• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polfa Tarchomin

  Przeczytaj także...
  Lek generyczny, lek odtwórczy, generyk – określenie leku będącego zamiennikiem leku oryginalnego, zawierającym tę samą substancje czynną. Leki generyczne, aby mogły być wprowadzone do obrotu, muszą mieć udowodniony:Żłobek – zakład opiekuńczo-wychowawczy dla dzieci w wieku od 6 tygodni do około trzech lat, których rodzice lub opiekunowie pracują poza domem. Żłobek zapewnia dzieciom żywienie, zabiegi pielęgnacyjno-zdrowotne, opiekę wychowawczą oraz niekiedy zajęcia edukacyjne (m.in. języki obce, basen, rytmika).
  Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.

  Polfa Tarchomin S.A. – polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne z siedzibą w Warszawie. Spółka wytwarza antybiotyki, leki dermatologiczne i CNS (działające na ośrodkowy układ nerwowy), insulinę ludzką i suplementy diety.

  Opis[ | edytuj kod]

  Historia przedsiębiorstwa sięga 1823, kiedy to w podwarszawskiej wsi Tarchomin powstała Fabryka Płodów Chemicznych, przekształcona po latach w Przemysłowo-Handlowe Zakłady Chemiczne „Ludwik Spiess i Syn”. W 1939 spółka zatrudniała w Tarchominie ok. 300 pracowników

  United Nations Relief and Rehabilitation Administration, UNRRA (z ang. Administracja Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy) – organizacja międzynarodowa utworzona w 1943, w Waszyngtonie z inicjatywy USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Chin w celu udzielenia pomocy obszarom wyzwolonym w Europie oraz Azji po zakończeniu II wojny światowej. Prawie 70% świadczeń na rzecz UNRRA, pochodziło z USA . Największymi odbiorcami były Chiny i Polska .Zasadnicza szkoła zawodowa (ZSZ) – szkoła na podbudowie programowej gimnazjum, realizująca program nauczania w zakresie kształcenia ogólnego oraz zawodowego.

  W 1944 fabryka została zniszczona w 70%; po wojnie została odbudowana i rozbudowana (m.in. w 1957–1958 i 1972). W 1950, dzięki aparaturze dostarczonej przez UNRR-ę, w fabryce rozpoczęto wytwarzanie peniciliny. Stała się ona jedynym producentem tego antybiotyku w Polsce. Temu epizodowi w historii zakładu poświęcona jest powieść Aleksandra Jackiewicza Penicilina (1951).

  Przedszkole – instytucja opiekuńczo-wychowawcza, do której uczęszczają dzieci w wieku od 3 lat (w Polsce – w szczególnych przypadkach od 2,5) do rozpoczęcia obowiązku szkolnego.Przemysłowo-Handlowe Zakłady Chemiczne „Ludwik Spiess i Syn” SA w Warszawie – przedsiębiorstwo farmaceutyczne istniejące w lata 1823-1944 w Tarchominie k. Warszawy. Przez całe swoje istnienie przedsiębiorstwo należało w całości lub w części udziałów do rodziny Spiess. Po nacjonalizacji w 1945 utworzono na ich kanwie Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa.

  Polfa Tarchomin była jednym z pierwszych producentów insuliny na świecie – jej produkcję rozpoczęto w 1953 (początkowo jako insulinę bezpostaciową). W 2001 roku rozpoczęto pracę nad produkcją insuliny ludzkiej, wdrożono ją do produkcji w 2005. Obecnie przedsiębiorstwo produkuje kilka rodzajów insuliny ludzkiej.

  Aleksander Jackiewicz (ur. 19 sierpnia 1915 w Symferopolu na Krymie, zm. 7 czerwca 1988 w Warszawie) – teoretyk i krytyk filmu, eseista, powieściopisarz, profesor w Instytucie Sztuki PAN, wieloletni wykładowca w PWSF w Łodzi.Penicyliny, antybiotyki penicylinowe (ATC J 01 C) – szeroko stosowana grupa bakteriobójczych antybiotyków; najstarsza grupa antybiotyków β-laktamowych.

  W 1975 Polfa zatrudniała ok. 3100 pracowników i prowadziła przyzakładową zasadniczą szkołę zawodową, wieczorowe technikum chemiczne, żłobek, przedszkole oraz Zakładowy Dom Kultury.

  Obecnie Polfa Tarchomin jest jednym z większych producentów leków generycznych w Polsce. Wytwarza m.in. lekki przeciwinfekcyjne, insuliny, leki psychotropowe oraz preparaty dermatologiczne.

  Większościowym właścicielem jest Skarb Państwa (85,69% udziału), pozostałe udziały posiadają pracownicy.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Tarchomin – osiedle, a także obszar Miejskiego Systemu Informacji, w północno-wschodniej części Warszawy, w dzielnicy Białołęka.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Państwo dofinansuje Polfę Tarchomin, Puls Biznesu, 20-22 XII 2019, s.5
  2. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 653. ISBN 83-01-08836-2.
  3. Jerzy Kasprzycki: Warszawa-Praga. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980, s. 185.
  4. Dobrosław Kobielski: Vademecum warszawskie. Warszawa: Wydawnictwo Warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego „Stolica”, 1957, s. 27.
  5. Włodzimierz Ostaszewski: Załoga Tarchomina wczoraj i dziś [w:] Wielkie zakłady przemysłowe Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1978, s. 724.
  6. Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org - Komunikaty: Polfa Tarchomin od ponad 50 lat dostarcza polską insulinę, „mojacukrzyca.org” [dostęp 2018-07-03].
  7. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 665.
  8. O firmie. W: Polfa Tarchomin [on-line]. [dostęp 2017-12-11].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa
 • Puls Biznesu – ogólnopolski dziennik specjalistyczny poświęcony biznesowi, gospodarce i giełdzie wydawany przez Bonnier Business (Polska) sp. z o.o., spółkę należącą do szwedzkiej rodziny Bonnier. Codziennie (oprócz poniedziałku) w gazecie publikowane są sekcje tematyczne: we wtorek: Lokale i grunty, w środę: Biznes i technologia, w czwartek Transport i logistyka oraz w piątek: Kariera i praca. Oprócz tego dziennik posiada także własny portal internetowy dla inwestorów giełdowych. Co dwa tygodnie, w piątki, do dziennika dodawany jest luksusowy magazyn "Puls Biznesu Weekend".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.