radiowej RMF FM po powrocie do programu III prowadzi m.in. audycję „Historia powszechna rock’n’rolla”
  Jan „Ptaszyn” Wróblewski – jedna z niewielu postaci Trójki związana z pierwszymi latami jej istnienia, która obecna jest na antenie do dziś
  Artur Orzech obecnie prowadzi Zaraz wracam
  Artur Andrus – odpowiedzialny w Trójce za audycje związane z kabaretem
  Wojciech Cejrowski – od stycznia 2007 do końca 2010 prowadził sobotnią „Audycję Podzwrotnikową
  Dmitrij Strelnikoff był jednym z czterech reporterów stacji biorących udział w pierwszej edycji projektu „Trójka przekracza granice”
  Jednym z gości, który przez pewien okres gościł w audycji Tu Baron był krytyk literacki Andrzej Dobosz, który w środy opowiadał o wybranych przez siebie książkach
  Wojciech Waglewski pojawił się na trójkowej antenie jesienią 2008 roku. Wraz z synem, Fiszem prowadzi audycję „Magiel Wagli”
  Karolina Kozak – kolejna z postaci sceny muzycznej, która prowadzi w Trójce swoją autorską audycję muzyczną „Bez etykiety”. Niegdyś prezenterka MTV
  Grzegorz Halama jako „Pan Józek” występował w „Urywkach z rozrywki” w porannym „Zapraszamy do Trójki
  Tomasz Jachimek – jedna z postaci polskiej sceny kabaretowej często gościnnie występująca w audycji „Akademia rozrywki”
  Filip Jaślar, skrzypek z Grupy MoCarta pojawia się w środowym wydaniu „Powtórki z rozrywki”. Wraz z Marcinem Łukawskim dwukrotnie prowadził świąteczne wydania porannego „Zapraszamy do Trójki
  Jedną z osób, które próbowały przystosować Trójkę do nowych realiów w polskich mediach był Michał Olszański, obecnie pracujący w redakcji sportowej stacji
  Krzysztof Skowroński – dyrektor Programu III w latach 2006–2009

  Polskie Radio Program III (Trójka, Radiowa Trójka, Program Trzeci Polskiego Radia, oficjalny skrót PR3) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 1 kwietnia 1962 roku.

  RTCN Jemiołów – Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Jemiołowie, maszt o wysokości 314 metrów i betonowa wieża o wysokości 99 metrów. Centrum zbudowano w latach 1960-1962 z funduszy zebranych społecznie. Jest to główna stacja nadawcza RTV województwa lubuskiego. Obsługiwana jest przez spółkę Emitel Sp. z o.o..RTCN Chwaszczyno – największa stacja nadawcza na Pomorzu znajdująca się w sąsiadującej z Gdynią miejscowości Chwaszczyno, ul. Rewerenda. Zasięg anten radiowych zamontowanych na tym maszcie dociera nawet do Szwecji i Danii (Bornholm).

  Spis treści

 • 1 Charakterystyka
 • 1.1 Słuchalność
 • 2 Historia
 • 2.1 Lata 60. XX wieku
 • 2.2 Lata 70. XX wieku
 • 2.3 Lata 80. XX wieku
 • 2.4 Lata 90. XX wieku
 • 2.5 XXI wiek
 • 2.5.1 50-lecie działalności
 • 3 Kontrowersje wokół Programu III
 • 4 Godziny nadawania
 • 5 Ludzie Programu III
 • 5.1 Dyrektorzy – redaktorzy naczelni Trójki
 • 5.2 Pozostali – obecnie
 • 5.2.1 Redaktorzy audycji oraz prezenterzy
 • 5.2.2 Gościnnie występują w niektórych audycjach
 • 5.2.3 Prowadzący serwisy Trójki
 • 5.2.4 Wydawcy audycji
 • 5.2.5 Realizatorzy dźwięku
 • 5.2.6 Reporterzy
 • 5.2.7 Korespondenci zagraniczni
 • 5.3 Pozostali – dawniej
 • 5.3.1 Artyści estradowi, kabaretowi, ludzie kultury
 • 6 Audycje Programu III
 • 6.1 Dziś
 • 6.2 Dawniej
 • 7 Kalendarium cyklicznych wydarzeń w Programie III
 • 8 Koncerty i Muzyczne Studio Trójki im. Agnieszki Osieckiej
 • 9 Logo „Trójki”
 • 10 Lokalizacje analogowych stacji nadawczych
 • 11 Odbiór cyfrowy
 • 12 Zobacz też
 • 13 Przypisy
 • 14 Linki zewnętrzne
 • Grzegorz Miecugow (ur. 22 listopada 1955 w Krakowie) – polski dziennikarz, redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter Wiadomości w TVP1, twórca i prezenter Faktów w TVN, felietonista „Dziennika Polskiego” i publicysta „Przekroju”.Jerzy Kordowicz (ur. 17 listopada 1945) – polski dziennikarz radiowy, publicysta, realizator, popularyzator muzyki elektronicznej.

