Polsat – polski kanał telewizyjny uruchomiony 5 grudnia 1992 roku o 16:30. Polsat jest pierwszym kanałem komercyjnym, który otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie i zarazem jest głównym kanałem Telewizji Polsat. Według stanu na 2 czerwca 2017 Polsat jest najchętniej oglądanym kanałem telewizyjnym w Polsce z udziałami w rynku na poziomie 11,43%.
Tadeusz Ryszard Drozda (ur. 3 kwietnia 1949 w Brzegu Dolnym) – polski satyryk, komik, aktor i konferansjer, cioteczny brat aktora Cezarego Żaka.Szablon:Festiwal muzyczny infobox
Sylwetrowa Moc Przebojów – sylwestrowe widowisko muzyczne organizowane i emitowane na antenie telewizji Polsat od 2006 roku.
Telewizja Polsat rozpoczęła emisję testową 1 grudnia 1992, zaś cztery dni później, 5 grudnia 1992 o 16:30, rozpoczęła oficjalne nadawanie sygnału z Holandii ze studia w Hilversum z analogowego satelity Eutelsat II F 3, położenie na orbicie 16°E. Decyzja o nadawaniu programu z Holandii wynikła z konieczności: był to jedyny sposób by dotrzeć do polskiego widza bez naruszenia obowiązującego w Polsce prawa. Pierwotnie kanał nazywał się PolSat. 1 października 1994 literę „S” w nazwie zmieniono w „s”. Tego samego dnia zmieniono logotyp stacji ze słońcem. Od 6 grudnia 1992 do 27 lutego 2005 logo Polsatu znajdowało się w lewym górnym rogu ekranu. Od 28 lutego 2005 przeniesiono je w prawy górny róg ekranu.
Tomasz Knapik (ur. 16 września 1943) – polski lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, z wykształcenia dr inż. elektrotechnik, były wykładowca na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Jego syn Maciej jest tłumaczem i dziennikarzem telewizyjnym.Polsat 2 – kanał Telewizji Polsat skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. Wystartował 1 marca 1997.
Nazwę kanału wymyślił satyryk Tadeusz Drozda, pierwsze logo stacji zaprojektował Jacek Błach, a muzykę do oprawy graficznej skomponował Grzegorz Ciechowski.
Początkowo zasięg techniczny Polsatu obejmował 20% populacji. Była to grupa niewielka, ale pod wieloma względami bardzo atrakcyjna dla reklamodawców. Właściciel i główny założyciel telewizji, Zygmunt Solorz-Żak, pierwotnie planował, że po regulacji przepisów radiowo-telewizyjnych, siedzibę telewizji usytuuje we Wrocławiu, jednak ostatecznie główna siedziba telewizji została ulokowana w Warszawie.
Grzegorz Pawlak (ur. 19 lutego 1961 w Kutnie) – polski aktor teatralny i głosowy, bardzo rzadko występujący przed kamerami. Jest też lektorem.
n – polska satelitarna platforma cyfrowa telewizyjno-radiowa ITI działająca od 12 października 2006 do 21 marca 2013. Operatorem tej platformy była spółka ITI Neovision będąca członkiem grupy TVN.
5 października 1993 stacja otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na emisję naziemną w Polsce. 27 stycznia 1994 telewizja otrzymała koncesję na ogólnopolską telewizję komercyjną, przez co przełamała monopol telewizji publicznej na ogólnopolskie nadawanie naziemne.
Polsat początkowo nadawał swój program w dwóch blokach, popołudniowym i nocnym. Program nadawał przez 4 godziny, a następnie 8 godzin dziennie. 1 października 1994 zwiększył czas swojego programu do 16 godzin dziennie. Od 6 września 1999 do końca 2009 nadawał 23 godziny na dobę (6:00 – 5:00). Od końca 2009 program nadawany jest całodobowo, jednakże raz w miesiącu o godz. 1:00 następuje zakończenie programu z powodu przerwy technicznej.
Super Polsat – kanał telewizyjny Telewizji Polsat, który emisję rozpoczął 2 stycznia 2017, zastępując Polsat Sport News drogą naziemnej telewizji cyfrowej (w drugim multipleksie). 15 maja 2017 roku kanał (wspólnie z TV6) rozpoczął nadawanie w standardzie HDTV drogą satelitarną.
Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.
27 lutego 2019 zmieniono najdłużej obowiązującą oprawę graficzną (2006 – 2019) na nową, jednak logo stacji pozostało właściwie bez zmian.
Od 15 września 2020 sygnał telewizji Polsat jest emitowany w internecie w należącym do nadawcy stacji serwisie internetowym VOD ipla.
