• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Natalia Szroeder (ur. 20 kwietnia 1995) – polska piosenkarka i autorka tekstów, znana m.in. ze współpracy z raperem Marcinem „Liberem” Piotrowskim, z którym w 2013 roku nagrała przeboje „Wszystkiego na raz” i „Nie patrzę w dół”. Piosenkarka prowadzi także solową działalność artystyczną, jej debiutancki singel zatytułowany „Jane” ukazał się w 2012 roku.Francja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział raz. Najlepszym miejscem było 6 w 2004 roku. Najgorszym miejscem było 6 w 2004 roku.

  Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci zadebiutowała podczas konkursu w 2003. Od debiutu konkursem w kraju zajmuje się Telewizja Polska (TVP).

  Polska dwukrotnie zwyciężyła w finale konkursu: w 2018 (Roksana Węgiel z piosenką „Anyone I Want to Be”) i 2019 (Viki Gabor z „Superhero”).

  Z powodu niezadowalających wyników, w 2005 TVP wycofała się z dalszego udziału w konkursie. W 2016 powróciła do konkursu.

  Valletta (malt. Il-Belt Valletta) - stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami: Wielki Port i Marsamxett. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2018.Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska.

  Historia Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci[ | edytuj kod]

  Przed stworzeniem konkursu[ | edytuj kod]

  Przyjmuje się, że pomysł na stworzenie Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci wziął się z organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, widowiska zwanego EuroKonkursem. które zostało zorganizowane w 2001 roku. W konkursie prezentowali się przedstawiciele telewizji europejskich zrzeszonych w EBU, a współorganizatorem przedsięwzięcia była Telewizja Polska. Z powodu braku odpowiedniej na Eurowizję hali, w 2003 konkurs został przeniesiony do Danii, gdzie odbył się już pod nazwą Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Nadawca duński Danmarks Radio przy tworzeniu Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci skorzystał z polskiego pomysłu, łącząc go ze swoją koncepcją przy współpracy z TVP i EBU.

  Wirtualne Media – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.Sound of Silence – singel Dami Im, wydany 11 marca 2016. Utwór napisali i skomponowali Anthony Egizii oraz David Musumeci.

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2003[ | edytuj kod]

  28 września 2003 odbyły się polskie eliminacje do 1. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, podczas których wystąpiło trzynastu uczestników: Magdalena Ćwiklińska („Bluesowe zwierzaki”), Agata Korwin („Dziecko na pokaz”), Justyna Kosela („Wakacyjna niespodzianka”), Marina Łuczenko („Sen”), Zuzanna Madejska („Ty”), Marta Moszczyńska („W obronie marzeń”), Sebastian Plewiński („Jeśli kochasz”), Dominika Rydz („Mój świat”), Katarzyna Żurawik („Coś mnie nosi”), Agata Stodolna („Kropeleczka”), Kasper Zborowski-Weychman („Lato”) oraz zespoły Wigor („Wrzuć na luz”) i Stonoga („Trzepak show”).

  Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.Michał Juszczakiewicz (ur. 14 listopada 1958 w Sopocie) - polski aktor oraz scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Dużą popularność zdobył jako prowadzący programu Od przedszkola do Opola, który był emitowany w TVP1.

  Selekcje prowadzoną przez Jarosława Kulczyckiego wygrała Katarzyna Żurawik, dzięki czemu 15 listopada reprezentowała Polskę na koncercie finałowym konkursu w Kopenhadze. Podczas imprezy wykonała utwór „Coś mnie nosi”, który sama napisała i skomponowała. Na scenie towarzyszył jej dziecięcy zespół taneczny Rytmix. Ostatecznie zajęła ostatnie, 16. miejsce, zdobywając zaledwie 3 punkty od Białorusi.

  Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.Piotr Andrzej Rubik (ur. 3 września 1968 w Warszawie) – polski wiolonczelista, kompozytor muzyki pop, filmowej i teatralnej, producent muzyczny oraz prezenter telewizyjny. Jeśli chodzi o kompozycję i dyrygenturę − Rubik jest samoukiem − nie ukończył studiów na tych kierunkach.

