• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polskie Inwestycje Rozwojowe

  Przeczytaj także...
  Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), utworzone w Polsce 1 października 1996 w wyniku Reformy Centrum. Nowe ministerstwo powstało w miejsce Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, przejęło także zadania i kompetencje innych ministerstw, urzędów centralnych i państwowych jednostek organizacyjnych w zakresie wykonywania praw z akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa.Mariusz Grendowicz (ur. 1960) – ekonomista, były członek zarządów kilku polskich banków. Od marca 2013 r. prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.
  Infrastruktura kolejowa – linie kolejowe oraz inne budowle, budynki i urządzenia wraz z zajętymi pod nie gruntami, usytuowane na obszarze kolejowym, przeznaczone do zarządzania, obsługi przewozu osób i rzeczy, a także utrzymania niezbędnego w tym celu majątku zarządcy infrastruktury.

  Polski Fundusz Rozwoju S.A. (PFR) – polska rządowa spółka celowa Ministerstwa Skarbu Państwa.

  Opis[]

  Polski Fundusz Rozwoju został utworzony 13 kwietnia 2016 z przekształcenia spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. Prezesem został Paweł Borys (obowiązki objął 1 maja 2016).

  PIR[]

  Program Inwestycje Polskie realizowany przez PIR miał inwestować środki m.in. w budowę elektrowni węglowych i gazowych, gazociągów, magazynów gazu, infrastruktury drogowej, kolejowej oraz portowej.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polski portal internetowy, wchodzi w skład Grupy o2, siedziba w Gdańsku. Interaktywna platforma komunikacji, informacji, e-commerce oraz e-biznes.

  Prezesem zarządu PIR do września 2014 był Mariusz Grendowicz. 2 grudnia 2014 rada nadzorcza na funkcję prezesa powołała Jerzego Górę, które swoje obowiązki pełnił do końca kwietnia 2016.

  Logotyp spółki został zaprojektowany przez Piotra Garlickiego z Akademii Sztuk Pięknych.

  Przypisy

  1. Statut
  2. Polskie Inwestycje Rozwojowe.
  3. Katarzyna Walterska: Polski Fundusz Rozwoju ma prezesa. finanse.wnp.pl, 25 kwietnia 2016. [dostęp 2016-04-26].
  4. Powstał Polski Fundusz Rozwoju. rp.pl, 14 kwietnia 2016. [dostęp 2016-04-26].
  5. „Program Inwestycje Polskie”
  6. Wojciech Wybranowski: Utajniona odprawa prezesa (pol.). Do Rzeczy. [dostęp 2014-09-30].
  7. Adam Sofuł: Jerzy Góra nowym prezesem PIR. wp.pl, 02-12-2014. [dostęp 2014-12-07].
  8. Spółka z programu Inwestycje Polskie ma nową nazwę i logo

  Bibliografia[]

 • Strona spółki
 • „Do Rzeczy” – polski tygodnik opinii wydawany od 25 stycznia 2013 w Warszawie. Redaktorem naczelnym jest Paweł Lisicki, jego zastępcami są Piotr Gabryel, Andrzej Horubała i Piotr Zychowicz.Gazociąg – specjalnie zaprojektowana i zbudowana sieć rur przesyłająca gaz (najczęściej gaz ziemny) na różne odległości.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – najstarsza wyższa uczelnia artystyczna w Polsce. Jej główna siedziba znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Od 2012r. jej rektorem jest prof. Adam Myjak.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.