Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Poligon Drawski)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}
Położenie poligonu na mapie powiatu drawskiego
Ćwiczenia Ex STEADFAST JAZZ 2013
Ćwiczenia SABER STRIKE 2015
Ćwiczenia Ex STEADFAST JAZZ 2013
Ćwiczenia ANAKONDA 2006
Ćwiczenia Ex STEADFAST JAZZ 2013

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko im. płk. dypl. Franciszka Sadowskiego, potocznie nazywany Poligonem Drawskimpoligon wojskowy znajdujący się w południowej części gminy Drawsko Pomorskie oraz w północnej części gminy Kalisz Pomorski, powstały 2 lutego 1946 roku, na którym ćwiczą wojska lądowe i siły powietrzne.

Leon Dubicki (ur. 21 sierpnia 1915 w Katarzynówce w zachodniej Syberii, zm. 7 marca 1998 w Berlinie) – generał brygady Wojska Polskiego, zastępca szefa Biura Studiów Ministerstwa Obrony Narodowej (1963–1967).Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Poligon ma powierzchnię 33 968 ha z czego powierzchnia pola roboczego wynosi 11 420 ha. Na południe od jeziora Bucierz na pasie taktycznym Bucierz o powierzchni 3 200 ha (8 km długości i 3–6 km szerokości) może się szkolić brygada w natarciu lub wzmocniony batalion w obronie.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwotnie jednostka dyslokowana była w Jeleninie pod Szczecinkiem i nosiła nazwę Komenda Poligonu Artyleryjskiego. 12 stycznia 1949 przeniesiono ją do Oleszna, a 6 kwietnia 1954 roku po zmianie etatu otrzymała nazwę II Okręgowy Poligon Artylerii. 10 kwietnia 1957 nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Centralny Obóz Ćwiczeń – w tym okresie zaczęto używać nieoficjalnej nazwy Poligon Drawski. 1 stycznia 1962, po kolejnej zmianie etatu, jednostka otrzymała współczesną nazwę. Pierwsze ćwiczenia wojsk zachodnich na poligonie w Drawsku odbyły się we wrześniu 1996 (ćwiczenia „Ułański Orzeł 96”) i uczestniczyła w nich brytyjska 7 Brygada Pancerna „Szczurów Pustyni” gen. bryg. D. Montgomery.

Czertyń – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Ińsko, położona 7 km na południowy wschód Inska (siedziby gminy) i 37 km na północny wschód od Stargardu (siedziby powiatu).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Od grudnia 2013 roku do lutego 2015 bezpośrednio podporządkowane Komendantowi Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko były:

 • Centralny Poligon Sił Powietrznych Ustka;
 • 21 Centralny Poligon Lotniczy Nadarzyce;
 • Ośrodek Szkolenia Poligonowego Marynarki Wojennej Strzepcz;
 • 5 ośrodków szkolenia poligonowego Wojsk Lądowych.
 • Zadania[ | edytuj kod]

  Podstawowym zadaniem CSWL jest zabezpieczenie szkolenia wojsk lądowych oraz w ograniczonym zakresie wojsk lotniczych Sił Zbrojnych RP oraz innych armii NATO, stworzenie im warunków do szkolenia ogniowego, taktycznego, strzeleckiego i specjalistycznego oraz zabezpieczenie potrzeb logistycznych.

  Gmina Kalisz Pomorski - gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w południowej części powiatu drawskiego. W latach 1975-1998 wchodziła w skład województwa koszalińskiego. Siedzibą gminy jest miasto Kalisz Pomorski. Jest to największa gmina pod względem powierzchni w powiecie. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 4., ludność 54. Gmina stanowi 27,3% powierzchni powiatu.Oleszno (niem. Welschenburg) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Drawsko Pomorskie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 214 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Mielenko Drawskie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Brygada to najmniejszy związek taktyczny stanowiący w wielu armiach podstawową jednostkę bojową wojsk lądowych o wielkości pośredniej między pułkiem a dywizją. Dzieli się na pułki lub bataliony. Występuje również w innych rodzajach sił zbrojnych.
  Głębokie – (niem. Glambek), wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego.
  Poligon wojskowy - zamknięty teren wojskowy używany do ćwiczeń i manewrów wojskowych, przeprowadzania testów broni oraz opracowywania i testowania taktyki wojskowej. Nazwa wywodzi się od zamkniętego na potrzeby wojska obszaru, najczęściej w kształcie wielokąta (ang. polygon). Pierwsze poligony wojskowe zaczęto tworzyć na potrzeby armii pruskiej pod koniec XVIII w.
  Jaworze (niem. Gabbert) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 5 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Prostynia.
  Powiat drawski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Drawsko Pomorskie.
  Konotop (niem. Köhntöpf) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Drawsko Pomorskie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 163 mieszkańców.
  Kultura wielbarska (inaczej gocko-gepidzka oraz wschodniopomorsko-mazowiecka) – kultura archeologiczna epoki żelaza rozwijająca się między I a V wiekiem, na terenach obecnej północnej i wschodniej Polski oraz zachodniej Ukrainy.

  Reklama