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2004[ | edytuj kod]

  19 września 2004 odbyły się krajowe eliminacje do 2. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, w których rywalizowało dwunastu uczestników: Monika Bękalarska („Mur”), Natalia Goerne („Marzenia”), Dominika Guzek i Kasper Zborowski-Weychman („Czary”), Julia Kopczyk („Jestem jaka jestem”), Agata Korwin („Swoje zdanie”), Patrycja Kowalska („Wyobraźnia”), Paweł Pietrzyk („Rockendrolowe sny”), Agata Stodolna („To samo”), Adrianna Wenclewska („Chcę pamiętać”) oraz zespoły KWADro („Łap życie”), Fart („Śpiewaj”) oraz Graffiti („Dogonić marzenia”). Preselekcje prowadzili Michał Juszczakiewicz i Zuzanna Madejska.

  Juliusz Jan Braun (ur. 29 sierpnia 1948 w miejscowości Milechowy w gminie Chęciny) – polski dziennikarz i polityk, prezes zarządu Telewizji Polskiej, były przewodniczący KRRiT, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

  Decyzją komisji jurorskiej, finał wygrała założona w Rabce-Zdroju grupa KWADro, w skład której wchodziły: Dominika Rydz, Weronika Bochat, Anna Klamczyńska oraz Kamila Piątkowska. Zwycięski utwór „Łap życie” skomponowała Dominika Rydz do tekstu napisanego przez same wokalistki. W celu promocji propozycji konkursowej wystąpiły m.in. podczas dnia otwartego w TVP, będąc gościem specjalnym konkursu piosenki dziecięcej dla najmłodszych.

  Cool Me Down – singel Margaret, wydany 19 lutego 2016. Piosenkę napisali i skomponowali Robert Uhlmann, Arash, Alex Papaconstantinou, Anderz Wrethov, Viktor Svensson i Linnea Deb.Doniu, właściwie Dominik Grabowski (ur. 17 lipca 1980 w Szamotułach) – polski raper, producent muzyczny i inżynier dźwięku, a także muzyk, kompozytor i osobowość telewizyjna. Dominik Grabowski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Ascetoholix, którego jest członkiem od 1999 roku. W latach 2003-2006 wraz z grupą cieszył się ogólnopolską popularnością, wylansował m.in. przebój "Suczki". W 2004 roku równolegle podjął solową działalność artystyczną. Zadebiutował wydaną tego samego roku płytą Monologimuzyka. Na albumie, wyróżnionym Superjedynką, znalazła się m.in. piosenka "Przestrzeń", notowana na licznych listach przebojów w kraju.

  20 listopada 2004 wokalistki wystąpiły podczas koncertu finałowego w Lillehammer. Zaśpiewały jako ósme w kolejności i zajęły przedostatnie, 17. miejsce z trzema punktami na koncie (jednym od Białorusi i dwoma od Francji). Jako przyczynę porażki podczas konkursu wskazały brak dobrej piosenki oraz promocji utworu, a także zwróciły uwagę, że jako jedyne zagrały do czystej linii melodycznej, bez chórków i wokali nagranych na taśmie.

  Artur Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.Anyone I Want to Be – singel polskiej piosenkarki Roksany Węgiel, wydany 6 listopada 2018 nakładem wytwórni Universal Music Polska. Piosenkę skomponowali Maegan Cottone, Nathan Duvall, Cutfather, Peter Wallevik i Daniel Davidsen, a słowa napisali Małgorzata Uściłowska i Patryk Kumór.

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2005–2015[ | edytuj kod]

  Słabe wyniki osiągnięte w poprzednich latach spowodowały rezygnację nadawcy publicznego z udziału w 3. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2005.

  W 2008 pojawiły się doniesienia o możliwym powrocie Polski do konkursu, o czym poinformowała Aneta Wrona, przedstawicielka TVP. Planowano dokonać wyboru reprezentanta spośród uczestników programu Mini szansa, transmitowanego w TVP2. Do powrotu ostatecznie nie doszło, a z udziału w konkursie zrezygnowano także w kolejnych latach.

