• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska Grupa Zbrojeniowa

  Przeczytaj także...
  Stomil-Poznań S.A. - zakład oponiarski zlokalizowany w Poznaniu, o najdłuższej tradycji w Polsce, założony w 1928. Obecnie jest Spółką Akcyjną w której Skarb Państwa ma 100 % udziałów.Wojskowe zakłady lotnicze nr 2 w Bydgoszczy - polska firma remontowa przemysłu lotniczego istniejąca od roku 1945 roku a pod obecną nazwą od roku 1983.
  Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.

  Polska Grupa Zbrojeniowa SA – polskie przedsiębiorstwo powstałe w 2013, zawiązana przez Skarb Państwa. W skład PGZ SA wchodzą m.in. 33 główne państwowe przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nieruchomości i nowych technologii. Siedziba PGZ SA znajduje się w Radomiu oraz przedstawicielstwa w Gdyni i Warszawie.

  Dezamet, Zakłady Metalowe Dezamet SA – należące do Bumar Amunicja SA przedsiębiorstwo produkcyjne z Nowej Dęby, wywodzące się z powstałej w 1939 Wytwórni Amunicji Nr 3, która została utworzona w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP).Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o. – polski zakład przemysłu zbrojeniowego, jednostka badawczo-rozwojowa która opracowuje i tworzy produkty przeznaczone dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Specjalizuje się w projektach pancernych, radiolokacyjnych oraz inżynieryjnych.

  W marcu 2015 zakończył się proces konsolidacji państwowego przemysłu obronnego. W Polskiej Grupie Zbrojeniowej SA znajdują się 64 spółki będące w składzie 41 nadrzędnych przedsiębiorstw. W marcu 2015 do największego polskiego przedsiębiorstwa zbrojeniowego dołączyło osiem spółek należących wcześniej do Polskiego Holdingu Obronnego Sp. z o.o.

  Huta Stalowa Wola – zakład przemysłu przetwórczego powstały w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego na północny zachód od miasta Nisko, w okolicach wsi Pławo – obecnie Stalowa Wola.Bumar PCO SA (dawniej Bumar Żołnierz, wcześniej Przemysłowe Centrum Optyki) – spółka skarbu państwa zajmująca się produkcją:

  Skład PGZ (główne podmioty)[]

  1. Rosomak SA
  2. Huta Stalowa Wola SA
  3. Jelcz Sp. z o.o.
  4. Fabryka Broni „Łucznik”-Radom Sp. z o.o.
  5. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 SA
  6. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 SA
  7. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 SA
  8. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz” SA
  9. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA
  10. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA
  11. Wojskowe Zakłady Inżynieryjne SA
  12. Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA
  13. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA
  14. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 SA
  15. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA
  16. Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne SA
  17. Nano Carbon Sp. z o.o.
  18. MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA
  19. Stocznia Remontowa Nauta SA
  20. Morska Stocznia Remontowa Gryfia SA
  21. Energomontaż-Północ Gdynia Sp. z o.o.
  22. Energop Sp. z o.o.
  23. Bilfinger Mars Offshore Sp. z o.o.
  24. Fabryka Kotłów Sefako SA
  25. PIT-RADWAR SA
  26. PCO SA
  27. Mesko SA
  28. Zakłady Metalowe „DEZAMET” SA
  29. Zakład Mechaniczny „Bumar-Mikulczyce” SA
  30. Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” SA
  31. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o.
  32. Zakłady Mechaniczne „Tarnów” SA
  33. Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL SA
  34. Autosan SA
  35. Stomil-Poznań SA

  Zobacz też[]

 • Fabryka Broni Łucznik
 • Polski Holding Obronny
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Powstanie Polska Grupa Zbrojeniowa
 • Rosomak Siemianowice Sląskie (dawniej Wojskowe Zakłady Mechaniczne) − przedsiębiorstwo w Siemianowicach Śląskich zajmujące się produkcją transporterów opancerzonych. Początkowo Zakłady Naprawy Czołgów, JW nr 5045.Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. (WZL-1) – przedsiębiorstwo z siedzibą na Lublinku w Łodzi, wyspecjalizowane w remontach i modernizacjach śmigłowców.
  Energop – polskie przedsiębiorstwo produkujące głównie rurociągi stalowe różnego przeznaczenia, a także stalowe zbiorniki cylindryczne, ciśnieniowe i bezciśnieniowe oraz konstrukcje offshore. Spółka wykonuje m.in. rurociągi procesowe i rurociągi do platform morskich. Położone jest na obrzeżach Sochaczewa.
  Energomontaż-Północ Gdynia - przedsiębiorstwo produkujące konstrukcje stalowe dla sektora offshore, energetyki, przemysłu chemicznego i petrochemicznego, okrętowego oraz wydobywczego. Spółka zajmuje się także przebudowami jednostek pływających przeznaczonych do obsługi morskich farm wiatrowych oraz pól wydobywczych.
  Fabryka Kotłów Sefako S.A. – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Sędziszowie, produkujące kotły energetyczne i elementy ciśnieniowe. Założone w 1974, przekształcone w spółkę akcyjną w 1994.
  Polski Holding Obronny sp. z o.o. (wcześniej Bumar) – polski koncern zbrojeniowy, polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podmiot dominujący w grupie kapitałowej skupiającej 40 przedsiębiorstw polskiego przemysłu zbrojeniowego.
  Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Kalisz" w Kaliszu, przedsiębiorstwo przemysłu elektromaszynowego, spółka akcyjna z siedzibą w Kaliszu, założone w 1941, znacjonalizowane w 1946, sprywatyzowane w 1996; producent silników lotniczych, m.in. ASz-62IR i AI-14R oraz zespołów do silnika TWD-10B.
  Jelcz – polskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne z siedzibą w Jelczu-Laskowicach w powiecie oławskim na Dolnym Śląsku oraz marka samochodów ciężarowych i autobusów przez nie produkowanych. Od lat 50 XX wieku do 2001 roku samochody pod marką Jelcz były produkowane przez Zakłady Samochodowe Jelcz SA (dawniej Jelczańskie Zakłady Samochodowe), a następnie przez spółki zależne: Jelcz-Komponenty, Jelcz-Samochody ciężarowe i Jelcz-Autobusy. Produkcja autobusów nie jest aktualnie kontynuowana z powodu postawienia ZS Jelcz SA w stan upadłości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.