• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska Fundacja Morska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jerzy Knabe (ur. 1933 w Warszawie) – polski inżynier, publicysta (m.in. Poznaj Świat i Żagle), żeglarz (kapitan jachtowy żeglugi wielkiej), płetwonurek, związany m.in. z Politechniką Poznańską i Politechniką Warszawską, od roku 1970 zamieszkały w Londynie; współzałożyciel m.in. Yacht Klubu Polski w Londynie i Mesy Kaprów Polskich w Bractwie Wybrzeża, członek Rady programowej Polskiej Fundacji Morskiej, uczestnik wielu wypraw żeglarskich, kajakowych i lądowych.Ludomir Mączka, pseudonim Ludojad, Ludek (ur. 22 maja 1926 we Lwowie, zm. 30 stycznia 2006 w Szczecinie) – polski geolog, żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik; członek Bractwa Wybrzeża (6) „Monje del Mar – Mnich Morski”. Jako żeglarz przebył na jachtach niemal 170 tys. mil morskich – trasę odpowiadającą niemal ośmiokrotnemu opłynięciu kuli ziemskiej (9-krotnie przemierzył Atlantyk, 4-krotnie Pacyfik, 3-krotnie Ocean Indyjski), jako geolog poznał m.in. Mongolię, Zambię, Andy, jako podróżnik nawiązał przyjaźnie z tysiącami ludzi w wielu miejscach świata.

  Polska Fundacja Morska – niezależna, niedochodowa organizacja pozarządowa, zarejestrowana przez Sąd Rejonowy w Szczecinie.

  Celem Fundacji jest popularyzowanie historycznych i kulturowych walorów żeglarstwa jego kultury materialnej, jak i duchowej, poszerzanie wiedzy historycznej o żeglarstwie w Polsce, Europie i na Świecie oraz upowszechnianie osiągnięć żeglarstwa polskiego

  Maciej Krzeptowski (ur. 1938 w Rabce) – doktor nauk przyrodniczych, biolog, żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik, członek JK AZS Szczecin i Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, prawnuk Sabały. Honorowy Ambasador Szczecin. Członek rady programowej Polskiej Fundacji Morskiej.Bermudy – terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim położone na wyspach Bermudach. Składa się z około 100 nizinnych wysp koralowych. Na całkowitej powierzchni wynoszącej 53,3 km² mieszkają 65 773 osoby z czego 2000 żyje w stolicy terytorium Hamilton. Temperatura waha się od 17 °C w styczniu do 26 °C w lipcu, a roczna ilość opadów wynosi 1500 mm. Na Bermudach na niewielką skalę rozwinął się przemysł i rolnictwo. Głównym źródłem dochodów jest turystyka.

  Spis treści

 • 1 Pola działania
 • 2 Metody działania
 • 3 Władze
 • 3.1 Rada Programowa Fundacji
 • 3.2 Zarząd Fundacji
 • 4 Programy operacyjne
 • 4.1 Morska Biblioteka Cyfrowa
 • 4.2 Morska Encyklopedia Cyfrowa
 • 4.3 Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej
 • 5 Programy zrealizowane
 • 5.1 "Mam na imię Ludomir"
 • 5.2 "Ameryka, 400 lat później"
 • 6 Linki zewnętrzne
 • SY Fazisi – regatowy jacht, slup aluminiowy. Właścicielem i armatorem jednostki jest Polish Yachting Association of North America.Bohdan Sienkiewicz (ur. 10 września 1931 w Stolinie) – polski dziennikarz, marynista, popularyzator edukacji morskiej i wychowania morskiego młodzieży. Twórca i redaktor programów telewizyjnych, m.in. Latającego Holendra i Dookoła świata.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jamestown – pierwsza stała osada angielskich kolonistów w Ameryce Północnej, na terenie dzisiejszego stanu Wirginia, założona 14 maja 1607. Historycznie była to druga trwała osada na obszarze dzisiejszych Stanów Zjednoczonych po założonym w 1565 przez Hiszpanów mieście St. Augustine na Florydzie. Poprzednie 17 prób osadnictwa anglosaskiego (w tym tzw. "Zaginiona Kolonia" na wyspie Roanoke w Karolinie Północnej) zakończyło się niepowodzeniem.
  Krzysztof Tadeusz Baranowski (ur. 26 czerwca 1938 we Lwowie) – żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, nauczyciel, krótkofalowiec SP5ATV. Jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (inżynier elektronik) i Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarz).
  Digitalizacja (ucyfrowienie) - w bibliotekarstwie i archiwistyce oznacza wprowadzenie do pamięci komputera tradycyjnych, drukowanych lub rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych lub archiwalnych w postaci danych cyfrowych metodą skanowania. Powstający w wyniku skanowania plik graficzny ma postać bitmapy i nie stanowi użytecznej postaci dokumentu cyfrowego, ponieważ:
  MediaWiki − oprogramowanie typu wiki wykorzystywane przede wszystkim przez wszystkie Wikipedie i szereg innych projektów znajdujących się pod kuratelą Wikimedia Foundation, jak również innych projektów działających w pełni niezależnie.
  Wojciech Jacobson (ur. 8 października 1929 w Toruniu) – polski chemik, żeglarz; od 1949 – członek Jacht Klubu AZS w Szczecinie, uczestnik regat, szkoleń, rejsów oceanicznych, w tym historycznego rejsu na Vagabond II przez Przejście Północno-Zachodnie, od 1965 – kapitan jachtowy, członek honorowy Polskiego Związku Żeglarskiego (2004) oraz Akademickiego Związku Sportowego, członek Bractwa Wybrzeża i Rady Programowej Polskiej Fundacji Morskiej.
  Jerzy Porębski (ur. 28 marca 1939 w Sosnowcu) – polski pieśniarz, wykonawca szant i autor piosenek o tematyce morskiej, publicysta, rybak i żeglarz, animator ruchu szantowego w Polsce.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.