  Marta Moszczyńska (ur. 30 stycznia 1989 w Kowalewie Pomorskim) – w latach 2004-2007 była aktorką i wokalistką teatru Studio Buffo, obecnie solistka Piotra Rubika. Od 8. do 15. roku życia śpiewała w szkolnym kole muzycznym. W wieku 12 i 15 lat zwyciężyła w programie Szansa na sukces. Uczyła się śpiewu pod opieką Elżbiety Zapendowskiej. Grała w musicalu Romeo i Julia Janusza Józefowicza główną rolę Julii (na zmianę z Zosią Nowakowską). Wystąpiła w telewizyjnej wersji musicalu nagrywanej 12 listopada 2004 roku jak dotąd wyemitowanej w TVP1 29 i 30 grudnia 2004 roku. W 2007 zakwalifikowała się do konkursu debiutów na TVP. Wystąpiła w kantacie Piotra Rubika pt. Zakochani w Krakowie oraz oratorium Habitat, moje miejsce na ziemi.Jest Absolwentką XCVI Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej. W kwietniu 2009 odbyła się premiera najnowszego dzieła Piotra Rubika – Cantobiografia Jana Pawła II – Santo Subito, w której wystąpiła Marta.16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się 25 listopada 2018 w Mińsku na Białorusi. Będzie to drugi konkurs Europejskiej Unii Nadawców, który odbędzie się w tym kraju.

  Temat powrotu do konkursu pojawił się również w 2014, jednak TVP zdementowała plotki.

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016[ | edytuj kod]

  Kolejna możliwość powrotu pojawiła się przed Konkursem Piosenki Eurowizji w 2016, kiedy to kompozytor i dziennikarz muzyczny TVP Aleksander Pałac podał informacje o potencjalnym powrocie Polski do konkursu po dwunastu latach, zapraszając potencjalnych wykonawców do pisania utworów. Informacje w korespondencji na Facebooku potwierdziła stacja TVP ABC zaznaczając, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. 22 czerwca 2016 biuro prasowe TVP potwierdziło chęć wzięcia udziału w konkursie, informując jednocześnie o trwających z tego powodu przygotowywaniach dokumentacyjnych.

  Lanberry, właściwie Małgorzata Uściłowska (ur. 12 lutego 1987 w Wyszkowie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016 – polskie selekcje mające na celu wyłonienie reprezentanta Polski na 14. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowany w Valletcie. Finał eliminacji odbył się 15 października 2016 w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17.

  Decyzję o powrocie do konkursu krytykował Juliusz Braun, do 2015 prezes TVP, który uważał uczestnictwo w imprezie promującej rywalizację dzieci za niedopuszczalne.

  W lipcu TVP potwierdziła chęć udziału w konkursie. Reprezentant kraju został wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji. 3 października 2016 ogłoszono dziesięciu uczestników selekcji, którymi zostali: Dominika Ptak („Jak kropla”), Julia Chmielarska („Na skrzydłach dni”), Ania Dąbrowska („Fryzurka”), Olivia Wieczorek („Nie zapomnij”), Amelia Andryszczyk („Marzenia”), Ula Dorosz („Życie to nie gra”) oraz zespoły WamWay („Zróbmy hałas”), ASMki („Do końca świata”), Arfik („Tango dla kotów”) i Jagoda Krystek, która później wycofała się z finałowej rywalizacji, dzięki czemu w selekcjach wystąpiło dziewięciu uczestników.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Tbilisi (gruz. თბილისი, w latach 1845-1936 Tyflis) – stolica i największe miasto Gruzji położone nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,15 mln osób (aglomeracja 1,5 mln mieszkańców, 2010). Jest głównym kulturalnym, naukowym (Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa i liczne uczelnie) i przemysłowym (m.in. produkcja lokomotyw) ośrodkiem Gruzji.

  15 października odbył się finał krajowych eliminacji. O wynikach zdecydowali telewidzowie i komisja jurorska w składzie: Marcin Kusy, Margaret i Anna Wyszkoni. Gościem specjalnym koncertu była Destiny Chukunyere, która wykonała dwa utwory: „Not My Soul” oraz „Sound of Silence”. W trakcie głosowania SMS-owego przez widzów, swoje piosenki zaprezentowały także jurorki preselekcji: Anna Wyszkoni („Biegnij przed siebie” i „Oszukać los”) i Margaret („Cool Me Down” i „Elephant”). Reprezentantką Polski w 14. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci została Olivia Wieczorek z utworem „Nie zapomnij”, skomponowanym przez Piotra Rubika do tekstu napisanego przez Donia.

