• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pole Marsowe - Petersburg

  Przeczytaj także...
  Strzelcy łotewscy (łot. latviešu strēlnieki) - formacje wojskowe, powołane w 1915 roku do obrony bałtyckich terytoriów Rosji w czasie I wojny światowej. Początkowo ochotnicze, od 1916 roku pobór do nich prowadzony był pod przymusem wśród Łotyszy. W sumie walczyło w nich ok. 40 000 żołnierzy.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Pałac Zimowy w Petersburgu (rus. Зимний дворец) – położony na brzegu Newy barokowy pałac budowany w latach 1754 - 1762 według projektu Bartolomeo Rastrellego dla Elżbiety (wzorowany był na francuskim Wersalu). Budowę ukończono po jej śmierci. Jako pierwsza zamieszkała w nim cesarzowa Katarzyna II.
  Pole Marsowe w Sankt Petersburgu – widok z lotu ptaka
  Pole Marsowe – pomnik-mauzoleum
  Pole Marsowe – widok ogólny

  Pole Marsowe (ros. Марсово поле) – duży plac oraz park położony w centrum Petersburga, o powierzchni prawie 9 ha. Nazwa pochodzi od rzymskiego boga wojny - Marsa.

  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Bolszewicy (ros. большевики) – określenie grupy członków Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, która na II Zjeździe tej partii w 1903 roku, uznała się za większościową frakcję w partii, a swoich przeciwników określiła mienszewikami.

  Opis[ | edytuj kod]

  Przez wiele lat miejsce to było wykorzystywane do przeprowadzania ćwiczeń i parad wojskowych. Pod koniec XVIII w. na placu ustawiono monumenty upamiętniające wielkich wodzów armii rosyjskiej - pomnik Piotra Rumiancewa oraz pomnik Aleksandra Suworowa. Drugi z wymienionych, autorstwa M. Kozłowskiego przedstawiał generała jako boga wojny Marsa, co miało ścisły związek z powszechnym użyciem nazwy dla tego miejsca.

  Siemion Michajłowicz Nachimson (ros. Семён Миха́йлович Нахимсо́н, ur. 25 listopada 1885 w Lipawie, zm. 6 lipca 1918 w Jarosławiu) – działacz rewolucyjny w Rosji. III wojna północna (wielka wojna północna) toczyła się w latach 1700-1721 pomiędzy Królestwem Danii i Norwegii, Rosją, Saksonią, Prusami i Hanowerem (od 1715) z jednej strony a Szwecją z drugiej. Rzeczpospolita Obojga Narodów formalnie pozostawała neutralna aż do 1704 roku, ale faktycznie znaczna część walk toczyła się na jej terytorium i jej kosztem już od 1700 roku. Zakończyła się podpisaniem pokoju w Nystad, w wyniku którego wzrosło znaczenie Rosji, a Szwecja utraciła status europejskiego mocarstwa.

  Początkowo Pole Marsowe było nazywane Wielką Łąką (Большой луг). Po zwycięstwie armii rosyjskiej w III wojnie północnej obszar ten zaczęto określać mianem Pola Zabawy (Потешное поле). w 2 poł. XVIII w. przyjęto używać określenia Łąka Carycy (Царицынский луг). Wynikało to z tego, iż był to obszar, który przylegał do cesarskich posiadłości: Pałacu Letniego i Pałacu Zimowego.

  Aleksandr Wasiljewicz Suworow, ros. Александр Васильевич Суворов (ur. 24 listopada 1729 w Moskwie, zm. 18 maja 1800 w Sankt Petersburgu) – książę italski 1799, książę Sardynii, hrabia Rymnika 1789, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, rosyjski generalissimus 1798, marszałek polny Austrii. Dowódca i teoretyk wojskowy. Był sławny ze względu na odniesione sukcesy militarne.Paweł I Piotrowicz, ros. Павел I Петрович (ur. 1 października 1754 w Sankt Petersburgu, zm. 23 marca 1801 tamże) – cesarz Rosji w latach 1796–1801, wielki mistrz Zakonu Maltańskiego 1799-1801, wolnomularz

  Cesarz Paweł I Romanow, który był wielkim entuzjastą formacji militarnych, przeznaczył to miejsce jako punkt parad wojskowych. Przyjmuje się, że nazwa Pole Marsowe pojawiła się pomiędzy rokiem 1805 a 1818.

