• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polochic

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Izabal – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Puerto Barrios. Nazwa departamentu pochodzi od nazwy największego w kraju jeziora, leżącego w całości na terenie departamentu. Departament graniczy na zachodznie z departamentem Alta Verapaz, na południu z departamentem Zacapa, na wschodzie granicą państwową z Hondurasem i na północy z departamentem Petén oraz granicą państwową z Belize.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Polochic (hiszp. Río Polochic) – rzeka we wschodniej Gwatemali, przepływa przez departamenty Alta Verapaz i Izabal. Jej długość wynosi 240 km.

  Potoki źródłowe rzeki Polochic znajdują się w górach Sierra de Chamá i Sierra de las Minas. Rzeka płynie w kierunku wschodnim, w głębokiej dolinie o założeniu tektonicznym (uskok Motagua-Polochic). Uchodzi niewielką deltą do jeziora Izabal w okolicach miejscowości El Estor.

  Izabal (hiszp. Lago Izabal lub Lago de Izabal, dawniej Golfo Dulce) - jezioro w północno-wschodniej Gwatemali, położone w obniżeniu między górami Sierra de Santa Cruz na północy a Minas i San Isidro na południu. Jezioro, zajmujące powierzchnię 589,6 km², jest największym jeziorem kraju. Położone jest na wysokości 8 m n.p.m. Jego maksymalna głębokość to 18 m, jego dno stanowi zatem kryptodepresję.Drewno – surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo.

  Rzeka jest żeglowna na odcinku około 30 km do miejscowości Panzós. Transportuje się nią głównie kawę i drewno. Doliną rzeki biegnie droga do Huehuetenango.

  Warto wiedzieć że... beta

  Sierra de las Minas – pasmo górskie we wschodniej Gwatemali, ciągnące się 130 km na zachód od jeziora Izabal. Pasmo o szerokości 15–30 km ograniczają doliny rzek Polochic (od północy) i Motagua (od południa). Stanowią naturalną granicę pomiędzy departamentami Izabal, Zacapa i El Progreso. Najwyższy szczyt Cerro Raxón osiąga wysokość 3015 m n.p.m.
  Huehuetenango – miasto w zachodniej Gwatemali, w górach Sierra Madre de Chiapas, nad rzeką Selegua, położone w odległości 270 km na zachód od miasta Gwatemala. Współrzędne geograficzne:15°19′N 91°28′W/15,316667 -91,466667. Ośrodek administracyjny departamentu Huehuetenango. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 155 500 mieszkańców.
  Kawa – napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyspiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Spożywana w dużych ilościach może jednak być szkodliwa dla zdrowia. Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy.
  Dolina, dolina rzeczna – wklęsła forma terenu o wydłużonym kształcie i wyraźnie wykształconym dnie, otoczona ze wszystkich stron wzniesieniami, najczęściej powstała w wyniku działalności rzek (erozji i akumulacji rzecznej) lub lodowców.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Delta – ujście rzeki w postaci kilku odnóg, tworzących obszar nizinny o charakterze bagiennym (np. Żuławy Wiślane w Polsce), przypominający kształtem grecką literę Δ (delta). Pochodzi od nazwy nadanej przez starożytnych Greków ujściu Nilu, które rzeczywiście przypomina tę literę.
  Alta Verapaz – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w centrum kraju. Stolicą departamentu jest miasto Cobán. W skład departamentu wchodzi 16 gmin (municipios). Departament graniczy na północy z departamentem El Petén, na wschodzie z Izabal, na południu z Zacapa, El Progreso i Baja Verapaz, oraz na zachodzie z El Quiché.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.