• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Politechnika Wrocławska  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.
  Budynek główny (1905–1911, 1935) – wejście do budynku A1 od ul. Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego
  Wejście do kampusu od pl. Grunwaldzkiego, budynki D1 i D2 za nimi C5 i C7, pomiędzy nimi D21

  Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce.

  Ludwig Mann (ur. 31 sierpnia 1866 we Wrocławiu, zm. 15 stycznia 1936 tamże) – niemiecki lekarz neurolog, profesor tytularny, prymariusz St. Georgs-Krankenhaus we Wrocławiu. Uczeń i współpracownik Carla Wernickego. Wspólnie z nim upamiętniony jest w eponimicznej nazwie porażenia typu Wernickego-Manna.Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej - akademicki zespół śpiewaczy działający przy Politechnice Wrocławskiej, powołany do istnienia przez studentów i profesorów Politechniki Lwowskiej, w 1946 roku we Wrocławiu. W ciągłości istnienia chóru, w latach: 1951-1958, nastąpiła przerwa. Zespół jest agendą studencką Politechniki Wrocławskiej.

  Według Webometrycznego Rankingu Uniwersytetów Świata ze stycznia 2016, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w istnieniu w sieci Web, uczelnia zajmuje 6. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 577. pośród wszystkich typów uczelni.

  Maja Martyna Włoszczowska (ur. 9 listopada 1983 w Warszawie) – polska zawodniczka kolarstwa górskiego, wicemistrzyni olimpijska z Pekinu, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski w cross-country. Jest absolwentką matematyki finansowej, którą studiowała na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.Cezary Wojciech Madryas (ur. 6 lutego 1952 r. we Wrocławiu) - polski inżynier budownictwa, specjalizujący się w inżynierii miejskiej; nauczyciel akademicki związany z Politechniką Wrocławską oraz jej prorektor ds. rozwoju od 2008 roku.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Władze uczelni (2012–2016)
 • 3 Wydziały
 • 3.1 Wydział Architektury
 • 3.2 Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
 • 3.3 Wydział Chemiczny
 • 3.4 Wydział Elektroniki
 • 3.5 Wydział Elektryczny
 • 3.6 Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
 • 3.7 Wydział Inżynierii Środowiska
 • 3.8 Wydział Informatyki i Zarządzania
 • 3.9 Wydział Mechaniczno-Energetyczny
 • 3.10 Wydział Mechaniczny
 • 3.11 Wydział Podstawowych Problemów Techniki
 • 3.12 Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki
 • 3.13 Wydział Matematyki
 • 3.14 Ośrodki zamiejscowe
 • 4 Kadra naukowa
 • 5 Poczet rektorów
 • 6 Domy studenckie
 • 7 Absolwenci
 • 8 Życie kulturalne
 • 9 Instytucje akademickie
 • 10 Uniwersytet Nysa
 • 11 Zobacz też
 • 12 Przypisy
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO) – (czasem można spotkać się z mylną nazwą Zmechanizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej lub Zorganizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej) oddziały Milicji Obywatelskiej powołane w drugiej połowie 1956 (po Poznańskim Czerwcu) do zaprowadzania porządku w sytuacjach wyjątkowych (dsł.: "likwidacji zbiorowych naruszeń porządku publicznego"), a także do udzielania pomocy ludności w czasie klęsk żywiołowych i ochrony imprez masowych.Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej, gm. Ostrzeszów) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

  Historia[]

  Początki uczelni można szukać w 1910 r., kiedy powstała Królewska Wyższa Szkoła Techniczna we Wrocławiu (Königliche Technische Hochschule Breslau), później, w roku 1918 zmieniono nazwę na Wyższa Szkoła Techniczna (Technische Hochschule). W uroczystościach otwarcia uczestniczył cesarz Wilhelm II. Studia rozpoczęło wtedy 57 studentów, a z biegiem lat liczba ta rosła. W 1913 wynosiła już 238 osób, a szczyt liczby studiujących – 926 osób – osiągnięto w 1927.

