• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Politechnika Łódzka  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Wydział Mechaniczny Politechniki Łódzkiej – jeden z pierwszych wydziałów Politechniki Łódzkiej, prowadzący działalność naukowo-badawczą oraz dydaktyczną. Powołany został 24 maja 1945 roku. W tym samym okresie został również podpisany dekret powołujący Politechnikę Łódzką. Wydział prowadzi studia stacjonarne, niestacjonarne, doktoranckie oraz podyplomowe. Kształci studentów na siedmiu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk technicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnychWydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej – jeden z wydziałów Politechniki Łódzkiej, kształcący w zakresie nauk i technologii chemicznych. Istnieje od początku funkcjonowania Politechniki Łódzkiej, to jest od 1945 r.
  Rektorat Politechniki Łódzkiej nocą
  Pomnik Bohdana Stefanowskiego przed budynkiem Politechniki Łódzkiej

  Politechnika Łódzka – państwowa uczelnia techniczna założona 24 maja 1945 roku w Łodzi. Aktualnie studiuje w niej około 20 tys. osób na 39 kierunkach na 9 wydziałach. Kształci ich 1370 nauczycieli akademickich, w tym 240 profesorów.

  Jan Eugeniusz Krysiński (ur. 29 sierpnia 1935 w Warszawie) – polski naukowiec, specjalizujący się w mechanice płynów i badaniach maszyn przepływowych. Były rektor Politechniki Łódzkiej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Spis treści

 • 1 Historia Uczelni
 • 2 Władze (kadencja 2016–2020)
 • 3 Wydziały
 • 4 Jednostki międzywydziałowe
 • 5 Jednostki pozawydziałowe
 • 6 Zamiejscowe ośrodki dydaktyczne
 • 7 Inna działalność dydaktyczna
 • 8 Poczet rektorów
 • 9 Repozytorium instytucjonalne
 • 10 Galeria
 • 11 Zobacz też
 • 12 Przypisy
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Historia Uczelni[]

  Powstała tuż po II wojnie światowej, 24 maja 1945 roku w Łodzi. Na początku ustanowiono trzy wydziały: Mechaniczny, Elektryczny, Chemiczny oraz Oddział Włókienniczy. Na pierwszy rok studiów przyjęto 525 studentów, a na wyższych latach naukę kontynuowało 458 studentów. W uczelni istniały 33 katedry, w których pracowało 33 profesorów, 15 adiunktów i 53 asystentów.

  Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.

  W 1976 Politechnika Łódzka została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy I klasy.

  W rankingu szkół wyższych 2014 magazynu edukacyjnego „Perspektywy” Politechnika Łódzka została czwartą uczelnią techniczną w Polsce. Została również laureatem Konkursu na „najbardziej innowacyjną i kreatywną uczelnię w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych 2014”.

  Czesław Strumiłło (ur. 1930 w Wilnie) – polski specjalista w dziedzinie inżynierii chemicznej, twórca szkoły naukowej w dziedzinie suszarnictwa, były rektor Politechniki Łódzkiej.Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności – jeden z wydziałów Politechniki Łódzkiej, który łączy wiedzę chemiczną, inżynieryjno-techniczną oraz biologiczną. Jest to jeden z unikatowych wydziałów pośród wszystkich wyższych uczelni technicznych w Polsce. Został powołany w roku 1950 rozporządzeniem Ministra Szkół Wyższych i Nauki (jako Wydział Chemii Spożywczej). W roku 2003 nastąpiła zmiana nazwy na Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisław Bielecki (ur. 9 listopada 1946) – polski chemik, specjalizujący się w biochemii technicznej, biotechnologii i enzymologii, rektor Politechniki Łódzkiej.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Jerzy Werner (ur. 22 kwietnia 1909 w Krośnie, zm. 8 października 1977) – polski konstruktor, profesor Politechniki Łódzkiej, poseł na Sejm PRL.
  Bohdan Stefanowski (ur. 17 czerwca 1883 w Lublinie, zm. 3 stycznia 1976 w Warszawie) – polski termodynamik, jeden z głównych twórców warszawskiej szkoły termodynamiki, pierwszy rektor Politechniki Łódzkiej.
  Mieczysław Klimek (ur. 1913 w Pabianicach, zm. 1995) – polski specjalista w dziedzinie urządzeń elektrycznych i cieplnych w zastosowaniach włókienniczych, były rektor Politechniki Łódzkiej.
  Uniwersytet Trzeciego Wieku (fr. Universités: du Troisieme Age, Tous Ages, du Temps Libre, UNI3, des Aînés, ang. University of the Third Age, U3A) – placówka dydaktyczna dla osób w podeszłym wieku. Celem działania jest poprawa jakości życia osób starszych.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.