  Panorama – program informacyjny TVP2, który można obejrzeć w internecie za pośrednictwem serwisu TVP.PL od 1 czerwca 2012 roku także w jakości HDJacek Olgierd Kurski (ur. 22 lutego 1966 w Gdańsku) – polski dziennikarz i polityk, z wykształcenia ekonomista, w latach 2005–2009 poseł na Sejm V i VI kadencji, od 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.

  20 listopada wystąpiła jako ósma w kolejności w finale konkursu organizowanym w Valetcie i zajęła jedenaste miejsce z 60 punktami na koncie.

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2017[ | edytuj kod]

  W sierpniu 2017 TVP potwierdziła udział w 15. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Tbilisi. Ujawniła, że reprezentant kraju zostanie wyłoniony poprzez krajowe eliminacje. 19 września odbyły się przesłuchania z udziałem wybranych wykonawców, a 20 września TVP opublikowała listę dziesięciu finalistów selekcji, którymi zostali: Tomasz Bao („Pochodnie”), Urszula Kowalska („Jestem jaka jestem”), Stanisław Kukulski („To co żyje w nas”), Maya i Marcel („Tacy sami”), Dominika Ptak („Anioły”), Alicja Rega („Mój dom”), Monika Urbanowicz („Płomień miłości”) i Natalia Wawrzyńczyk („Nie jesteś sam”), oraz zespoły ASMki („Pod prąd”) i WAMWAY („Jesteś mym marzeniem”).

  Anna Wyszkoni (ur. 21 lipca 1980 w Tworkowie) – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, kompozytorka i autorka tekstów. W latach 1996-2010 występowała w zespole Łzy. Solowo wydała dwa albumy: Pan i Pani (2009), oraz Życie jest w porządku (2012). W 2010 czasopismo „Machina” umieściło ją na 42. miejscu na liście "50 najlepszych polskich wokalistek".TVP ABC – kanał tematyczny Telewizji Polskiej S.A. o charakterze dziecięcym, którego uruchomienie zaplanowane jest na 15 lutego 2014.

  1 października odbył się finał selekcji. O wynikach zdecydowali telewidzowie i komisja jurorska w składzie: Artur Orzech, Natalia Szroeder i Sylwia Lipka. Koncert finałowy, który poprowadził Rafał Brzozowski, wygrała Alicja Rega z utworem „Mój dom”.

  26 listopada wystąpiła jako druga w kolejności w finale konkursu. Zajęła ósme miejsce z 138 punktami, w tym 61 punktów od widzów (7. miejsce) i 77 punktów od jury (7. miejsce) w tym maksymalną notę 12 punktów z Irlandii.

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018[ | edytuj kod]

  W grudniu 2017 TVP potwierdziła udział w 16. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku. Zgodnie ze wstępnymi planami finansowymi przedstawionymi przez nadawcę, telewizja miała zorganizować krajowe eliminacje, mające wyłonić reprezentanta na konkurs. Start w selekcjach planowali m.in. Natalia Wawrzyńczyk, Arfik, Ula Kowalska, Julia Chmielarska, Ula Dorosz i Wiktoria Zwolińska, wśród internautów często wskazywaną kandydatką były również Paula Biskup z piosenką „Wyliczanka” oraz Roksana Węgiel, zwyciężczyni pierwszej edycji programu The Voice Kids. Na początku września kompozytorka Agnieszka Wiechnik przygotowała petycję do prezesa TVP, Jacka Kurskiego, z prośbą o przygotowane selekcji.

  DR (dun. Danmarks Radio) duński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny z siedzibą w Kopenhadze. Istnieje od 1925, obecna nazwa stosowana jest od 1959. Nadaje dwa ogólnokrajowe naziemne kanały telewizyjne oraz łącznie 28 kanałów radiowych, z których tylko cztery dostępne są w naziemnym przekazie analogowym, a pozostałe wyłącznie drogą cyfrową lub internetową.Aleksander Pałac (ur. 27 sierpnia 1947 roku we Wrocławiu) - kompozytor, redaktor muzyczny Telewizji Polskiej. Autor muzyki do programów satyrycznych Polskiego Radia (muzyka do tekstów Adama Kreczmara, Jacka Janczarskiego, Jonasza Kofty i Marcina Wolskiego) oraz telewizyjnych programów dziecięcych (m.in. Tęczowy Music Box). Z wykształcenia inżynier elektryk.

