• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy biskupi katoliccy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Polscy kardynałowie – obecnie w Kolegium Kardynalskim zasiada 7 kardynałów – Polaków. Spośród nich tylko ci, którzy nie ukończyli przed wakatem na tronie papieskim wieku lat 80, są uprawnieni do udziału w konklawe z prawem wyboru. Obecnie uprawnionych jest czterech Polaków. Ostatnim polskim kardynałem nominowanym przez papieża był Kazimierz Nycz (na konsystorzu 20 listopada 2010 roku, zwołanym przez Benedykta XVI).Prymas Polski – tytuł przysługujący urzędującym arcybiskupom gnieźnieńskim od 1417, podkreślający ich pierwszeństwo w polskim episkopacie.

  Polscy biskupi katoliccy – duchowni rzymskokatoliccy i greckokatoliccy posiadający święcenia biskupie i sprawujący posługę w Polsce.


  Biskupi diecezjalni[ | edytuj kod]

  Poniższa lista zawiera informacje o biskupach i arcybiskupach stojących na czele diecezji.

  Kościół katolicki w Polsce – najliczebniejsza katolicka wspólnota wyznaniowa w Polsce, będąca obecnie pod zwierzchnictwem biskupów należących do Konferencji Episkopatu Polski.Biskupi Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – kapłani katoliccy posiadający święcenia biskupie i sprawujący posługę w Kościele Starokatolickim Mariawitów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Konferencja Episkopatu Polski (KEP) – instytucja zrzeszająca biskupów polskiej części Kościoła katolickiego, posiadająca osobowość prawną z siedzibą w Warszawie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.