  Robotyka – interdyscyplinarna dziedzina wiedzy działająca na styku mechaniki, automatyki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki oraz informatyki. Domeną robotyki są również rozważania nad sztuczną inteligencją – w niektórych środowiskach robotyka jest wręcz z nią utożsamiana.Tadeusz Ryszard Drozda (ur. 3 kwietnia 1949 w Brzegu Dolnym) – polski satyryk, komik, aktor i konferansjer, cioteczny brat aktora Cezarego Żaka.

  Lata 30. XX wieku przyniosły kryzys, który dotknął także uczelnie. Wprowadzono kuratora, także wspólny budżet i administrację z uniwersytetem. Spadała liczba studiujących, w 1937 roku były to 482 osoby. W 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Do roku 1943 uczelnia funkcjonowała bez większych zakłóceń. W czwartym roku wojny front wschodni zaczął się jednak przybliżać do granic Rzeszy. W połowie stycznia 1945 roku po ogłoszeniu miasta twierdzą (Festung Breslau) podjęto decyzję o ewakuacji Technische Hochschule w głąb Rzeszy. Tym samym szkoła zakończyła swoje funkcjonowanie.

  Dionizy Smoleński (ur. 6 października 1902 w Łodzi, zm. 8 lutego 1984 w Warszawie) – profesor Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej, specjalista z zakresu teorii spalania, materiałów wybuchowych oraz balistyki wewnętrznej. Pierwszy samodzielny rektor Politechniki Wrocławskiej (1951–1960). W latach 1965–1969 rektor Politechniki Warszawskiej. Członek PAN, sekretarz naukowy, potem wiceprezes. Podczas okupacji hitlerowskiej oficer Armii Krajowej, zastępca Szefa Uzbrojenia Komendy Głównej AK. Poseł na Sejm PRL II kadencji w latach 1957–1961 oraz V kadencji w latach 1969–1972 z ramienia PZPR.Erasmus Student Network (ESN) – ogólnoeuropejska sieć organizacji studenckich zajmujących się wspieraniem i rozwojem programów międzynarodowych wymian studenckich, w tym zwłaszcza programu Erasmus wśród studentów na własnej uczelni oraz opieką nad studentami zagranicznymi przyjeżdżającymi w ramach tej wymiany.

  W budynkach Technische Hochschule, z wykorzystaniem jej sprzętu i bibliotek, utworzono w 1945 polską Politechnikę Wrocławską. Znaczną rolę w zagospodarowaniu budynków i organizacji szkoły odegrali pracownicy naukowi uczelni lwowskich. Uczeni i absolwenci Politechniki Lwowskiej praktycznie zbudowali ją od postaw. Szczególną role w tym procesie odegrali rektor Politechniki Lwowskiej – profesor Edward Sucharda, a także profesor Kazimierz Idaszewski. Duży wkład wniósł również inż. Dionizy Smoleński, przed wojną asystent w Politechnice Warszawskiej.

  Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki (W-12) Politechniki Wrocławskiej - jednostka naukowo-dydaktyczna (jeden z 12 wydziałów) Politechniki Wrocławskiej, która powstała w 2002 roku. Wydział został powołany w wyniku wydzielenia Instytutu Techniki Mikrosystemów (dawniej: Instytut Technologii Elektronowej) z Wydziału Elektroniki. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział posiada kategorię "A+".Wilhelm II (ur. 27 stycznia 1859 w Poczdamie, zm. 4 czerwca 1941 w Doorn w Holandii) – ostatni niemiecki cesarz i król Prus, przedstawiciel dynastii Hohenzollernów.

  Pierwszy polski wykład w Politechnice Wrocławskiej, wygłoszony przez profesora Kazimierza Idaszewskiego, odbył się 15 listopada 1945 roku. Dzień ten obchodzony jest jako święto Uczelni, a także święto nauki wrocławskiej. Przez pewien okres Politechnika była administracyjnie połączona z Uniwersytetem Wrocławskim.

  W 1945 roku istniało 5 wydziałów: Chemii Technicznej, Mechaniczno-Elektrotechniczny, Budownictwa, Hutniczo-Górniczy oraz Matematyczno-Przyrodniczy (wspólny z Uniwersytetem). Studia podjęło wówczas 595 osób.

