• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska Liga Futbolu Amerykańskiego  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Zagłębie Steelers – polski zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Będzinie, członek PZFA, występujący obecnie w Topliga.RKS Marymont Warszawa – jeden z najstarszych klubów sportowych działających na terenie dzisiejszej Warszawy. Powstały w ówcześnie podwarszawskiej miejscowości Marymont (dziś część dzielnicy Żoliborz w Warszawie), jego historia sięga wstecz do 1911 roku. Obecnie mieści się przy ul. Potockiej 1.

  Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (skrót PLFA) – rozgrywki ligowe futbolu amerykańskiego w Polsce, składająca się z czterech klas rozgrywkowych oraz rozgrywek juniorskich. Zarządzana oraz założona w 2006 z inicjatywy Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (PZFA).

  Jej triumfator zostaje Mistrzem Polski. W sezonie 2013 występuje w niej 74 zespoły w czterech klasach rozgrywkowych (oraz rozgrywki juniorskie), a finał ekstraklasy (SuperFinał) po raz pierwszy odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

  Kozły Poznań - poznańska 1. ligowa drużyna futbolu amerykańskiego, założona w 2005 roku. Jest jedną z najstarszych polskich drużyn w tej dyscyplinie sportu, zaraz po Warsaw Eagles i 1KFA Fireballs Wielkopolska. Członek Stowarzyszenia Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (PZFA), występujący w Polskiej I Lidze Futbolu Amerykańskiego (PLFA). Kozły Poznań od początku istnienia związane są z północną częścią miasta.Giants Wrocław (znany też jako Giganci Wrocław) – polski zespół futbolu amerykańskiego, członek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, w sezonach 2006 i 2012 występujący w Czeskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. W 2008 i 2012 uczestnik rozgrywek europejskich Pucharu EFAF. Drużyna przekształcona 1 października 2011, z "The Crew Wrocław" (poprzednio jako Wrocław Angels). Mistrz Polski 2007, 2011 i 2013. Wicemistrz 2009 i 2010. 25 września 2013 klub ogłosił fuzję z klubem Devils Wrocław. Nowo powstały klub nazywa się Panthers Wrocław.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Rozgrywki
 • 3 Drużyny
 • 3.1 Topliga
 • 3.2 PLFA I
 • 3.3 PLFA II
 • 3.4 PLFA8
 • 3.5 PLFAJ (juniorskie)
 • 3.6 Drużyny dawniej występujące w rozgrywkach ligowych
 • 3.7 Drużyny, które jeszcze nie wystąpiły w rozgrywkach ligowych
 • 4 Ciekawostki
 • 5 Medaliści
 • 6 Zobacz też
 • 7 Linki zewnętrzne
 • 8 Przypisy
 • Giants Wrocław (znany też jako Giganci Wrocław) – polski zespół futbolu amerykańskiego, członek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, w sezonach 2006 i 2012 występujący w Czeskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. W 2008 i 2012 uczestnik rozgrywek europejskich Pucharu EFAF. Drużyna przekształcona 1 października 2011, z "The Crew Wrocław" (poprzednio jako Wrocław Angels). Mistrz Polski 2007, 2011 i 2013. Wicemistrz 2009 i 2010. 25 września 2013 klub ogłosił fuzję z klubem Devils Wrocław. Nowo powstały klub nazywa się Panthers Wrocław.Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Liga Futbolu Amerykańskiego w sezonie 2007 – druga edycja rozgrywek ligowych futbolu amerykańskiego w Polsce (jedyna wówczas klasa rozgrywek ligowych w tej dyscyplinie sportu). Jej triumfator otrzymywał tytuł Mistrza Polski. Do rywalizacji, toczonej systemem "wiosna-jesień", przystąpiło 9 drużyn, grających w trzech grupach (dywizjach). Trójka zwycięzców końcowych tabeli każdej z nich oraz zespół z przyznaną dziką kartą kwalifikowali się I rundy fazy play-off (tj. jednomeczowego półfinału). Dwójka wygranych z obu par półfinałowych uzyskiwała awans do jednomeczowego finału (przeprowadzonego w Warszawie). Organizatorem i zarządcą zmagań był Polski Związek Futbolu Amerykańskiego.
  SuperFinał – finałowy mecz Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA), decydujący o mistrzostwie Polski (zdobyciu tytułu mistrza kraju), organizowany przez Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (PZFA). Początkowo nazwa brzmiała Polish Bowl. Nazwa ta została wymyślona przez Amerykanów mieszkających w Polsce i pochodzi od oficjalnego określenia spotkania finałowego rozgrywek NFL — Super Bowl. Pierwszy mecz został rozegrany 12 listopada 2006 w Warszawie na stadionie Marymont, pomiędzy dwoma najlepszymi drużynami w sezonie zasadniczym. Od 2007 SuperFinał jest rozgrywany miedzy zwycięzcami Półfinałów.
  Damian Janikowski (ur. 27 czerwca 1989 we Wrocławiu) − polski zapaśnik, startujący w kategorii do 84 kg w stylu klasycznym, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Londynie (2012), wicemistrz świata, wicemistrz Europy. Zawodnik WKS Śląsk Wrocław.
  Polska Liga Futbolu Amerykańskiego w sezonie 2006 – premierowa edycja rozgrywek ligowych futbolu amerykańskiego w Polsce (jedyna wówczas klasa rozgrywek ligowych w tej dyscyplinie sportu). Jej triumfator otrzymywał tytuł Mistrza Polski (po raz pierwszy w historii). Do rywalizacji, toczonej systemem "wiosna-jesień", przystąpiły 4 drużyny grające w jednej grupie. Czołowa dwójka końcowej tabeli kwalifikowała się do jednomeczowego finału (przeprowadzonego w Warszawie). Organizatorem i zarządcą zmagań był Polski Związek Futbolu Amerykańskiego.
  Janusz Wojnarowicz (ur. 14 kwietnia 1980 w Tychach) – polski judoka, sześciokrotny medalista mistrzostw Europy, wychowanek klubu PKS Katowice. Obecnie jest zawodnikiem Czarnych Bytom. Od 2010 gra w futbol amerykański w barwach Gliwice Lions (PLFAI) – numer 54; linia ataku. Jest kuzynem piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego.
  Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).
  Seahawks Gdynia - polski zespół futbolu amerykańskiego, członek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Aktualny mistrz Polski 2012.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.