Polewacz polany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polewacz polany (fr. L'Arroseur arrosé) – film niemy zrealizowany w 1895 przez braci Lumière. Premiera filmu odbyła się 28 grudnia 1895 w Salon indien du Grand Café w Paryżu.

Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

Był pierwszym i jedynym filmem, który wyszedł spod ręki braci Lumière i posiadał własną fabułę i inscenizowane wydarzenia. Uważany jest za pierwowzór filmu fabularnego.

Prawdopodobnie pomysł jego stworzenia powstał podczas przeglądania humorystycznych rysunków w albumie księgarni Quantin, wydanym w 1887. Bracia Lumière zwrócili uwagę na opowiadanie Hermanna Vogla o psotnym chłopaku, który celowo postawił nogę na gumowym wężu trzymanym przez ogrodnika. Ten zaniepokojony przerwaniem dopływu wody zaczął reperować otwór węża, bacznie się mu przyglądając. Wtedy chłopiec podniósł nogę i strumień wody uderzył w twarz ogrodnika, który w finale filmu sprawił lanie chłopcu.

Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Salon indien du Grand Café – pomieszczenie znajdujące się w piwnicy Grand Café przy boulevard des Capucines nieopodal Place de l’Opéra w centrum Paryża. Jest ono znane z tego, że 28 grudnia 1895 roku odbyła się w nim pierwsza na świecie komercyjna projekcja filmowa. Wśród dziesięciu krótkich filmów zaprezentowanych przez braci Lumière były Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie (La Sortie des usines Lumière) i Polewacz polany (L’Arroseur Arrosé).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Polewacz polany w bazie YouTube
 • Polewacz polany w bazie Filmweb
 • Polewacz polany w bazie IMDb (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Fabuła – układ zdarzeń w świecie przedstawionym utworów epickich i dramaturgicznych, a także filmów i gier komputerowych.
  Bracia Lumière, August Marie Louis (ur. 19 października 1862 w Besançon, zm. 10 kwietnia 1954 w Lyonie) i Louis Jean (ur. 5 października 1864 w Besançon, zm. 6 czerwca 1948 w Bandol) – francuscy wynalazcy, pionierzy kinematografii.

  Reklama