Polityka (wydawnictwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polityka – polskie wydawnictwo z siedzibą w Warszawie.

Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch” (RSW „Prasa-Książka-Ruch”) – polskie wydawnictwo powstałe w 1973 w wyniku połączenia Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, wydawnictwa Książka i Wiedza oraz Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki "Ruch".„Wiedza i Życie” – jeden z najstarszych polskich miesięczników popularnonaukowych, wydawany od 1910 (regularnie od 1926) roku, z wyjątkiem II wojny światowej (1939-1945) i stanu wojennego (1981-1983). W latach 1945-1948 wydawany był przez Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego. Po 1989 roku ukazywał się nakładem spółdzielni dziennikarzy Wiedza i Życie (wydawali także gazetę Życie Codzienne oraz książki popularnonaukowe), następnie tytuł został odsprzedany wydawnictwu Prószyński i S-ka. Od czerwca 2002 roku wydawany przez spółkę Agora. W grudniu 2004 tytuł został odkupiony przez wydawnictwo Prószyński Media.

Wydawnictwo powstało w 1990 r. w formie spółdzielni pracy, którą utworzyli dziennikarze i pracownicy redakcji tygodnika „Polityka“ przy okazji likwidacji państwowego wydawnictwa RSW Prasa-Książka-Ruch. Zmiana formy prawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spółkę komandytowo-akcyjną nastąpiło w 2013 r. Komplementariuszem w nowej spółce została specjalnie powołana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Polityka, której udziałowcami zostało 20 pracowników wydawnictwa. Wydawnictwo zatrudnia ok. 100 osób.

Forum – polski dwutygodnik (do kwietnia 2013 tygodnik), istnieje od 1965 roku, zajmuje się publikacją artykułów z prasy zagranicznej (m. in. The Guardian, Izwiestija, Die Zeit, La Repubblica, Le Figaro) przetłumaczonych na język polski. Wydawcą Forum jest Spółdzielnia Pracy Polityka, wydająca również tygodnik Polityka. Redaktorem naczelnym jest Jacek Mojkowski.Joanna Solska-Czerska (ur. 10 listopada 1949) – polska dziennikarka i publicystka, związana z tygodnikiem "Polityka" i radiem TOK FM.

Głównym udziałowcem spółki w 2017 r. był jej prezes Jerzy Baczyński (19,5% udziałów), a pozostałe należały m.in. do Mariusza Janickiego (7,94%), Jadwigi Kucharczyk (6,6%), Piotra Zmelonka (6,6%), Leszka Będkowskiego (6,06%), Joanny Solskiej (5,43%) i Witolda Pawłowskiego (5,34%).

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.

W 2020 r. wydawnictwo odkupiło od wydawnictwa Prószyński Media czasopismo „Wiedza i Życie”, a w kolejnym roku „Świat Nauki”.

Portfolio[ | edytuj kod]

 • Polityka” – tygodnik polityczno-społeczny
 • Forum” – dwutygodnik polityczno-społeczny
 • „Niezbędnik Inteligenta” – emisja nieregularna
 • „Poradnik Psychologiczny „Ja My Oni”” – emisja nieregularna
 • „Pomocnik Historyczny” – emisja nieregularna
 • Wiedza i Życie” – miesięcznik popularnonaukowy (od 2020 r.)
 • Świat Nauki” – miesięcznik popularnonaukowy (od 2021 r.).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Promocja, O wydawnictwie Polityka, www.polityka.pl, 2014 [dostęp 2020-08-20] (pol.).
  2. Wydawnictwo Polityka ze wzrostem wpływów, dzięki spadkowi kosztów 1,4 mln zł zysku, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-08-20] (pol.).
  3. Polityka przejmuje wydawanie „Wiedzy i Życia”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-08-20] (pol.).
  4. Polityka przejmuje wydawanie „Świata Nauki”, Prószyński skupi się na książkach, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-12] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa wydawnictwa
 • Jerzy Bogusław Baczyński, poprzednio Sroka (ur. 18 grudnia 1950 w Sokołowsku) – polski dziennikarz prasowy, redaktor naczelny tygodnika „Polityka” i prezes wydającej to czasopismo spółdzielni „Polityka” Spółdzielnia Pracy.
  Reklama