  Charakterystyka[]

  Program III Polskiego Radia można odbierać drogą naziemną, poprzez Internet lub za pośrednictwem platform cyfrowych nc+ oraz Cyfrowy Polsat. Siedziba Trójki mieści się w Warszawie, przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7.

  Stacja nadaje program o charakterze muzyczno-rozrywkowym. Na antenie obecne są również audycje publicystyczne, w których poruszane są tematy polityczne, społeczne i kulturalne. Do stałych elementów ramówki należą: słuchowiska, audycje kabaretowe oraz powieści czytane w odcinkach. Obok bieżących informacji z kraju i ze świata prezentowane są również wiadomości ze świata sztuki (film, teatr, literatura, wystawy).

  Waldemar Pawlak (ur. 5 września 1959 w Modelu) – polski polityk, dwukrotny prezes Rady Ministrów: w 1992 (nie stworzył rządu) oraz w latach 1993–1995.Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.

  Od początku istnienia stacji na jej antenie stale obecne były niemal wszystkie gatunki muzyczne: rock, rock’n’roll, heavy metal, pop, blues, jazz, country, folk, house, chillout, reggae, rhythm and blues, hip-hop, muzyka alternatywna, elektroniczna, klubowa, latynoamerykańska, filmowa, poważna (włącznie z operą), poezja śpiewana. Różnorodność ta zachowała się do dziś (choć ograniczono do minimum country, muzykę poważną i hip-hop).

  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.Śnieżne Kotły (niem. Schneegruben, czes. Sněžné jámy) — kotły polodowcowe w Karkonoszach, w południowo-zachodniej Polsce.

  Audycje Trójki to prawie wyłącznie programy autorskie przygotowywane przez największe osobowości radiowe, które same decydują o wyborze muzyki i formie jej prezentacji.

  Trójka od lat organizuje wiele akcji charytatywnych (do których należą m.in.: licytacje czy akcja Idą Święta) oraz imprez plenerowych mających na celu zarówno promocję samej stacji, jak i rozbudzanie zainteresowania sportem czy kulturą wśród radiosłuchaczy.

  Program III słynie również z częstego wydawania płyt kompaktowych związanych z różnymi audycjami stacji. Są to zazwyczaj składanki najciekawszych, najwartościowszych i najbardziej lubianych przez słuchaczy, utworów muzycznych prezentowanych w danym programie. Do tej pory wydano płyty związane m.in. z następującymi audycjami: „3maj z nami”, „Smooth jazz cafe”, „Siesta”, „Offensywa”, „Muzyczna poczta UKF”, „Trójkowy Ekspres”, „MiniMax”, „Lista przebojów”. Wielokrotnie ukazywały się również kolekcje wybranych skeczów prezentowanych wcześniej w ramach audycji kabaretowych (np. z cyklu „60 minut na godzinę”)

  Press – miesięcznik branżowy adresowany do dziennikarzy, pracowników reklamy i public relations; pierwszy numer miesięcznika ukazał się 15 lutego 1996 r. Wydawcą jest poznańska firma Press sp. z o.o. Założycielem i redaktorem naczelnym pisma jest Andrzej Skworz.Jacek Janczarski (ur. 27 lutego 1945 w Kurowie, zm. 2 lutego 2000 w Warszawie) – polski pisarz, dramaturg, satyryk, scenarzysta filmowy.

