• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polska Akademia Filmowa

  Przeczytaj także...
  Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) – samorząd gospodarczy polskiego rynku audiowizualnego, zrzesza ponad 100 producentów filmowych i telewizyjnych. Powołana została w listopadzie 2000 roku. Prezesem pierwszej kadencji był Dariusz Jabłoński. Od 2004 roku na czele KIPA stoi Maciej Strzembosz.
  Europejska Akademia Filmowa (ang. European Film Academy, EFA) – współfinansowana przez Komisję Europejską inicjatywa europejskich reżyserów z siedzibą w Berlinie przyznająca od 1988, co roku Europejskie Nagrody Filmowe.

  Polska Akademia Filmowa (ang. Polish Film Academy) − powstała w 2003 roku z inicjatywy Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, skupia w sobie laureatów nagród Orłów i wybitnych przedstawicieli polskiego świata filmowego. Założycielami Akademii byli ówcześni członkowie elektoratu Kapituły Nagrody, którzy mieli prawo głosowania w turach wyborów Polskich Nagród Filmowych.

  Polskie Nagrody Filmowe – powszechnie znane jako Orły – doroczna nagroda przyznawana przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu. Pierwsze rozdanie nastąpiło 21 czerwca 1999 roku.Lista członków Polskiej Akademii Filmowej. Wśród członków są zarówno nominowani, laureaci nagród jak i wybitni przedstawiciele polskiej kinematografii.

  PAF jest polskim odpowiednikiem innych znanych narodowych akademii filmowych z zagranicy, które przyznają prestiżowe nagrody filmowe jak np: Europejskie Nagrody Filmowe − przyznawane przez Europejską Akademię Filmową.

  14 kwietnia 2008 roku pierwszym Prezydentem Akademii wybrano Agnieszkę Holland.

  Członkowie[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • O Akademii na stronie Polskich Nagród Filmowych

 • 14 kwietnia jest 104. (w latach przestępnych 105.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 261 dni. Europejska Nagroda Filmowa (ENF) (ang. The European Film Awards) – najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom. Odpowiednik amerykańskiego Oscara, przyznawany przez członków Europejskiej Akademii Filmowej, której pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski. Nagroda przyznawana w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Film Roku. W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 wręczana jest nowa, bezimienna jak dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową. Ceremonię transmitują oprócz krajów ośrodków telewizyjnych z Europy, także z USA, Ameryki Łacińskiej i Nowej Zelandii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.