• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska Unia Buddyjska

  Przeczytaj także...
  Europejska Unia Buddyjska (European Buddhist Union (EBU)) – jest to organizacja zrzeszająca buddyjskie społeczności i organizacje, założona w 1975 roku. Jest otwarta na wszystkie buddyjskie szkoły i tradycje.Gompa Drophan Ling (w jęz. dzongkha: Pożytek dla wszystkich) Związku Buddyjskiego Khordong w Darnkowie w Górach Stołowych, jest ośrodkiem buddyzmu tradycji bhutańskiej i tybetańskiej w Polsce. Zbudowana i ozdobiona malowidłami według tradycyjnych wzorców bhutańskich, gompa w Darnkowie jest jedynym tego rodzaju obiektem w Polsce i jednym z niewielu w Europie.
  "Kanzeon" Związek Buddyjski – związek wyznaniowy oparty na nauce buddyzmu, należący do międzynarodowej sangi, której siedziba znajduje się w Salt Lake City. Od 1994 r. polską Sangę Kanzeon prowadzi Małgorzata Braunek.
  Gompa Drophan Ling w Darnkowie należąca do Polskiej Unii Buddyjskiej

  Polska Unia Buddyjska – organizacja międzykościelna zrzeszająca osiem buddyjskich związków wyznaniowych w Polsce. Unia działa pod patronatem Dalajlamy.

  Członkami Unii mogą być formalnie zarejestrowane związki wyznaniowe. Unia otacza także opieką i współpracuje z mniejszymi społecznościami buddyjskimi, które nie posiadają statusu niezależnych związków wyznaniowych. W chwili obecnej członkami Unii są: Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang, Związek Buddyjski Khordong, Wspólnota Dzogczen, reprezentujące buddyzm tybetański, oraz Związek Buddystów Zen „Bodhidharma”, Kanzeon Sangha, Szkoła Zen Kwan Um, Buddyjska Wspólnota Kannon, Związek Buddystów Czan, reprezentujące buddyzm tradycji zen.

  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Celem Unii jest reprezentacja interesów członków wobec Państwa i innych związków wyznaniowych i kościołów, a także na forum międzynarodowych organizacji buddyjskich. Unia ma za zadanie koordynować współpracę pomiędzy związkami buddyjskimi oraz pomagać w szeroko rozumianej działalności na rzecz społeczeństwa.

  Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang – polski związek buddyjski w tradycji karma kamtzang (karma kagju), która należy do szkoły kagju, jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Związek jest również członkiem-założycielem Polskiej Unii Buddyjskiej pod patronatem XIV Dalajlamy. Związek jest także członkiem Europejskiej Unii Buddyjskiej. Główną siedzibą Związku jest Centrum Buddyjskie w Grabniku koło Warszawy.Szkoła Zen Kwan Um w Polsce – związek wyznaniowy reprezentujący tradycję koreańskiego buddyzmu sŏn (jap. zen). Duchowym patronem szkoły jest Dae Soen Sa Nim Seung Sahn (1927–2004), 78. patriarcha koreańskiej tradycji chogye. Działalność związku datuje się od pierwszej wizyty Seung Sahna w Polsce w 1978 r., natomiast formalna rejestracja nastąpiła w 1982 r. (pod nazwą Stowarzyszenie Buddyjskie Zen "Chogie" w Polsce). Związek jest częścią ogólnoświatowej Szkoły Zen Kwan Um, zrzeszającej obecnie ok. 70 ośrodków medytacyjnych w 17 krajach świata. W Polsce Szkoła Zen Kwan Um prowadzi pięć ośrodków i dziesięć grup medytacyjnych. Opatem szkoły jest mistrzyni zen Bon Shim (Aleksandra Porter). Szkoła jest członkiem Polskiej Unii Buddyjskiej.

  Polska Unia Buddyjska jest także członkiem Europejskiej Unii Buddyjskiej.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Polskiej Unii Buddyjskiej dostęp 29.03.2015
 • Warto wiedzieć że... beta

  Buddyjska Wspólnota „Zen Kannon” – buddyjski związek wyznaniowy powstały w 1987 roku za sprawą Jakusho Kwonga, który przyjechał do Polski. Podstawową praktyką w tej wspólnocie jest praktyka medytacyjna zwana zazen, której istotą jest poznanie swojej prawdziwej natury, osiągnięcie stanu buddy. Wspólnota liczy ponad 100 osób, spotkania odbywają się regularnie na medytacjach w Warszawie i w innych miejscowościach na terenie całej Polski. Należy do Polskiej Unii Buddyjskiej.
  Zen (jap. 禅 – "medytacja", z skt. ध्यान Dhyāna, poprzez chin. trad. 禪那, chin. upr. 禅那, 禅, pinyin: chánnà, chán) – nurt buddyzmu, który w pełni rozwiniętą formę uzyskał w Chinach (zob. chan), skąd przedostał się do Korei, Wietnamu i Japonii. Wywodzi się z rodziny buddyzmu mahajany, ale na przestrzeni wieków nabrał wyrazistego indywidualnego stylu, pełnego minimalizmu i zamierzonych paradoksów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.603 sek.