• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poljud

  Przeczytaj także...
  Josip Broz Tito (serb. Јосип Броз Тито; ur. 7 maja 1892 w Kumrovcu, Austro-Węgry – 25 maja według oficjalnego aktu urodzenia, zm. 4 maja 1980 w Lublanie) – przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii od 1945 aż do swojej śmierci. Podczas II wojny światowej Tito zorganizował antyfaszystowski - ruch oporu znany jako Partyzanci Jugosławii. Później był założycielskim członkiem Kominformu, ale opierając się radzieckim wpływom stał się jednym z założycieli i promotorów Ruchu Państw Niezaangażowanych. Zmarł 4 maja 1980 roku w Lublanie, pochowany został w Belgradzie.1. Puchar Interkontynentalny w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się 4 i 5 września 2010 w chorwackim Splicie. Areną zmagań sportowców był stadion Poljud. Zawody pierwotnie znane były jako 11. Puchar Świata w Lekkoatletyce. Decyzję o przyznaniu Splitowi organizacji zawodów podjęła Rada IAAF na spotkaniu w Osace w marcu 2006. Federacją odpowiedzialną za przygotowanie imprezy był Chorwacki Związek Lekkiej Atletyki. Zawody zakończyły się zwycięstwem reprezentacji Europy.
  Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.

  Poljud (oficjalna nazwa: "Gradski stadion u Poljudu") – wielofunkcyjny stadion w Chorwacji, leżący w Splicie. Na obiekcie tym swoje mecze rozgrywa Hajduk Split, jeden z największych klubów piłkarskich w Chorwacji. Pojemność stadionu wynosi 35 000 widzów. Stadion nazywany jest przez mieszkańców Splitu jako "Poljudska ljepotica" albo "piękność z Poljud". Poljud jest po Maksimirze w Zagrzebiu drugim pod względem wielkości stadionem w Chorwacji.

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Maksimir (oficjalna nazwa: "Stadion u Maksimiru") – wielofunkcyjny stadion w Chorwacji, leżący w stolicy Chorwacji Zagrzebiu. Nazwę wzięto od Parku Maksimir, w którym został zbudowany. Na tym stadionie swoje mecze rozgrywa Dinamo Zagrzeb, jeden z największych klubów piłkarskich w Chorwacji. W 1987 roku obiekt był główną areną uniwersjady.

  Stadion został wybudowany w 1979 roku na igrzyska śródziemnomorskie, które odbyły się w Splicie w tamtym roku. Wtedy jego pojemność wynosiła 55 000. Otwarcia stadionu dokonał sam Josip Broz Tito. Najwyższą frekwencję - 62 000 widzów - zanotowano w 1982 roku podczas meczu Hajduka Split z ich odwiecznymi rywalami Dinamo Zagrzeb, kiedy to obie drużyny walczyły o tytuł mistrza Jugosławii. W 1990 obiekt był areną lekkoatletycznych mistrzostw Europy, a w 2010 odbył się tu puchar interkontynentalny.

  Split – (włoski: Spalato) miasto i port w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto komitatu splitsko-dalmatyńskiego.XV Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce rozgrywane były w dniach 27 sierpnia - 1 września 1990 w Splicie. Najjaśniejszymi gwiazdami tych mistrzostw byli, wschodnioniemiecka sprinterka Katrin Krabbe, która zdobyła aż trzy złote medale oraz francuska sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn, która ostatniego dnia zawodów pobiła rekord świata. Były to także ostatnie mistrzostwa starego kontynentu na których wystąpiły reprezentacje Czechosłowacji, NRD, RFN, Związku Radzieckiego, oraz gospodarza imprezy komunistycznej Jugosławii..

  Na stadionie Poljud często odbywają się także koncerty muzyczne. Jedne z najbardziej znanych i zapamiętanych w Chorwacji to jugosłowiański odpowiednik Live Aid w 1985, Mišo Kovač w 1993, Marko Perkovicia-Thompson w 2002 oraz Iron Maiden w 2008 roku.

  Panorama wnętrza stadionu w 100. rocznicę założenia zespołu hajduk Split  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  8. Igrzyska Śródziemnomorskie - ósma edycja igrzysk śródziemnomorskich odbyła się w Splicie na terenie Jugosławii pomiędzy 15, a 29 września 1979 roku. W zawodach wzięło udział 14 reprezentacji narodowych - w sumie w imprezie uczestniczyło 2048 sportowców w tym 399 kobiet. Zawodnicy rywalizowali w 26 dyscyplinach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.