• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska Liga Futbolu Amerykańskiego 2013  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zagłębie Steelers – polski zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Będzinie, członek PZFA, występujący obecnie w Topliga.Giants Wrocław (znany też jako Giganci Wrocław) – polski zespół futbolu amerykańskiego, członek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, w sezonach 2006 i 2012 występujący w Czeskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. W 2008 i 2012 uczestnik rozgrywek europejskich Pucharu EFAF. Drużyna przekształcona 1 października 2011, z "The Crew Wrocław" (poprzednio jako Wrocław Angels). Mistrz Polski 2007, 2011 i 2013. Wicemistrz 2009 i 2010. 25 września 2013 klub ogłosił fuzję z klubem Devils Wrocław. Nowo powstały klub nazywa się Panthers Wrocław.

  Polska Liga Futbolu Amerykańskiego w sezonie 2013 – ósma edycja rozgrywek PLFA, składająca się z trzech klas rozgrywkowych (Topliga, PLFA I i PLFA II) oraz rozgrywek futbolu ośmioosobowego (seniorów PLFA 8 i juniorów PLFA J).

  Finał Topligi, SuperFinał, odbył się 14 lipca 2013 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Giants Wrocław pokonał Warsaw Eagles.

  Organizatorem rozgrywek jest Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego.

  SuperFinał – finałowy mecz Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA), decydujący o mistrzostwie Polski (zdobyciu tytułu mistrza kraju), organizowany przez Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (PZFA). Początkowo nazwa brzmiała Polish Bowl. Nazwa ta została wymyślona przez Amerykanów mieszkających w Polsce i pochodzi od oficjalnego określenia spotkania finałowego rozgrywek NFL — Super Bowl. Pierwszy mecz został rozegrany 12 listopada 2006 w Warszawie na stadionie Marymont, pomiędzy dwoma najlepszymi drużynami w sezonie zasadniczym. Od 2007 SuperFinał jest rozgrywany miedzy zwycięzcami Półfinałów.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

  Spis treści

 • 1 Rozgrywki seniorskie
 • 1.1 Topliga
 • 1.2 PLFA I
 • 1.3 PLFA II
 • 1.4 PLFA 8
 • 2 Rozgrywki juniorskie
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stadion Narodowy w Warszawie – wielofunkcyjny stadion sportowy (głównie piłkarski) na Kamionku w Warszawie, wybudowany w latach 2008-2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012 i oficjalnie otwarty w dniu 29 stycznia 2012. Posiada 4. kategorię w klasyfikacji UEFA (najwyższą). Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie dla osób siedzących), w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie i 69 lóż (dla 800 osób).
  Warsaw Spartans- polska drużyna futbolu amerykańskiego grająca od 2013 w najwyższej klasie rozgrywkowej Toplidze PLFA oraz posiadająca drużynę rezerw- Warsaw Spartans B w PLFAII oraz juniorską w PLFAJ. Drużyna powstała na bazie Otwock Hornets w 2007. Rok później przystąpili do rozgrywek ligowych w PLFA II, by w czwartym sezonie przebojem zdobyć mistrzostwo ligi, nie przegrywając ani jednego meczu i awansując do PLFA I. W sezonie 2012 warszawianie zdobyli także trofeum tej ligi. Dwa mistrzostwa ligi pod rząd to wyczyn, którego jak dotąd nie udało się powtórzyć żadnej polskiej drużynie futbolowej. Sezon 2013 to także debiut drużyny juniorskiej. W 2012 po raz pierwszy wystawiono także drużynę rezerw w rozgrywkach futbolu ośmioosobowego (PLFA8, 4. miejsce), w sezonie 2013 drużyna Warsaw Spartans B rozegra sezon w PLFAII grupie centralnej. Sezon 2013 to także debiut drużyny juniorskiej. Z drużyną związana jest pierwsza w Polsce żeńska drużyna futbolowa Warsaw Sirens.
  Warsaw Eagles – polski klub futbolu amerykańskiego z siedzibą w Warszawie, utworzony w czerwcu 1999 - jako pierwszy w Polsce - członek i jeden z założycieli Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (od listopada 2004), od 2006 występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Właścicielem drużyny jest Paul Kuśmierz.
  Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (skrót PLFA) – rozgrywki ligowe futbolu amerykańskiego w Polsce, składająca się z czterech klas rozgrywkowych oraz rozgrywek juniorskich. Zarządzana oraz założona w 2006 z inicjatywy Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (PZFA).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kraków Tigers − polski zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Krakowie, członek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, występujący obecnie w PLFA I (Polska Liga Futbolu Amerykańskiego).
  Tychy Falcons – tyska drużyna futbolu amerykańskiego, założona w 2008 roku. Członek Stowarzyszenia Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (PZFA), występujący obecnie w Polskiej I Lidze Futbolu Amerykańskiego (PLFA I) w grupie zachodniej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.