  21 września TVP poinformowała, że reprezentantką Polski w konkursie będzie wyłoniona wewnętrznie Roksana Węgiel. W jednym z późniejszych wywiadów Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski potwierdził że wybór Roksany Węgiel był jego "dyktatorską" decyzją w porozumieniu z producentem Konradem Smugą powstałą w oparciu o wyniki głosowania telewidzów i cały proces selekcyjny zawarty w pierwszej edycji programu The Voice Kids którego to Roksana Węgiel była zwyciężczynią. Jej konkursową piosenkę przygotują Juliusz Kamil i Lanberry. Jej konkursową piosenką został utwór „Anyone I Want to Be”. 25 listopada wygrała w finale konkursu, zdobywając łącznie 215 punktów, w tym 136 punktów od widzów (1. miejsce) i 79 punktów od jury (7. miejsce). Podczas występów na scenie towarzyszyły jej trzy tancerki i dwie chórzystki, a choreografię do występu przygotował Tomasz Barański. Reżyserem występu był Konrad Smuga.

  15. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 26 listopada 2017 roku w Pałacu Olimpijskim w Gruzji, dzięki wygranej Mariam Mamadaszwili, reprezentantki kraju w konkursie w 2016 roku. Był to pierwszy konkurs Europejskiej Unii Nadawców (EBU), który odbył się w tym kraju. Gospodarzem wydarzenia był gruziński nadawca telewizyjny, Sakartwelos Sazogadoebriwi Mauckebeli. 17. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 24 listopada 2019 w Arenie Gliwice. Organizatorem była Europejska Unia Nadawców we współpracy z Telewizją Polską.

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019[ | edytuj kod]

  10 grudnia 2018 EBU i TVP potwierdziły organizację 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Polsce. 6 marca 2019 ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Gliwicach przy wsparciu Górnego Śląska, który stał się regionem-gospodarzem imprezy. Następnie ogłoszono, że koncert finałowy odbędzie się 24 listopada 2019 na terenie Areny Gliwice, a jego prowadzącymi będą Roksana Węgiel, Aleksander Sikora i Ida Nowakowska.

  Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2017 – polskie selekcje mające na celu wyłonienie reprezentanta Polski na 15. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowany w Tbilisi. Finał eliminacji odbył się 1 października 2017 w holu siedziby TVP przy ul. Woronicza 17. Marina Łuczenko-Szczęsna, ukr. Марина Лученко (Maryna Łuczenko) (ur. 3 lipca 1989 w Winnicy) – polska piosenkarka, kompozytorka i aktorka znana z serialu 39 i pół.

  Pod koniec 2018 fani konkursu zaczęli spekulować, że reprezentantem Polski zostanie zwycięzca drugiej edycji programu TVP2 The Voice Kids, którego pierwszy sezon wygrała Roksana Węgiel. Tezę wstępnie potwierdził Jacek Kurski, prezes TVP, który podczas finału drugiej edycji programu stwierdził, że „ma nadzieje, że jego zwycięzca będzie tak dobry, że TVP wyśle go na Eurowizję Junior”. Zaznaczył przy tym, że „wygranie programu nie zapewnia wyjazdu na konkurs, gdyż liczyć ma się jeszcze piosenka”. Telewizyjny konkurs talentów wygrała Ania Dąbrowska, która typowana była przez fanów do reprezentowania Polski w konkursie.

  Destiny Chukunyere (ur. 29 sierpnia 2002 w Birkirkarze) – maltańska piosenkarka. Odznaczona Xirka Ġieħ ir-Repubblika. Drugi Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Norwegii, a dokładnie w mieście Lillehammer, które 10 lat wcześniej gościło zimowe igrzyska olimpijskie. Finał miał miejsce 20 listopada. Z ogromną przewagą punktową wygrała María Isabel reprezentująca Hiszpanię. Zwycięstwo w konkursie otworzyło jej drzwi do międzynarodowej kariery.

