• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polonez Warszawa

  Przeczytaj także...
  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Robert Mateusiak (ur. 13 stycznia 1976 w Wołominie) - polski badmintonista i olimpijczyk z Sydney, Aten, Pekinu i Londynu; Mistrz Europy (2012) w grze mieszanej. W latach 1993-1998 był reprezentantem Poloneza Warszawa. Aktualnie jest zawodnikiem klubu SKB Suwałki. Największe sukcesy odnosi w deblu i mikście. Jego partnerem jest Michał Łogosz. Jego partnerką w mikście jest Nadieżda Zięba.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Polonez Warszawapolski klub sportowy z siedzibą w Warszawie, założony w 1954 roku przy Fabryce Samochodów Osobowych. Występował także pod nazwą Stal FSO Warszawa. Do dnia dzisiejszego (2020 r.) nieprzerwanie działa jedynie sekcja żeglarska w formie niezależnego Żeglarskiego Klubu Sportowego Polonez. W 2007 roku zostało reaktywowane Stowarzyszenie Piłkarskie Polonez, prowadzące tylko piłkarskie grupy młodzieżowe.

  I liga polska w piłce nożnej (w latach 1949–2008 II liga polska) – druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Nazywana zwyczajowo „zapleczem ekstraklasy”, stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między Ekstraklasą a II ligą polską (dawną III ligą polską), będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 18 polskich klubów piłkarskich. Czołowe drużyny I ligi polskiej uzyskują awans do Ekstraklasy, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do II ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu. W sezonie 2009/2010 przez kilka miesięcy sponsorem tytularnym ligi została szwedzka firma bukmacherska Unibet, jednakże z powodu uchwalenia przez polski rząd ustawy antyhazardowej, współpracę zakończono.Andrzej Warych (ur. 24 listopada 1940 w Tomaszowie Mazowieckim) – polski siatkarz i trener siatkarski, mistrz i reprezentant Polski, asystent Huberta Wagnera na mistrzostwach świata w 1974, na których reprezentacja Polski wywalczyła złoty medal.

  Sekcje[ | edytuj kod]

  Badminton[ | edytuj kod]

  Badmintonistami klubu byli m.in.: Jacek Hankiewicz, Robert Mateusiak, Beata Syta i Dariusz Zięba.

  Izabela Szczypiórkowska, po mężu Bal (ur. 8 kwietnia 1968) - polska siatkarka, reprezentantka Polski i Francji, mistrzyni Francji.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Piłka nożna[ | edytuj kod]

  Sukcesy[ | edytuj kod]

 • 13 miejsce w II lidze, grupie wschodniej w sezonie 1979/80
 • Siatkówka[ | edytuj kod]

  Zespoły siatkówki męskiej i kobiet występowały pod nazwą Stal FSO Warszawa. W klubie występowały m.in.: Anna Balicka i Izabela Szczypiórkowska. Trenerem zespołu był m.in. Andrzej Warych.

  Fabryka Samochodów Osobowych S.A. (FSO) - polskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej produkujące samochody osobowe zlokalizowane w Warszawie w dzielnicy Praga Północ na Pelcowiźnie zbudowane od podstaw na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. W latach 1986 - 2002 w skład FSO wchodził Zakład Samochodów Dostawczych w Nysie.

  Zawodnicy Poloneza Warszawa[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Sportowcy Poloneza Warszawa.

  Trenerzy Poloneza Warszawa[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy Poloneza Warszawa.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 90minut.pl: Polonez Warszawa (pol.). [dostęp 29 kwietnia 2010].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia klubu
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.