• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stefan Przanowski (ur. 12 kwietnia 1874 w Słupcy, zm. 17 lutego 1938 w Krakowie) – polski inżynier-mechanik, przemysłowiec, działacz gospodarczy, minister aprowizacji, minister przemysłu i handlu.Zygmunt Bonifacy Nieciecki pseud. ”Sigis” (ur. 5 czerwca 1918, zm. 14 lutego 2008 w Warszawie) – polski artysta grafik, modelarz znaków wodnych, wieloletni pracownik Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), uczestnik powstania warszawskiego.
  Gmach PWPW widziany ze skrzyżowania ulic Zakroczymskiej i Wójtowskiej

  Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW S.A.) – jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją banknotów, dokumentów, druków zabezpieczonych i systemów IT. PWPW znajduje się na liście spółek strategicznych Skarbu Państwa.

  Czesław Słania (ur. 22 października 1921 w Czeladzi, zm. 17 marca 2005 w Krakowie), polski grawer, projektant znaczków pocztowych i banknotów, od 1959 działający w Szwecji.Czesław Lech ps. Biały (ur. 24 kwietnia 1904 w Turzy Białej na Mazowszu, zm. 28 sierpnia 1944 w Warszawie) – porucznik, w powstaniu warszawskim dowódca samodzielnej Grupy Armii Krajowej PWB/17/S. Syn Stanisława.

  Główna siedziba spółki mieści się w gmachu przy ul. Romana Sanguszki 1 w Warszawie, wzniesionym w latach 1926–1929.

  Spis treści

 • 1 Opis
 • 2 Historia
 • 2.1 Lata międzywojenne
 • 2.2 Lata okupacji
 • 2.3 Lata powojenne
 • 3 Innowacyjne technologie PWPW
 • 3.1 e-Datapage
 • 3.2 Extreme ID
 • 3.3 PCP
 • 4 Znani ludzie związani z PWPW
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Opis[edytuj kod]

  PWPW zajmuje się produkcją banknotów dla Narodowego Banku Polskiego, znaczków pocztowych dla Poczty Polskiej, znaków akcyzy, wytwarza również prawa jazdy, dowody rejestracyjne oraz blankiety dowodów osobistych, które są następnie personalizowane w Centrum Personalizacji Dokumentów MSW. W PWPW produkowany jest również polski paszport biometryczny – książeczka paszportowa z wszytym w okładkę mikroprocesorem, do którego w MSW wprowadzane są dane biometryczne.

  Bank Polski Spółka Akcyjna – bank prywatny z prawem emisji z siedzibą w Warszawie, założony 15 kwietnia 1924 (a faktycznie działający od 28 kwietnia 1924), na mocy ustawy o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, w formie spółki akcyjnej z kapitałem 100 mln zł. Później kapitał podniesiono do 150 mln, podzielonych na 1,5 mln akcji po 100 zł każda.Załoga Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych - jednostki bojowe Armii Krajowej walczące w okresie powstania warszawskiego.

  Oprócz produktów poligraficznych PWPW oferuje również usługi elektroniczne takie jak: Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum (e-podpis), Polską Platformę Przetargową, systemy Pojazd i Kierowca, Info-car, Paszportowy System Informacyjny czy Centralny System Identyfikacji kibiców piłkarskich zrealizowany dla polskiej Ekstraklasy.

  Jednoosobowa spółka skarbu państwa – spółka utworzona w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego, której dokonuje Minister Skarbu Państwa na wniosek organu założycielskiego, dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, rady pracowniczej lub z własnej inicjatywy.Mikroprocesor – układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.

  Odbiorcami produktów PWPW są nie tylko polskie, ale też zagraniczne firmy i instytucje. Do tej pory PWPW produkowała banknoty dla Słowacji, Gruzji, Gwatemali, Paragwaju i Hondurasu oraz paszporty dla Litwy, Armenii i Bangladeszu. PWPW eksportuje papier zabezpieczony ze znakiem wodnym, m.in. do Austrii, Grecji, Holandii, Francji, USA i Turcji. W Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji PWPW jest operatorem systemu i producentem kart do tachografów cyfrowych. Od 2006 PWPW znajduje się na liście producentów banknotów euro akredytowanych przez Europejski Bank Centralny.

  Akademia Obrony Narodowej (AON) – uczelnia wojskowa, zlokalizowana w Warszawie przy alei gen. Antoniego Chruściela "Montera" 103, która powstała z dniem 1 października 1990 na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 21 maja 1990 w wyniku przekształcenia Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – najwyższej rangi cywilno-wojskowa szkoła wyższa w Polsce. Uczelnia prowadzi zarówno działalność dydaktyczną w zakresie kształcenia wyższych kadr dowódczych Wojska Polskiego jak też cywilnych specjalistów w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Powołana jest także do prowadzenia rozległych prac badawczych w zakresie problematyki obronności i bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa międzynarodowego i sztuki wojennej, w tym strategii, sztuki operacyjnej i taktyki.Andrzej Adam Gdula (ur. 27 czerwca 1942 w Żywcu) – polski polityk, były wiceminister spraw wewnętrznych, działacz PZPR, doradca prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

  Od 21 kwietnia 2006 roku wydawany jest kwartalnik „Człowiek i Dokumenty”. Jest to specjalistyczne czasopismo podejmujące temat dokumentów w systemie bezpieczeństwa obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prawnych, administracyjnych i ekonomicznych. Eksperci PWPW prowadzą też zajęcia dydaktyczne z zakresu bezpieczeństwa dokumentów w Akademii Obrony Narodowej.

  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.Narodowy Bank Polski (NBP) – polski bank centralny z siedzibą w Warszawie. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Wójtowska w Warszawie – jedna z ulic warszawskiego Nowego Miasta biegnąca od ul. Fondamińskiego do ul. Wybrzeże Gdańskie.
  Ulica Romana Sanguszki w Warszawie – jedna z ulic warszawskiego Nowego Miasta biegnąca od zbiegu ul. Zakroczymskiej i ul. Konwiktorskiej do ul. Wybrzeże Gdańskie.
  Dowód osobisty – dokument stwierdzający tożsamość osoby i poświadczający obywatelstwo. W wielu państwach, w tym w Polsce, jego posiadanie jest obowiązkowe.
  Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum – komercyjny urząd certyfikacji, jednostka organizacyjna Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA, będącej kwalifikowanym podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne w rozumieniu ustawy z 18 września 2001 o podpisie elektronicznym.
  Hanna Petrynowska ps. "Rana", "Maria Rana" (ur. 23 lutego 1901 w Warszawie, zm. 28 sierpnia 1944 tamże) – polska doktor medycyny, pediatra, podczas okupacji niemieckiej (od 1940) i w powstaniu warszawskim szef sanitarny samodzielnej Grupy AK PWB/17/S (Załoga Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych). Córka Józefa.
  Jerzy Milewski (ur. 27 marca 1935 w Łopuchówku koło Murowanej Gośliny, zm. 11 lutego 1997 w Warszawie) – polski fizyk, polityk, urzędnik państwowy.
  Znak wodny (filigran) – charakterystyczny obraz widzialny w świetle przechodzącym, uzyskiwany w trakcie formowania papieru. Jest on widoczny jedynie dzięki zróżnicowanej grubości warstwy papieru lub zagęszczeniu włókien. Obecnie zazwyczaj stosowany jest jako zabezpieczenie druku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.