• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polfa

  Przeczytaj także...
  Lek – każda substancja, niezależnie od pochodzenia (naturalnego lub syntetycznego), nadająca się do bezpośredniego wprowadzana do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego, lub w celu zapobiegania chorobie, często podawana w ściśle określonej dawce. Lekiem jest substancja modyfikująca procesy fizjologiczne w taki sposób, że hamuje przyczyny lub objawy choroby, lub zapobiega jej rozwojowi. Określenie lek stosuje się też w stosunku do substancji stosowanych w celach diagnostycznych (np. metoklopramid w diagnostyce hiperprolaktynemii) oraz środków modyfikujących nie zmienione chorobowo funkcje organizmu (np. środki antykoncepcyjne).Pabianice – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. Drugie co do liczby mieszkańców miasto aglomeracji łódzkiej. Pabianice należą do Związku Miast Polskich. Pod względem liczby ludności są trzecim (po Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim) miastem w województwie łódzkim a 59. w Polsce. Pod względem powierzchni miasto znajduje się na 9. pozycji w województwie łódzkim a 150. w Polsce. Były miastem duchownym.
  Kutno – miasto i gmina w centralnej części Polski, w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim nad rzeką Ochnią (dopływem Bzury). Siedziba władz powiatu kutnowskiego oraz władz wiejskiej gminy Kutno. Powstało na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie do 1432 i ponownie po 1766.

  Polfa (akronim od słów Polska farmacja) – obecnie nazwa kilku przedsiębiorstw farmaceutycznych powstałych w Polsce po II wojnie światowej.

  W okresie PRL pod tą nazwą istniało Zjednoczenie Przemysłu Farmaceutycznego „Polfa” (1947–1982) z siedzibą w Warszawie przy ul. Wspólnej 4, w skład którego wchodziły przedsiębiorstwa mające monopol na produkcję leków, jednorazowych przyrządów medycznych itp.

  Po 1989 r. większość z tych przedsiębiorstw przeszła proces prywatyzacji. Wśród nich są m.in.:

  Polfa Warszawa SA (Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa SA) – jedna z największych polskich firm farmaceutycznych produkująca m.in. leki OTC, preparaty dostępne na receptę oraz produkty przeznaczone na rynek szpitalny. W portfolio spółki znajduje się ponad 140 różnego rodzaju preparatów, które są dystrybuowane na terenie kraju oraz eksportowane do kilkudziesięciu państw na całym świecie. Najpopularniejsze produkty to stosowany w profilaktyce chorób serca Acard, przeciwalergiczny Allertec WZF, przeciwbiegunkowy Laremid oraz krople na katar Xylometazolin.Grodzisk Mazowiecki (do 1928 Grodzisk) – miasto na Równinie Łowicko-Błońskiej, w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Grodzisk Mazowiecki.
 • ICN Polfa Rzeszów
 • Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa – leki przeciwko osteoporozie, leki przeciwbólowe, do marca 2010 wchodziły w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego S.A., a obecnie większościowym akcjonariuszem są Zakłady Farmaceutyczne Adamed Pharma S.A.
 • Polfa Bolesławiec Gerresheimer – producent sprzętu jednorazowego użytku i opakowań farmaceutycznych
 • Polfa Grodzisk Sp. z o.o. – producent całej gamy leków dla ludzi i zwierząt
 • Polfa Jelenia Góra (obecnie Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa S.A.) – producent maści, a także leków hormonalnych, kardiologicznych oraz preparatów witaminowych, obecnie firma należy do grupy Valeant.
 • Polfa Kutno S.A. – należy do grupy kapitałowej IVAX, producent m.in. antybiotyków, szeregu leków i preparatów wielowitaminowych. Obecnie należy do grupy Teva.
 • Polfa Lublin S.A. – producent płynów infuzyjnych i drobnych przyrządów medycznych
 • Polfa Łódź S.A. – (Zakłady Farmaceutyczne Polfa-Łódź SA) – przedsiębiorstwo farmaceutyczne. Posiada zakład produkcyjny w Łodzi. Produkuje leki bez recepty (OTC), suplementy diety, kosmetyki, produkty biobójcze, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego oraz wyroby medyczne.
 • Polfa Tarchomin S.A. – produkuje m.in. antybiotyki i insulinę, należy do Polskiego Holdingu Farmaceutycznego S.A.
 • Polfa Starogard Gdański (obecnie Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.) – producent leków przeciwko grypie i preparatów witaminowych
 • Polfa Warszawa S.A. – producent popularnych leków przeciwbólowych i przeciwalergicznych, a także leków okulistycznych, kropli do nosa i preparatów iniekcyjnych, wchodzi w skład Grupy Polpharma.
 • Polfa Kraków – na mocy prywatyzacji kupiona przez chorwacką Plivę, w 2006 amerykańską grupę Barr Laboratories, od końca 2008 przez izraelską grupę Teva.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zarządzenie nr 97 Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 października 1974 r. w sprawie ustalenia listy branż (grup wyrobów) objętych koordynacją gospodarczą według – stanu na dzień 30 czerwca 1974 r. (M.P. z 1974 r. nr 37, poz. 213).
  Osteoporoza (łac. osteoporosis, dawna nazwa zrzeszotnienie kości) – stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie (osteoporoza pomenopauzalna). Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Farmacja (nauki farmaceutyczne) – nauka o lekach, także ogólna nazwa wszystkich kierunków studiów farmaceutycznych. Nazwa pochodzi ze starożytnego egipskiego: ph-ar-maki znaczącego kto zapewnia bezpieczeństwo .
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. – polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Producent leków znajdujących zastosowanie w kardiologii, gastroenterologii i neurologii. Wytwarza również popularne leki dostępne bez recepty (OTC).
  Prywatyzacja – akt przekazania prywatnemu właścicielowi państwowego mienia. Prywatyzacja może się odbywać poprzez uwłaszczenie lub sprzedaż.
  Insulina – anaboliczny hormon peptydowy o działaniu ogólnoustrojowym, odgrywający zasadniczą rolę przede wszystkim w metabolizmie węglowodanów, lecz także białek i tłuszczów. Nazwa insulina z łac. insula - wyspa, pochodzi od wysepek Langerhansa trzustki, gdzie insulina jest produkowana.
  Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.