• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polsat Warsaw Open

  Przeczytaj także...
  Magdalena Grzybowska (ur. 22 listopada 1978 w Poznaniu) – polska tenisistka, zwyciężczyni juniorskiego Australian Open 1996. Do 2007 najwyżej notowana polska tenisistka w rankingu WTA (30. miejsce w 1998).Klub Sportowy Warszawianka – polski wielosekcyjny klub sportowy z siedzibą w Warszawie, założony 21 stycznia 1921 roku, a formalnie zarejestrowany 27 listopada 1921 roku. Jeden z najbardziej zasłużonych warszawskich klubów.
  Centralny Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa (CWKS „Legia” Warszawa) – wielosekcyjny polski klub sportowy z siedzibą w Warszawie, założony w marcu 1916 w Kościuchnówce (niedaleko Maniewicz na Wołyniu) jako "Drużyna Sportowa Legia". Reaktywowany po zakończeniu I wojny światowej w Warszawie 14 marca 1920.

  Warsaw Open – międzynarodowy turniej tenisowy kobiet i mężczyzn. W roku 2008 roku rozgrywany na kortach ziemnych Klubu Sportowego Warszawianka w Warszawie, a w 2009 na obiektach Legii. W roku 2008 odbyła się tylko impreza z cyklu ATP World Tour, a od roku 2009 - WTA Tour.

  French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.

  Historia turnieju sięga roku 1992, kiedy to w Sopocie odbyła się pierwsza edycja kobiecego turnieju ITF z pulą nagród 25 000 dolarów amerykańskich. Pierwszą zwyciężczynią na kortach Sopockiego Klubu Sportowego została Czeszka Radka Bobková. W latach 1993–1997 pula wynosiła 75 000 dolarów. W 1997 roku triumfowała reprezentantka gospodarzy Magdalena Grzybowska. Turniej od 1998 roku został wpisany do kalendarza WTA Tour. Początkowo pula nagród wynosiła 107 500 dolarów. Od 2001 roku wprowadzono również rozgrywki panów i aż do roku 2004 odbywały się równolegle turnieje WTA i ATP. W 2005 roku firma Prokom, jeden ze sponsorów tytularnych ograniczyła wkład finansowy i turniej kobiecy nie odbył się. Nie jest również planowane jego wznowienie.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Women’s Tennis Association (WTA) – największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, same tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział we wszystkiego rodzaju imprezach, od turniejów najniższego szczebla (International z pulą pieniężną nie przekraczającą 500 tys. dolarów) poprzez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna 731 tys. – 4,5 mln dolarów) aż po turnieje Wielkiego Szlema.

  W 2008 roku turniej mężczyzn miał się odbyć w nowym terminie, tuż po wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie, planowano również budowę nowego kortu centralnego. Wszystko do czasu, gdy 9 stycznia 2008 roku Ryszard Krauze ogłosił, iż jego firma, Prokom, wycofuje się ze sponsorowania imprezy. Po długich rozmowach, Prokom zaproponował dotychczasowemu sponsorowi, Orange przejęcie turnieju. Zarząd firmy Orange (wspólnie z Prokomem i miastem stołecznym) postanowił przenieść turniej z Sopotu do Warszawy. Ostatecznie turniej odbył się na kortach Warszawianki pod nazwą Orange Warsaw Open. W 2009 roku organizatorzy turnieju nie porozumieli się z Warszawianką i przy pomocy władz Warszawy przeniesiono turniej na wyremontowane korty Warszawskiej Legii. Pula nagród wyniosła 600 tys. dolarów. W 2010 roku pozyskano nowego sponsora tytularnego, telewizję Polsat i pod nową nazwą Polsat Warsaw Open turniej ponownie odbył się na kortach Legii. Z powodu kłopotów ze znalezieniem sponsora, dyrektor turnieju Stefan Makarczyk poinformował o odwołaniu kolejnej edycji imprezy.

  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Mecze finałowe[ | edytuj kod]

  gra pojedyncza mężczyzn[ | edytuj kod]

  gra pojedyncza kobiet[ | edytuj kod]

  Turniej WTA[ | edytuj kod]

  Turniej ITF[ | edytuj kod]

  gra podwójna mężczyzn[ | edytuj kod]

  gra podwójna kobiet[ | edytuj kod]

  Turniej WTA[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. "Nie będzie Orange Prokom Open", sport.wp.pl, 9 stycznia 2008. Link sprawdzony 2008-06-07. (pol.)
  2. "Budżet ATP Orange Warsaw Open jest dopięty", sport.wp.pl, 21 lutego 2008. Link sprawdzony 2008-06-07. (pol.)
  3. "Wozniacki zabłyśnie na kortach Legii", Legia.Net, 14 maja 2010. Link sprawdzony 2010-05-24

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Results Archive (ang.). atpworldtour.com. [dostęp 2013-03-31].
 • Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Ryszard Krauze (ur. 1956 w Sopocie) – polski inżynier, przedsiębiorca, jeden z najbogatszych Polaków z majątkiem szacowanym przez magazyn Forbes na 1,2 miliarda złotych w 2013 roku (daje mu to 16. miejsce na liście najbogatszych Polaków). Został on również ukazany po raz pierwszy na światowej liczbie miliarderów z majątkiem wynoszącym 1,3 miliarda USD w 2008 roku. .
  Warto wiedzieć że... beta

  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.
  Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ang. International Tennis Federation, ITF) – organizacja przewodząca rozgrywkom tenisowym na świecie, skupia dwieście dwie narodowe organizacje.
  Orange – międzynarodowa marka usług telekomunikacyjnych należąca do France Télécom, zarządzana przez Orange Brand Services Ltd. Pod marką Orange świadczone są usługi w 35 krajach dla 147 mln klientów. 19 września 2005 marka Orange została wprowadzona do Polski przez operatora PTK Centertel, zastępując markę Idea. W Polsce zajmuje 2 miejsce pod względem liczby użytkowników telefonii komórkowej (prawie 14,9 mln).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.