• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polskie Koleje Państwowe  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Organizacja Współpracy Kolei (OSŻD), (ros. Организация сотрудничества железных дорог - ОСЖД) – organizacja międzynarodowa założona w Sofii w dniu 28 czerwca 1956 na posiedzeniu ministrów kierujących transportem kolejowym. Faktycznie jest to organizacja jednostronnie założona przez państwa byłego obozu socjalistycznego w okresie komunizmu (podobnie jak Międzypaństwowy Komitet Lotniczy) przez państwa byłego ZSRR z naciskiem na przewodzenie Federacji Rosyjskiej mimo nazwy. Dowodem tego jest nie tylko nacisk na język rosyjski w pracach, ale fakt istnienia Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) znacznie starszego (założony w 1922) i faktycznie wielonarodowego (zrzesza 199 członków). W przeciwieństwie do wielu innych organizacji OSŻD posiada przywileje dyplomatyczne, m.in. posiadania samochodów z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi (kierowca nie musi np. płacić mandatu czy pozwalać na kontrolę bagażu).Instytut Jagielloński – ośrodek analiz strategicznych, politycznych i historycznych, założony przez Wojciecha Roszkowskiego, historyka, autora popularnej Najnowszej historii Polski, prorektora Szkoły Głównej Handlowej (1990-1993), deputowanego do Parlamentu Europejskiego.

  Polskie Koleje Państwowe S.A. (PKP) – jednoosobowa spółka Skarbu Państwa powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Jedynym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:

  Kolej dużych prędkości w Polsce – planowany system linii kolejowych, które umożliwią poruszanie się po nich z prędkością co najmniej 200 km/h. Plany te obejmują modernizację i budowę linii kolejowych łączących polskie metropolie.Juliusz Engelhardt (ur. 1 stycznia 1955 w miejscowości Transportnyj (Транспортный) na Kołymie) – polski profesor, ekonomista, były wiceminister infrastruktury.
 • realizacja procesów restrukturyzacji,
 • zagospodarowanie zbędnego majątku,
 • zarządzanie płynnością finansową spółek Grupy PKP,
 • koordynacja przedsięwzięć związanych z rozwojem spółek Grupy PKP,
 • przygotowanie projektów prywatyzacyjnych dla spółek Grupy.
 • PKP SA jest członkiem Związku Pracodawców Kolejowych, Wspólnoty Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (Community of European Railway and Infrastructure Companies – CER) w Brukseli, Międzynarodowego Związku Kolei (International Union of Railways, Union internationale des chemins de fer – UIC) w Paryżu oraz Organizacji Współpracy Kolei (Организация сотрудничества железных дорог – ОСЖД) w Warszawie.

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.PKP Energetyka S.A. – publiczny operator energetyczny, powstały dzięki formalnemu wydzieleniu dotychczasowej Dyrekcji Elektroenergetyki Kolejowej przez prywatyzację sieci energetycznych z Polskich Kolei Państwowych. Struktura Właścicielska: Skarb Państwa (w 56,74%), PKP (43,26%).
  Sieć PKP w 1952/53
  Parowóz PKP z 1937 Pm36-1 zdobył złoty medal na targach w Paryżu
  Najszybszy polski elektrowóz XX wieku EP09 z 1986 r.
  Najpopularniejsza w Polsce pasażerska lokomotywa elektryczna PaFaWag EU07
  Najpopularniejsza polska lokomotywa towarowa ET22
  Skład PKP Intercity z lokomotywą elektryczną Siemens Taurus EU44 Husarz
  Siedziba spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w Warszawie
  Godło PRL umieszczane na parowozach PKP do 1989 r. W Polsce używano parowozów najdłużej w Europie.

  EuroCity (skrót EC) – międzynarodowa kategoria pociągów utworzona 31 maja 1987 r. przez zarządy kolejowe krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii i Austrii.Dyrekcja Kolei w Gdańsku – terytorialny organ zarządzania koleją, z siedzibą w Gdańsku. Mieści się w zabytkowym gmachu przy ul. Dyrekcyjnej 2-4 w Gdańsku.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Reforma PKP od 2001 roku
 • 1.2 Liczba pracowników PKP
 • 2 Struktura organizacyjna
 • 2.1 Oddziały spółki
 • 2.2 Spółki grupy PKP
 • 2.2.1 Spółki przewozowe
 • 2.2.2 Spółki niepowiązane bezpośrednio z przewozami
 • 3 Lista zarządzających PKP
 • 3.1 Dyrektorzy generalni Dyrekcji Generalnej PKP
 • 3.2 Prezesi, dyrektorzy generalni PKP S.A.
 • 4 Wyniki finansowe
 • 5 Siedziby
 • 6 Zobacz też
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne
 • EP09 (typ 104E, 104Ea, 104Eb, 104Ec) – normalnotorowa pasażerska lokomotywa elektryczna produkowana w latach 1986-1997 w zakładach Pafawag Wrocław. Powstało 47 sztuk dla Polskich Kolei Państwowych. Od 2009 wszystkie lokomotywy eksploatowane są przez PKP Intercity. Jest to jedna z najszybszych lokomotyw polskiej produkcji.PKP Cargo SA – operator kolejowych przewozów towarowych, funkcjonujący od 2001 roku. Do 30 października 2013 roku był publicznym operatorem kolejowych przewozów towarowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  Szczecin Główny (do 1945 niem. Stettin Hauptbahnhof) – najważniejszy ze szczecińskich dworców, usytuowany przy ul. K. Kolumba na Nowym Mieście na lewym brzegu Odry. Jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski.
  Andrzej Wach (ur. 1955 w Skierniewicach) – były prezes zarządu, były dyrektor generalny PKP S.A., równocześnie b. szef Grupy PKP. Mieszka w Jaktorowie pod Warszawą.
  Wspólnota Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (Community of European Railway and Infrastructure Companies - CER) zrzesza 75 przedsiębiorstw kolejowych i infrastruktury z Unii Europejskiej, krajów kandydujących (Chorwacji, Macedonii i Turcji), jak również z krajów Bałkanów Zachodnich, Norwegii i Szwajcarii. Wszędzie prezentowanym hasłem wspólnoty jest "Głos Kolei Europejskich" (The Voice of European Railways).
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
  Wrocław Główny – dworzec kolejowy i największa z osobowych stacji kolejowych we Wrocławiu. Jeden z nielicznych w Polsce, który ma halę peronową. Położony na liniach kolejowych prowadzących z południowego wschodu (Opole oraz Lubliniec) i południa (Świdnica oraz Kłodzko) na zachód (Jelenia Góra oraz Legnica), północ (Poznań) i północny zachód (Głogów), a przez stację Wrocław Nadodrze – na północny wschód (Oleśnica).
  Siemens EuroSprinter – rodzina lokomotyw elektrycznych produkowanych przez Siemensa przeznaczonych do prowadzenia różnego rodzaju pociągów towarowych lub pasażerskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.