• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska Misja Wojskowa w Anglii

  Przeczytaj także...
  Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach, zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) – generał broni Wojska Polskiego, legionista, harcmistrz, przewodniczący ZHP, prezes Komitetu PCK, działacz polityczny i społeczny, brat stryjeczny gen. Stanisława Hallera, kawaler Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari.Władysław Teodor Benda (ur.15 stycznia 1873 w Poznaniu - zm.30 listopada 1948 w Newark, New Jersey) - polski malarz, ilustrator i projektant.
  Armia Polska we Francji, zwana też Błękitną Armią (od koloru francuskich mundurów) lub Armią Hallera – polska ochotnicza formacja wojskowa powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917, powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Komitetu Polskiego Narodowego.
  Plakat rekrutacyjny Armii Polskiej we Francji (Polska Misja Wojskowa w Anglii) autorstwa Władysława Bendy

  Polska Misja Wojskowa w Anglii – polska misja wojskowa zorganizowana w Anglii w celu rekrutacji ochotników do nowotworzonej Armii Polskiej we Francji gen. Józefa Hallera.

  Rekrutację tę prowadzono wśród emigracji na terenie Anglii oraz wśród Polaków - jeńców wojennych i internowanych, pochodzących z zaboru pruskiego.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Misja prowadziła akcję agitacyjną, ustalała przynależność narodową zgłaszających się ochotników i załatwiała formalności, związane z ich zaciągiem i przejazdem do Francji.

  Dokumenty wytworzone przez tę misję są jednym z zespołów akt Centralnego Archiwum Wojskowego.

  Bibliografia[]

 • Materiały Centralnego Archiwum Wojskowego. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.