Policja - Niemcy
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Bonn, Bundesstadt Bonn – miasto federalne, miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, po obu stronach rzeki Ren. Bonn leży ok. 30 km na południe od Kolonii. Liczy 324 899 mieszkańców (2010). W połowie drogi do Kolonii leży port lotniczy Köln/Bonn. Historia miasta liczy ponad 2 000 lat i sięga do czasów germańskich i rzymskich osad. Od 1597 do 1794 Bonn było rezydencją książąt kolońskich, a w 1770 r. przyszedł tu na świat Ludwig van Beethoven.Bundestag (pełna nazwa Deutscher Bundestag) – druga obok Bundesratu (Rady Federalnej) izba parlamentu Niemiec. Pierwsza kadencja Bundestagu rozpoczęła się 7 września 1949 roku. Od 1999 siedzibą jest budynek Reichstagu (Reichstagsgebäude) w Berlinie. Ustawowa liczba posłów wynosi obecnie 598 osób (od 2002 roku), ale liczba ta może się zwiększać o tzw. mandaty nadliczbowe (dodatkowe, nadwyżkowe), o czym niżej. Liczba posłów obecnej, XVII kadencji wynosi 622. Skład Bundestagu jest ustalany według ordynacji mieszanej co cztery lata na podstawie powszechnych, równych, bezpośrednich, wolnych wyborów, w głosowaniu tajnym (nazywanych w języku niemieckim Bundestagswahl).

Policja w Niemczech (niem. Polizei) – umundurowana i uzbrojona formacja, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego w Niemczech. Nie posiada scentralizowanej struktury. Członkowie policji niemieckiej są urzędnikami poszczególnych krajów związkowych.
Charakter i zadania[ | edytuj kod]
Publiczne prawo policyjne jest prawem danego kraju związkowego i obowiązuje tylko na jego terytorium, np. w Hesji „Hessisches Gesetz über die Sicherheit und Ordnung” (HSOG). Działanie policji musi się mieścić w ramach prawa federalnego i kraju związkowego. Gwarantuje to zasada państwa prawa (niem. „Rechtsstaatsgebot”). Działanie policji nie może łamać prawa nadrzędności przepisów ustawowych („Vorrang des Gesetzes”) i nie musi mieć upoważnienia w prawie (niem. „Vorbehalt des Gesetzes” – pol. zastrzeżenie ustawy). Ogólnym upoważnieniem jest tak zwana „Generalklausel des Polizeirechts”, która istnieje w każdym landowym prawie policyjnym, np. § 11 HSOG w Hesji. Według tej klauzuli policja może podjąć każde działanie, które jest konieczne i efektywne, aby wstrzymać niebezpieczeństwo dla dobra prawnego (niem. „Gefahrenabwehr” – pol. „odparcie zagrożenia”). Adresatem działania policji może być każda osoba, która stworzyła niebezpieczeństwo (tzw. „Verhaltensstörer”), albo która jest właścicielem lub posiadaczem rzeczy, która stwarza niebezpieczeństwo („Zustandsstörer”) lub osoba trzecia („Nichtstörer”). Działania policji stanowiące decyzje administracyjne („Verwaltungsakt”, VA) lub czynności faktyczne („Realakt”) mogą być zaskarżone w sądzie administracyjnym (Verwaltungsgericht).
Zadaniami policji niemieckiej są:
Podstrony: 1 [2] [3] [4]