• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polarnyj - miasto

  Przeczytaj także...
  Piotr I Aleksiejewicz Wielki, ros. Пётр I Алексеевич (ur. 30 maja/9 czerwca 1672 w Moskwie, zm. 28 stycznia/8 lutego 1725 w Sankt Petersburgu). Syn Aleksego (1645-1676), z dynastii Romanowów.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow, ros. Николай II, Николай Александрович Романов (ur. 6 maja/18 maja 1868 w Sankt Petersburgu, zm. w nocy z 16 na 17 lipca 1918 w Jekaterynburgu) – ostatni cesarz Rosji, panujący w latach 1894-1917. Koronowany w Moskwie 14 maja/26 maja 1896; syn Aleksandra III z dynastii Romanowów i jego żony carycy Marii Fiodorowny. Święty prawosławny.

  Polarnyj (ros. Полярный) – miasto w północnej Rosji w obwodzie murmańskim (33 kilometry na północ od Murmańska), blisko ujścia Zatoki Kolskiej do Morza Barentsa.

  W pobliżu miasta znajduje się duża baza morska rosyjskiej Floty Północnej również o nazwie Polarnyj.

  Od 28 maja 2008 r. Polarnyj razem z miastami GadżyjewoSnieżnogorsk tworzą jedno miasto zamknięte – Aleksandrowsk

  Obwód murmański (ros. Мурманская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona na północnym zachodzie europejskiej części kraju.Morze Barentsa (norw. Barentshavet), do 1853 Morze Murmańskie – marginalne morze w Oceanie Arktycznym, między Europą Północną, archipelagami Svalbard i Ziemią Franciszka Józefa oraz Wyspą Niedźwiedzią i Nową Ziemią. Na zachodzie łączy się z Morzem Norweskim. Powierzchnia morza 1424 tys. km², średnia głębokość 229 m, głębokość maksymalna 600 m. Objętość 316 tys. km³. Morze znajduje się na szelfie kontynentalnym. Południowo-zachodnia część morza nie zamarza w zimie ze względu na wpływ ciepłego prądu Północnoatlantyckiego. Południowo-wschodnia część morza znana jest jako Morze Peczorskie. Morze Barentsa ma duże znaczenie dla transportu i rybołówstwa – istnieją tutaj ważne porty – Murmańsk (Rosja) i Vardø (Norwegia). Przed II wojną światową, dostęp do Morza Barentsa miała również Finlandia: Petsamo było jedynym wolnym od lodu portem. Poważnym problemem jest radioaktywne zanieczyszczenie morza ze względu na działalność rosyjskiej floty jądrowej i norweskiego zakładu do przetwarzania odpadów radioaktywnych. Ostatnio część morskiego szelfu Morza Barentsa w kierunku Spitsbergenu stała się przedmiotem sporów terytorialnych Rosji i Norwegii (jak również innych państw), głównie z powodu występujących tu znacznych zasobów gazu ziemnego.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1723 roku car Piotr I wydał ukaz, na mocy którego w miejscu dzisiejszego miasta powstała osada wielorybnicza. W 1803 była tu główna baza Białomorskiej Kompanii Wielorybniczej. W 1894 minister Siergiej Witte zaproponował Mikołajowi II założenie w tym miejscu portu handlowego. Budowę portu rozpoczęto w roku 1896, a już w 1899 istniały port i miasto o nazwie Aleksandrowsk. W 1926 roku miasto zdegradowano do rangi wsi. W 1931 zmieniono nazwę na Polarnoje, a w 1939 przywrócono prawa miejskie znowu zmieniając nazwę – tym razem na Polarnyj.

  Siewieromorsk – miasto zamknięte w północnej części Rosji (obwód murmański). 50 076 mieszkańców (2010). Założone na początku XX wieku jako Wajenga (Ваенга).II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W czasie II wojny światowej w Polarnym mieściła się główna baza radzieckiej Floty Północnej. Również w Polarnym kończyły rejs niektóre statki i okręty konwojów arktycznych.
  Po wojnie Polarnyj pozostał ważnym portem i bazą morską, choć główną bazę i dowództwo Floty Północnej przeniesiono do Siewieromorska.

  Miasto zamknięte (ros. ЗАТО – закрытые административно-территориальные образования; ZATO - zakrytyje administratiwno-tierritorialnyje obrazowanija; pol. zamknięta struktura administracyjno-terytorialna) – określenie miasta lub osiedla o ograniczeniach w przemieszczaniu się i zamieszkaniu, szczególnie w Związku Radzieckim i obecnie Federacji Rosyjskiej. Obecnie istnieją przede wszystkim 2 rodzaje miast zamkniętych: z uwagi na znaczenie militarne i atomistykę.Murmańsk (ros. Мурманск) – miasto w Rosji, założone 4 października 1916 roku. Niezamarzający port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne obwodu murmańskiego. Położony 1967 km od Moskwy. 6 maja 1985 otrzymało tytuł Miasto Bohater (Город-герой).

