Police (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Policegmina miejsko-wiejska położona jest w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie polickim, położona na Pobrzeżu Szczecińskim. Siedzibą gminy jest miasto Police.

Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).Węgornik – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police na skraju Puszczy Wkrzańskiej.

Obejmuje obszar, który do 1976 stanowił miasto Police i dwie gminy: Tanowo i Trzebież.

Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 41 543 mieszkańców.

Miejsce w województwie (na 114 gmin)

 • powierzchnia 32.
 • ludność 5.
 • Położenie[ | edytuj kod]

  Gmina znajduje się w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, we wschodniej części powiatu polickiego.

  Pienice (do 1945 niem. Herzberg) – osada leśna w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police, ok 1 km na południowy zachód od Trzebieży w pobliżu Leśnogóry.Jutroszewo (do 1945 niem. Johannishof) – niezamieszkana obecnie osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, na obszarze Puszczy Wkrzańskiej. Osada usytuowana jest w pobliżu rzeki Gunica, ok. 1,5 km na południowy wschód od wsi Węgornik.

  Sąsiednie gminy:

 • Szczecin (miasto na prawach powiatu)
 • Dobra i Nowe Warpno (powiat policki)
 • Goleniów i Stepnica (powiat goleniowski)
 • Gmina graniczy także z Republiką Federalną Niemiec:

 • powiat Vorpommern-Greifswald (land Meklemburgia-Pomorze Przednie)
 • Gmina stanowi 37,9% powierzchni powiatu.

  Do 31 grudnia 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego.

  Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy - kościół parafialny należący do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekłończycy (Gmina Police). Obecnym proboszczem jest ks. dr Jarosław Grybko.Zalesie (do 1945 niem. Sonnenwald) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police na obszarze Puszczy Wkrzańskiej na północny wschód od jeziora Świdwie.

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Miasto Police (miasto od ok. 1260 r.); Wsie i osady Dębostrów, Drogoradz, Niekłończyca, Pilchowo, Przęsocin, Siedlice, Tanowo, Tatynia, Trzebież, Trzeszczyn, Uniemyśl, Wieńkowo -- Bartoszewo, Dobieszczyn, Karpin, Leśno Górne, Nowa Jasienica, Podbrzezie, Sierakowo, Stare Leśno, Węgornik, Zalesie, Żółtew, Leśniczówki i gajówki Mazańczyce, Pienice, Poddymin, Turznica; Części miejscowości podane w wykazie gminy Stary Dębostrów (część wsi Dębostrów), Witorza (część wsi Tatynia); Opuszczone wsie i osady Bardo, Czapliniec, Duchowo, Goślice, Gubice, Gunice, Huta Gunicka, Kołpin, Kniężyce, Kuźnica, Jutroszewo.
  Sierakowo – (do 1945 niem. Charlottenhof) wieś w gminie Police (powiat policki, województwo zachodniopomorskie) na skraju Puszczy Wkrzańskiej pomiędzy Pilchowem a Leśnem Górnym.Powiat goleniowski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Goleniów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Trzebież - dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1973-1976 w woj. szczecińskim (dzisiejsze woj. zachodniopomorskie). Siedzibą władz gminy była Trzebież.
  Nowa Jasienica (do 1945 niem. Neu Jasenitz) – osada (wieś) w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police, ok. 10 km na północny zachód od Polic. Miejscowość usytuowana jest na Równinie Polickiej wśród lasów Puszczy Wkrzańskiej.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Pałac w Leśnie Górnym – zabytkowy neogotycki (eklektyzm) pałac z poł. XIX wieku w Leśnie Górnym w gminie Police (województwo zachodniopomorskie).
  Zalew Szczeciński (niem. Stettiner Haff, Oderhaff, Pommersches Haff) – zalew, laguna przybrzeżna, zatoka Morza Bałtyckiego w jego południowej części. Akwen obejmuje powierzchnię od 666,5 do 687 km², na terytorium Polski i Niemiec. Uchodzi do niego rzeka Odra, dzięki czemu akwen jest częścią jej rozbudowanego systemu ujściowego.
  Natura 2000 – program utworzenia w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody. Podstawą dla tego programu są dwie unijne dyrektywy: Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa (Habitatowa). Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Wspólne działanie na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy w oparciu o jednolite prawo ma na celu optymalizację kosztów i spotęgowanie korzystnych dla środowiska efektów. Jednolite prawo powinno ułatwić współdziałanie wielu instytucji zajmujących się ochroną przyrody stale i tych dla których jest to działanie oboczne. Zadanie i cel rangi europejskiej powinno łatwiej uzyskać powszechną akceptację społeczną, tym bardziej że poszczególne kraje członkowskie są zobowiązane do zachowania na obszarach wchodzących w skład sieci Natura 2000 walorów chronionych w stanie nie pogorszonym, co wcale nie musi wykluczać ich gospodarczego wykorzystania.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Reklama