Polistes
Klecanka rdzaworożna (Polistes dominulus syn. Polistes gallicus) – gatunek owada z rodziny osowatych (Vespidae). Długość ciała królowej 16 mm, robotnicy 14 mm.Miód – słodki produkt spożywczy, w warunkach naturalnych wytwarzany głównie przez pszczoły właściwe (miód pszczeli) oraz nieliczne inne błonkówki, m.in. osy z podrodziny Polistinae (Brachygastra, Polistes i Polybia), poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego roślin miododajnych, a także niektórych wydzielin występujących na liściach drzew iglastych. Miód pszczeli różni się składem od miodu wytwarzanego przez inne owady. Osy pobierają nektar także z roślin trujących dla człowieka, dlatego wytwarzany przez nie miód nierzadko jest przyczyną ciężkich zatruć. Substytutem miodu naturalnego jest miód sztuczny.
Plemię, tryb (łac. tribus) – pomocnicza kategoria systematyczna szczebla rodzinowego, niższa od rodziny (familia), a wyższa od rodzaju (genus). Dodatkowymi kategoriami pomocniczymi dla plemienia są nadplemię (supertribus) i podplemię (subtribus), a w literaturze anglojęzycznej również infratribus.
Polistes – rodzaj owadów błonkoskrzydłych z rodziny osowatych (Vespidae), jedyny rodzaj tworzący plemię Polistini i jednocześnie najliczniejszy w rodzinie osowatych. Zalicza się do niego około 300 szeroko rozpowszechnionych gatunków i podgatunków. Kilka z nich występuje w Polsce. W języku polskim gatunki zaliczane do tego rodzaju określane są nazwą klecanka, m.in. klecanka rdzaworożna (Polistes dominula) i klecanka polna (Polistes nimpha).
Wszystkie osy z tego rodzaju są drapieżnikami, żywią się głównie gąsienicami. W strefie klimatu tropikalnego wytwarzają i magazynują miód o składzie zbliżonym do miodu os z rodzaju Brachygastra, powszechnie wykorzystywanego przez lokalną ludność od Meksyku do Brazylii. Miód ten może zawierać trujące dla ludzi związki, zwłaszcza w okresie kwitnienia bieluni (Datura).
Przypisy[ | edytuj kod]
- Polistes, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
- Hunt et al. Nutrients in Social Wasp (Hymenoptera: Vespidae, Polistinae) Honey. „Annals of the Entomological Society of America”. 91 (4), s. 466–472, 1998 (ang.). (pdf)
- Mike Quinn: Mexican Honey Wasp (ang.). 2008. [dostęp 7 września 2012].