Od samego początku emitowano także eventy, koncerty i gale. Od 2006 roku emitowano Sylwestrową moc przebojów, a w latach 2015–2019 oraz od 2021 – Polsat SuperHit Festiwal. W latach 1996–2002 oraz od 2021 roku emitowano też Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej w Ostródzie, w roku 1999 oraz od 2021 roku – galę Telekamery, a okazjonalnie – gale jubileuszowe Polsatu.
Polsat Film – kanał tematyczny telewizji Polsat, który jest kanałem o tematyce filmowej. Można na nim zobaczyć wiele produkcji filmowych. Jest dostępny na platformie cyfrowej Cyfrowy Polsat. Dyrektorem kanału została Agnieszka Andrzejczak. Początkowo stacja miała się nazywać Polsat Kino.Cyfrowy Polsat (WIG30: CYFRPLSAT, GPW: CPS) – polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa, której właścicielem jest Cyfrowy Polsat SA. Jest największą platformą satelitarną w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartą pod względem ilości abonentów w całej Europie. W listopadzie 2009 roku będąc 10 lat na rynku platforma posiadała 3 mln abonentów (+600 tys. użytkowników prepaid). Obecnie Cyfrowy Polsat jest największą platformą w Polsce pod względem liczby kanałów, ma 3.558.000 abonentów (listopad 2012), co daje piąte miejsce w Europie wśród platform cyfrowych.
Informacje techniczne[ | edytuj kod]
Polsat rozpoczął analogowe nadawanie satelitarne na Hot Birdzie 1 (11,432 H) w marcu 1995 roku. Kanał wyłączył analogowe nadawanie satelitarne w nocy z 11 na 12 listopada 2001, ustępując miejsce TV4.
19 grudnia 2011 Polsat przeszedł całkowicie na nadawanie w formacie 16:9. 23 lipca 2013 Polsat jako jeden z trzech ostatnich ogólnopolskich nadawców naziemnych, obok telewizji publicznej, wyłączył swoje ostatnie naziemne nadajniki analogowe.
Polsat Seriale – tematyczna stacja Telewizji Polsat, która została uruchomiona 6 kwietnia 2020 roku o godz. 6:00. Emituje polskie filmy i seriale, zarówno produkcji Telewizji Polsat, jak i innych polskich nadawców. Stacja jest dostępna na satelitarnych platformach Cyfrowy Polsat i Platforma Canal+ oraz w sieciach kablowych.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Program jest dostępny cyfrowo poprzez nadajniki naziemne (DVB-T), na cyfrowych platformach satelitarnych Cyfrowy Polsat, Platforma Canal+ i Orange TV oraz w sieciach kablowych. Od 5 maja 2017 roku stacja będzie dostępna na platformach satelitarnych tylko w jakości HD. 15 września 2020 Polsat rozpoczął emisję w internecie w należącym do nadawcy stacji serwisie internetowym VOD ipla.
Eutelsat — spółka akcyjna, z siedzibą we Francji, zajmująca się dostarczaniem usług satelitarnych różnego rodzaju. Do 2001 była to międzyrządowa organizacja państw Europy Zachodniej, mająca zaspokajać potrzeby telekomunikacyjne tychże krajów.DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, opublikowany po raz pierwszy w roku 1997. Cyfrowe wideo, dźwięk i dane dodatkowe są przesyłane w strumieniu transportowym MPEG przy użyciu modulacji COFDM. Do kompresji audio/wideo wykorzystano standard MPEG-2, zastąpiony ostatnio przez MPEG-4 (H.264). Następcą standardu DVB-T jest DVB-T2, który zostaje sukcesywnie wprowadzany w Wielkiej Brytanii (BBC).
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta
Grzegorz Ciechowski (ur. 29 sierpnia 1957 w Tczewie, zm. 22 grudnia 2001 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, lider i wokalista zespołu Republika, który swoje początki miał w toruńskim klubie studenckim Od Nowa w 1980 r. Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa, pisał też teksty pod pseudonimem Ewa Omernik. Grzegorz Ciechowski pisał również teksty innym zespołom m.in. Zostawcie Titanica zespołu Lady Pank oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).
Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).
Wideo na życzenie (skrót VoD lub VOD; ang. Video on Demand - wideo na żądanie), pot. także oglądanie na żądanie — usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawana (także "na żywo") audycja może być dzięki temu przesunięta w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.
Wóz transmisyjny – pojazd radiowy lub telewizyjny przeznaczony do przekazywania relacji na żywo. Zbudowany przeważnie na bazie standardowego samochodu dostawczego lub terenowego, rzadziej osobowego lub ciężarowego, wyposażony w sprzęt radiowy lub telewizyjny oraz nadajniki.
Radosław Popłonikowski (ur. 7 grudnia 1970 we Wrzącej) – polski aktor i lektor filmowy. Jego głos można usłyszeć w wielu filmach i serialach nadawanych m.in. w Polsacie, TV 4.