  Podczas rewolucji lutowej w 1917 w miejscu tym śmierć poniosło wielu rewolucjonistów. 5 kwietnia 1917 (według starego kalendarza: 23 marca) dokonano tu uroczystego pogrzebu 184 bojowników, którzy zginęli w starciach z wojskami lojalnymi wobec obalonego cara. Spoczywa tu m.in. szef Czeka w Piotrogradzie Moisiej Uricki oraz członkowie formacji strzelców łotewskich, w tym ich komisarz Siemion Nachimson. Pochowany został tu również znany z wprowadzenia ostrej cenzury, a następnie zamknięcia 150 piotrogrodzkich gazet bolszewicki komisarz ludowy Mojżesz Markowicz Goldstein, znany pod pseudonimem W. Wołodarski.

  Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.

  W latach 1917-1919 ku pamięci poległych wzniesiono pomnik-mauzoleum, a nazwę placu przemianowano na Plac Ofiar Rewolucji. W latach 20. XX w. w bezpośrednim sąsiedztwie Mauzoleum Ofiar Rewolucji zaaranżowano ogrody miejskie. W 1957 pod kierunkiem architekta Salomona Mayofisa dokonano rekonstrukcji pomnika. W tym samym roku zapalono na nim wieczny znicz.

  Mojżesz Uricki (ros. Моисей Соломонович Урицкий, ur. 14 stycznia 1873 w Czerkasach, zm. 30 sierpnia 1918 w Piotrogrodzie) – rewolucjonista rosyjski i bolszewik, szef piotrogrodzkiego Czeka.W. Wołodarski, ros. В. Володарский, właśc. Моисей Маркович Гольдштейн (ur. 1891 w Ostropolu koło Płoskirowa, zm. 20 czerwca 1918 roku w Piotrogrodzie) - rosyjski rewolucjonista i bolszewik, komisarz w pierwszym rządzie bolszewickim RFSRR w latach 1917-18.

  Około 2007 roku rada miejska Sankt Petersburga zaproponowała przeniesienie masowych grobów, a następnie zmianę przeznaczenia terenu, na którym mogłyby powstać m.in. miejsca parkingowe oraz park rozrywki.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Escape to Sensational St. Petersburg The Field of Mars: a Guided Tour, it.stlawu.edu
  2. Olga Małecka-Malcew (pod redakcją), Petersburg, seria wydawnicza Miasta Marzeń (Biblioteka Gazety Wyborczej)
  3. Cemeteries (entry), encspb.ru
  4. О, поле, поле, кто тебя усеял...,Spbdnevnik.ru [dostęp 18.10.2009]
  5. Нахимсон Семён Михайлович, bse.sci-lib.com [dostęp 18.10.2009]
  6. О имена! О нравы!, Spbdnevnik.ru [dostęp 18.10.2009]
  7. Олег Платонов. История русского народа в XX веке. Том 1 (гл. 39-81)
  8. Field of Mars (Marsovo Pole), ensemble, encspb.ru
  9. Marsfeld: Vom Friedhof zum Vergnügungsplatz?, Petersburg.aktuell.ru

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Pole Marsowe na mapie Sankt Petersburga, maps.yandex.ru
 • Pole Marsowe - widok z lotu ptaka

 • Mauzoleum (gr. mausoleion, łac. mausoleum) – rodzaj grobowca w formie monumentalnej, samodzielnej budowli o bogatym wystroju architektonicznym. Spotykane są również nie będące miejscem ostatniego spoczynku, symboliczne mauzolea, będące jedynie pomnikiem, ku czci danej osoby.Czeka, CzK, WCzK (ros.: ЧК, ВЧК) – akronim nazwy radzieckiego organu czuwającego nad bezpieczeństwem państwa, odpowiedzialnego za represje w Rosji Sowieckiej w latach 1917–1922.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rewolucja lutowa – rosyjska rewolucja przeciwko carowi Mikołajowi II Romanowowi i jego monarchii absolutnej. Wybuchła 18 lutego/3 marca 1917 w Piotrogrodzie, ówczesnej stolicy Imperium Rosyjskiego. Spowodowała utworzenie się dwuwładzy w Rosji, zakończonej przez rewolucję październikową. Rewolucja obaliła monarchię w Rosji.
  Piotr Aleksandrowicz Rumiancew hrabia 1744 (ros. Пётр Александрович Румянцев-Задунайский) (15 stycznia 1725 Moskwa - 19 grudnia 1796 Taszań, obecnie Pierejasław-Chmielnicki Ukraina), rosyjski generał-feldmarszałek 1770.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.