• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polskie Radio Katowice  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Krzysztof Klepczyński – polski dziennikarz radiowy. Z redakcją sportową Polskiego Radia w Katowicach związany od września 1985. Od 1998 kierownik redakcji. Od 25 lat współtwórca najstarszej w historii polskiej radiofonii sportowej audycji sprawozdawczej "Z mikrofonem po boiskach".EmiTel Sp. z o.o. – wiodący w Polsce operator radiodyfuzji i radiotelekomunikacji, świadczący także inne usługi telekomunikacyjne. Realizuje usługi na rzecz wielu naziemnych nadawców radiowo-telewizyjnych.
  Siedziba Radia Katowice w 2017 roku

  Radio Katowice – regionalna rozgłośnia Polskiego Radia nadająca z Katowic. Istnieje od 1927 roku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza siedziba Polskiego radia w Katowicach znajdowała się w ówczesnym gmachu Banku Spółek Zarobkowych przy ul. Warszawskiej 7 (wejście od ul. A. Mielęckiego 1). Pierwszym dyrektorem rozgłośni został muzyk, prof. Stefan Tymieniecki. Od początku istnienia rozgłośni był z nią związany m.in. Stanisław Ligoń, jej drugi dyrektor od stycznia 1934 r. aż do wybuchu II wojny światowej. Pierwszą spikerką katowickiego radia była Helena Reutt-Tymieniecka. Dnia 20 sierpnia 1937 siedzibę radia przeniesiono na ul. Juliusza Ligonia 29, gdzie mieści się do dzisiaj. Autorem projektu gmachu, ukończonego w 1938 r., był architekt Tadeusz Eugeniusz Łobos.

  Audytorium 17 – powołane 3 lipca 2001 roku porozumienie radiowe koordynujące działalność lokalnych stacji Polskiego Radia. Jest to spółka, której udziałowcami jest 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Rozgłośnie te w ramach porozumienia wymieniają się audycjami, reportażami i materiałami realizowanymi we własnym zakresie. Audytorium 17 reprezentuje także oddziały Polskiego Radia przed domami brokerskimi (oferuje im czas reklamowy).Nagroda im. Wojciecha Korfantego – nagroda ustanowiona w 1993 roku przez Związek Górnośląski (ZG), honorująca wybitne postacie i instytucje zasłużone dla Górnego Śląska.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Danuta Skalska (ur. 25 czerwca 1945 we Lwowie) – polska dziennikarka i redaktorka prowadząca w Polskim Radiu Katowice audycję "Lwowska Fala". Jest prezesem bytomskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, a także radną Rady Miasta w Bytomiu. - w dziennikarskim rankingu „Dziennika Zachodniego” – jedna ze 100 najbardziej znanych kobiet na Śląsku - autorka polonijnego bestsellera „Mózg na ścierce czyli dwa łyki Ameryki” i spektaklu teatralnego przedstawiającego problemy polskiej emigracji; scenariuszy dla prezentowanych w TVP programów o tematyce kresowej i programów lwowskiego kabaretu "Pacałycha", któremu szefuje od ponad 20 lat, - reżyserka, scenarzystka i aktorka w kabarecie "Pacałycha" (koncerty w USA na pomoc Polakom na Kresach, programy specjalne dla Festiwali Kultury Kresowej w Mrągowie). - Współinicjatorka powołania Społecznego Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego - Znana z wieloletniej, skutecznej działalności na rzecz ludzi w potrzebie, jako organizator dorocznych kwest na pomoc najbiedniejszym polskim dzieciom z Kresów i ze Śląska, wyjazdów na bezpłatne leczenie operacyjne w USA niepełnosprawnych dzieci z Polski; Światowych Zjazdów Kresowian na Jasnej Górze, odczytów, prelekcji, koncertów, cotygodniowych spotkań z pisarzami, naukowcami, wybitnymi przedstawicielami środowisk kresowych z kraju i zagranicy w Bytomskim Centrum Kresowym. .
  Maria Pańczyk-Pozdziej (ur. 10 lipca 1942 w Tarnowskich Górach) – polska nauczycielka, dziennikarka, propagatorka kultury i gwary śląskiej, senator VI, VII i VIII kadencji, wicemarszałek Senatu VIII kadencji.
  Tadeusz Eugeniusz Łobos (ur. 2 czerwca 1900 w Nowym Targu, zm. 16 czerwca 1975 w Karowicach) – polski architekt, członek SARP O. Katowice, którego był jednym z założycieli, a następnie prezesem, absolwent Wydziału Architektonicznego Politechniki Lwowskiej (1924).
  Krystyna Maria Bochenek z domu Neuman (ur. 30 czerwca 1953 w Katowicach, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polska dziennikarka, polityk, senator V, VI i VII kadencji (2004–2010), wicemarszałek Senatu VII kadencji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.