  10 lipca TVP poinformowała, że reprezentant kraju zostanie wyłoniony w ramach nowej edycji reaktywowanego programu Szansa na sukces. Do finału programu, rozgrywanego 29 września, zakwalifikowały się trzy wokalistki: Nikola Fiedor, Wiktoria Gabor i Gabriela Katzer. Decyzją telewidzów, odcinek finałowy wygrała Viki Gabor z piosenką „Superhero”, dzięki czemu została ogłoszona reprezentantką Polski w konkursie. 24 listopada wystąpiła jako 11. w kolejności w finale Eurowizji Junior 2019. Zajęła pierwsze miejsce, zdobywszy 278 punktów, w tym 166 pkt od widzów (1. miejsce) i 112 pkt od jury (2. miejsce). Tym samym Polska została pierwszym państwem w historii Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który wygrał konkurs dwa lata z rzędu.

  OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.18. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci ma zostać rozegrany 29 listopada 2020 w Warszawie, w Polsce, organizatorem będzie ponownie Telewizja Polska (TVP). Jest to drugi konkurs, który odbędzie się w Polsce, po konkursie w 2019, który odbył się w Gliwicach.

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2020[ | edytuj kod]

  Przed finałem konkursu w 2019 prezes TVP Jacek Kurski zasugerował, że w razie zwycięstwa Polski będzie się ubiegał o prawo organizacji konkursu w 2020. 5 marca 2020 EBU potwierdziła, że konkurs odbędzie się w Polsce. Telewizja Polska będzie pierwszą telewizją w historii konkursu, która zorganizuje Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci dwa lata z rzędu. 16 maja 2020 podczas koncertu Eurowizja: Światło dla Europy Viki Gabor połączyła się ze studiem w Hilversum oraz zaprezentowała logotyp i slogan 18. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Niedługo później na oficjalniej stronie junioreurovision.tv ujawnił się artykuł, który potwierdzał, iż konkurs odbędzie się w specjalnie przystosowanym do tego typu wydowiska studiu telewizyjnym w Warszawie.

  Margaret, właściwie Małgorzata Jamroży (ur. 30 czerwca 1991 w Stargardzie Szczecińskim) – polska piosenkarka i blogerka modowa. Popularność zyskała dzięki piosence „Thank You Very Much”.Ida Nowakowska (ur. 7 grudnia 1990) – polska aktorka filmowa i musicalowa oraz tancerka, Jurorka 9 edycji You Can Dance – Po prostu tańcz.

  W marcu 2020 podczas emisji programu Panorama Telewizja Polska ogłosiła, iż polski reprezentant na konkurs zostanie wybrany w programie Szansa na sukces. Finał programu odbył się 27 września, zwyciężyła w nim Alicja Tracz z utworem „I’ll Be Standing”, zdobywszy maksymalną liczbę 10 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów. 29 listopada wystąpiła jako szósta w kolejności w finale konkursu. Zajęła dziewiąte miejsce z 90 punktami, w tym 44 punkty od widzów (9. miejsce) i 46 punktów od jury (9. miejsce).

  Trzeci Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Belgii. Wygrała, z 3 punktową przewagą, reprezentantka Białorusi – Ksenia Sitnik z piosenką My Vmeste.Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Konrad Smuga (ur. 1966 w Kielcach) – polski reżyser telewizyjny, producent telewizyjny i scenarzysta, który współpracuje z TVP oraz telewizją Polsat.
  Białoruś w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 10 razy. Państwo to, jako jedno z nielicznych, wystawiało swojego reprezentanta w każdej edycji konkursu, począwszy od 2003 roku.
  Rabka-Zdrój, do 1999 Rabka – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba gminy Rabka-Zdrój. Położona jest w Kotlinie Rabczańskiej, na wysokości 500–560 m n.p.m., u ujścia potoków Poniczanki, Słonki i Skomielnianki do Raby.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  The Voice Kids – polski program telewizyjny typu talent show, emitowany przez stację telewizyjną TVP2. Jego premiera odbyła się 1 stycznia 2018.
  Superhero – singiel polskiej piosenkarki Viki Gabor, wydany 30 września 2019 pod szyldem wytwórni Universal Music Polska.
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.107 sek.