  Swoistą tradycją Programu III stało się nadawanie audycjom tytułów korespondujących z liczbą „3”. Większość z nich stanowi grę słów i nawiązuje do znanych powiedzeń, bądź sloganów. W przeszłości na antenie stacji odnaleźć można było zatem takie audycje jak: „Potrójmy o sporcie”, „Trzecia fala”, „3maj z nami”, „MP Trójka”, „Trzecia godzina”, „Trzecie ucho” oraz „M3”, zaś w chwili obecnej: „Trzy kwadranse jazzu”, „LP Trójka”, „Trzecia strona księżyca”, „Trzecia strona medalu”, „Trzecia strona świata”.

  Noc Muzycznych Pejzaży (NMP) – audycja muzyczna nadawana w Programie III PR od 1998. Wcześniej od 1992 jako Rock Malowany Fantazją w RMF FM.Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.

  Liczbę trzy zawiera w sobie również numer telefonu dla słuchaczy (+48 22 333 33 33), którzy mogą się dzięki niemu dodzwonić na antenę, bądź wziąć udział w konkursie. Ponadto kultowego znaczenia przez lata nabrał adres, przy którym się mieści siedziba stacji: Myśliwiecka 3/5/7. W chwili obecnej jedna z audycji nosi nazwę właśnie „Myśliwiecka 3/5/7”.

  Piotr Metz (ur. 17 października 1957 w Tarnowie) – polski dziennikarz radiowy, jeden z założycieli i dyrektor muzyczny radia RMF FM w latach 1990-2001, były redaktor naczelny miesięcznika Machina.RTON Skórowo Nowe (Radio-telewizyjny Ośrodek Nadawczy Skórowo Nowe) - wieża radiowa położona w Nowym Skórowie koło Lęborka.

  Słuchalność[]

  Według badania Radio Track (wykonane przez MillwardBrown SMG/KRC) za okres grudzień 2013 – luty 2014, wskaźnik słuchalności Programu III Polskiego Radia wynosi 7,4 proc., co daje tej stacji 4. pozycję w Polsce.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  RTCN Żagań-WichówRadiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Żagań-Wichów. Maszt radiowy w pobliżu miejscowości Wichów w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim, w gminie Brzeźnica, o wysokości 280 m n.p.t. (wysokość posadowienia konstrukcji 158 m n.p.m.). Właścicielem jest Emitel Sp. z o.o.. Obiekt wybudowany został w 111 dni w 2003 roku przez firmę Atem. W dniu 1 października 2010 r. emisja testowa kanałów TVP w standardzie DVB-T została zakończona, a pozostawione zostały kanały z tzw. drugiego multipleksu.
  Telefon (z gr. tele – daleko oraz phone – głos) – urządzenie końcowe dołączane do zakończenia łącza telefonicznego.
  60 minut na godzinę (Sześćdziesiąt minut na godzinę) - audycja satyryczna emitowana w radiowej Trójce w latach 1973–1981.
  Sztandar Młodych” – dziennik dla młodzieży, wydawany w latach 1950–1997 w Warszawie. Na początku był organem ZMP.
  Jolanta Małgorzata Pieńkowska-Czarnecka (ur. 20 listopada 1964 w Warszawie) – polska dziennikarka i aktorka, związana obecnie z TVN.
  Kevin Aiston (ur. 25 maja 1969 w dzielnicy Chelsea w Londynie, Wielka Brytania) – prezenter telewizyjny i radiowy, osobowość telewizyjna znana głównie z talk-show Europa da się lubić, nadawanego przez TVP2.
  Piotr Antoni Stelmach, popularny jako Stelmi lub Stelka (ur. 23 sierpnia 1971) – dziennikarz muzyczny i prezenter Programu Trzeciego Polskiego Radia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.191 sek.