• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polski Teatr Tańca - Balet Poznański

  Przeczytaj także...
  Eugeniusz Rudnik (ur. 28 października 1932 w Nadkolu nad Liwcem) – współczesny polski kompozytor, inżynier elektronik i reżyser dźwięku. Pionier muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.
  Paulina Wycichowska – polska tancerka, solistka Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, pedagog tańca i choreografka, córka Ewy Wycichowskiej.

  Polski Teatr Tańca - Balet Poznański – teatr założony w 1973 z inicjatywy władz miejskich (uchwała Rady Narodowej m. Poznania z dnia 13 czerwca) i środowiska artystycznego Poznania. Pierwszym dyrektorem był Conrad Drzewiecki.

  Pierwszą premierą było autorskie przedstawienie Conrada Drzewieckiego (współpraca Eugeniusza Rudnika) Epitafium dla Don Juana (20 stycznia 1974). Scenografię zaprojektował Krzysztof Pankiewicz.

  Teatr powstał z inicjatywy władz Poznania, przy początkowym braku entuzjazmu w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Projekt przeforsowano dzięki wsparciu Wincentego Kraśko, sekretarza Komitetu Centralnego PZPR, wcześniej związanego z Poznaniem. Od 1973, zgodnie ze statutem Polski Teatr Tańca, realizuje założenia programowe, polegające na promocji sztuki tańca i upowszechnianiu kultury baletowej w kraju i za granicą. Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym PTT jest Ewa Wycichowska, wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog.

  Conrad Drzewiecki (ur. 14 października 1926 w Poznaniu, zm. 25 sierpnia 2007) – polski tancerz, choreograf oraz reformator baletu. Zdobywca wielu nagród zagranicznych, m.in. Srebrnego Medalu Międzynarodowego Konkursu Tańca w Bukareszcie (z Teresą Kujawą – 1953), Złotego Medalu Międzynarodowego Konkursu Tańca w Warszawie (1955) Primo Premio Assoluto Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Vercelli (1956).Choreografia (z gr. χορεία "taniec" i γραφή "pisać") - pierwotnie zajmowała się układem ruchów tanecznych w balecie, komponowaniem tańca, dziś pojęcie to rozszerzyło się na wszystkie dziedziny, w których ruch ludzki ma charakter artystyczny – na pokazowe walki, ruch gwiazd muzyki rozrywkowej, łyżwiarstwo figurowe czy gimnastykę artystyczną. Coraz częściej także choreograf - będąc odpowiednikiem kompozytora na etapie tworzenia, czy dyrygenta albo reżysera w teatrze operowym - układa sceny walk na potrzeby filmu.

  W teatrze okazję zabrania głosu mieli Birgit Cullberg, Mats Ek, Dominique Bagouet, Karine Saporta i Ohad Naharin, Istvan Juhos Putto, Thierry Verger, Jacek Przybyłowicz, Paulina Wycichowska. Szansę konfrontacji i rozmowy z widzem, mają także przedstawiciele młodego dynamicznego pokolenia, laureaci międzynarodowych konkursów choreograficznych, tacy jak Yossi Bergz Izraela czy Virpi Pahkinenze Szwecji, jak i tancerze Polskiego Teatru Tańca skupieni wokół grupy „Atelier” – wyłonionej wewnątrz Teatru „sceny poszukiwań i debiutów”.

  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Od 1994 roku Polski Teatr Tańca jest organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego oraz od 2004 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca.

  Przez ponad 38 lat, Polski Teatr Tańca, zrealizował ponad 180 premier, gościł na pięciu kontynentach, został wyróżniony wieloma nagrodami (wśród nich Fringe Firts na Festiwalu w Edynburgu).

  Przypisy

  1. Nagrody Miasta Poznania w dziedzinie kultury i sztuki za rok 1984, w: Kronika Miasta Poznania, nr 2/1985, s.102, ISSN 0137-3552
  2. Przecież to mój Poznań. Andrzej Wituski w rozmowie z Dorotą Ronge-Juszczyk, Dom Wydawniczy „Rebis”, Poznań, 2014, s.44, ISBN 978-83-7818-643-4
  3. Statut Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego.
  4. O Ewie Wycichowskiej na stronie: kultura.dlastudenta.pl
  5. Polski Teatr Tańca (pol.). zasp.pl. [dostęp 2011-12-06].

  Linki zewnętrzne[]

 • Polski Teatr Tańca - Balet Poznański – strona oficjalna
 • Jubileuszowy występ Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu w PKF na stronie KronikaRP
 • Wincenty Kraśko (ur. 1 czerwca 1916 w Kotowiczach na Wileńszczyźnie, zm. 10 sierpnia 1976 w Koszalinie) – działacz komunistyczny, prawnik, dziennikarz.Ewa Wycichowska (ur. w 1949 w Poznaniu) – choreograf, pedagog, tancerka, profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pedagog - (łac paedagogus) – to osoba, która formalnie ukończyła wyższe studia o kierunku pedagogika z odpowiednią specjalnością pedagogiczną i ma właściwe kwalifikacje w danej specjalizacji pedagogicznej, potwierdzone wymaganą dokumentacją. Pedagog, jako specjalista kształcenia i wychowania, najczęściej zatrudnia się w szeroko pojętej edukacji, dbając o prawidłowy rozwój psychiczny człowieka.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Teatr Wielki w Łodzi – największy łódzki teatr, specjalizujący się w wystawianiu oper, operetek i przedstawień baletowych. Otwarty 19 stycznia 1967 roku r. Do chwili obecnej wystawiono w nim ponad 280 premier. Teatr należy do jednej z najważniejszych scen operowych w Polsce. Dyrektorem naczelnym teatru jest Wojciech Nowicki, a artystycznym – Waldemar Zawodziński.
  Polska Kronika Filmowa (PKF) – cotygodniowa polska kronika filmowa, (magazyn filmowy) emitowana w latach 1944–1994 przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych; poprzedzała projekcję filmu w kinach. W 1995 przestała się ukazywać w kinach i telewizji. Działała (pod nazwą Studio Filmowe "Kronika" sp. z o.o.) aż do 2012 roku, rejestrując najważniejsze wydarzenia w kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.