  Tadeusz Michał Luty (ur. 16 września 1942 w Hucie Krzeszowskiej) – polski chemik, profesor nauk chemicznych, wykładowca akademicki.Teleinformatyka, ICT (akronim od ang. Information and Communication Technologies) – dział telekomunikacji i informatyki, zajmujący się technologią przesyłu informacji oraz narzędziami logicznymi do sterowania przepływem oraz transmisją danych za pomocą różnych medium. Jest obecnie uznawane za jedną z ważniejszych gałęzi IT.

  14/15 grudnia 1981, w czasie stanu wojennego oddziały ZOMO siłą stłumiły strajk na uczelni. Podczas akcji milicji pracownik politechniki, Tadeusz Kosecki, dostał ataku serca, w wyniku którego zmarł.

  W ciągu całego 2010 roku w ramach obchodów stulecia uczelni technicznych we Wrocławiu odbyły się różnego rodzaju imprezy kulturalne i naukowe. Zwieńczeniem uroczystości był I Światowy Zjazd Absolwentów, który odbył się listopadzie tegoż roku.

  Bolesław Hebrowski, ps. „Czyżyk”, (ur. 20 lutego 1921 w Słonimie, zm. 25 czerwca 2014 we Wrocławiu) – polski żołnierz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej – 77 Pułku Piechoty AK Okręgu Nowogródzkiego, II batalionu „Krysi”. Za zasługi w czasie II wojny światowej odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych (za zdobycie Radunia) i awansowany do stopnia porucznika. W latach 1944–1946 więzień sowieckiego łagru w Kałudze. Absolwent pierwszego powojennego roku na Politechnice Wrocławskiej i późniejszy jej wykładowca. Prezes, a następnie Honorowy Prezes Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS), Członek Honorowy PZITS oraz Członek Honorowy Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Był autorem projektów technicznych z zakresu gospodarki wodnej w wielu kluczowych zakładach przemysłowych w całym kraju – takich jak: Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, Zakłady Mechaniczne „Ursus”, Fabryka Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, Huta Miedzi „Legnica”, Huta Cynku „Miasteczko Śląskie”, Huta Stalowa Wola, Huta Ostrowiec, Cementownia Warta oraz wrocławskich: Polar, Pafawag, Hutmen, Pilmet, Dolmel i Hydral.Energetyka – dział nauki i techniki, a także gałąź przemysłu, które zajmują się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń używanych w życiu codziennym.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Józef Wiszniewski (ur. 15 lutego 1935 w Warszawie) – polski inżynier elektryk, profesor, były minister nauki.
  Studia drugiego stopnia (dawniej: studia uzupełniające magisterskie) – forma kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający co najmniej kwalifikacje pierwszego stopnia, kończąca się uzyskaniem kwalifikacji drugiego stopnia.
  Elektrotechnika (inżynieria elektryczna) - dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem, przetwarzaniem (przekształcaniem), przesyłaniem, rozdziałem, magazynowaniem i użytkowaniem energii elektrycznej.
  Kazimierz Idaszewski (ur. 16 stycznia 1878 w Nochowie koło Śremu, zm. 14 stycznia 1965 we Wrocławiu) - polski uczony, specjalista budowy maszyn elektrycznych i elektrochemii, profesor Politechniki Lwowskiej, Śląskiej i Wrocławskiej, członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
  Kolarstwo górskie (MTB — z ang. mountain biking) — forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie.
  Andrzej Mulak (ur. 1936 w Krakowie) – polski inżynier, profesor nauk technicznych, rektor Politechniki Wrocławskiej w latach 1996–2002.
  Matematyka stosowana - gałąź matematyki zajmująca się przede wszystkim technikami i ich stosowaniem w innych dziedzinach. Interakcja między zastosowaniami matematyki a rozwojem matematyki czystej powoduje, iż obszar matematyki stosowanej nie jest precyzyjnie zdefiniowany. Zalicza się do niej działania rozwijające aparat matematyczny na potrzeby innych nauk, w szczególności medycyny, biologii, informatyki i techniki. Można wyróżnić w niej działy takie jak:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.