  „Morska dusza”[ | edytuj kod]

  Miejsce pamięci „Morska dusza”

  29 lipca 2003 roku, w czasie obchodów 70 rocznicy Floty Północnej otwarto w Polarnym miejsce pamięci „Morska dusza”, poświęcone poległym marynarzom i żołnierzom. Obok siebie stoją: pomnik żołnierza piechoty morskiej i kiosk okrętu podwodnego (wykorzystano kiosk złomowanego okrętu „Komsomolec Czuwaszii”, B-319, proj. 641B). W ścianę cokołu wmurowano tablice z nazwiskami poległych marynarzy.

  Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.Flota Północna – największy i najsilniejszy morski związek operacyjny Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Jej trzon stanowią okręty podwodne o napędzie atomowym przenoszące pociski balistyczne klasy SLBM oraz wielozadaniowe okręty podwodne o takim samym napędzie. Flota Północna wywodzi się z flot o podobnych bądź takich samych nazwach Imperium Rosyjskiego, oraz ZSRR.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. polska pisownia według: Geograficzny Atlas Świata. Warszawa: PPWK, 1994. ISBN 83-7000-077-0.
  2. rozporządzenie Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 28 maja 2008
  3. muzeum miasta Polarnyj

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Polarnyj na Wikimapii
 • oficjalna strona miasta Polarnyj
 • Galeria zdjęć Polarnego
 • Ukaz (ros. указ) – w dawnej i obecnej Rosji dekret, edykt lub akt prawny wyższego rzędu wydawany przez cara lub prezydenta, a w czasach istnienia ZSRR przez najwyższe organy państwowe. Ukaz jako nazwa aktu prawnego występuje obecnie również w państwach byłego ZSRR, np. Ukrainie lub Tatarstanie (najczęściej w formie dekretu głowy państwa).Okręty podwodne projektu 641B – typ radzieckich okrętów podwodnych, budowanych od 1957 do 1983 roku. Na Zachodzie typ znany pod kryptonimem typu Tango nadanym przez NATO. Wybudowano 18 jednostek tego typu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Piechota morska – w niektórych krajach nazwa oddziałów wojska, wyszkolonych i wyekwipowanych specjalnie do morskich operacji desantowych i walk w rejonach przybrzeżnych, w tym także do szturmu na umocnione pozycje przeciwnika na wybrzeżu (plażach, w portach itd.) i rajdów połączonych ze zorganizowanym wycofaniem. Jednostki te często podporządkowane są organizacyjnie marynarce wojennej, a nie wojskom lądowym; z kolei w USA występują jako czwarty, "dodatkowy" rodzaj sił zbrojnych.
  Polarnyj (ros. Полярный) - baza rosyjskiej Floty Północnej nad Zatoką Kolską, w obwodzie murmańskim, 35 kilometrów na północ od Murmańsk, w mieście Polarnyj. Stacjonuje tu większość jednostek Flotylli Kolskiej.
  Gadżyjewo, ros. Гаджиево - główna baza Floty Północnej Federacji Rosyjskiej; ZATO - miasto zamknięte (ros. ЗАТО – закрытые административно-территориальные образования; ZATO - zakrytyje administratiwno-tierritorialnyje obrazowanija; pol. zamknięta struktura administracyjno-terytorialna).
  Zatoka Kolska (ros. Кольский залив, Kolskij zaliw) – przypominająca fiord zatoka Morza Barentsa, u północnych brzegów należącego do Rosji Półwyspu Kolskiego. Wcina się w ląd na długość ok. 57 km. U wejścia zatoka ma szerokość 7 km i zwęża się ku południu osiągając ok. 1 km szerokości. Głębokość u wejścia wynosi ok. 200-300 m. Do zatoki wpadają rzeki Tułoma i Koła.
  Konwoje arktyczne podczas II wojny światowej – seria 78 konwojów morskich z okresu II wojny światowej płynących z portów Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Islandii do Archangielska i Murmańska w Związku Radzieckim pomiędzy sierpniem 1941 a majem 1945 roku. W konwojach łącznie płynęło ok. 1400 frachtowców z zaopatrzeniem w ramach programu Lend-Lease Act, z czego w wyniku akcji nieprzyjaciela zatonęło 85 statków i 16 okrętów Royal Navy.
  Siergiej Juliewicz Witte (ros. Сергей Юльевич Витте; ur. 29 czerwca 1849 Tbilisi – zm. 13 marca 1915 Piotrogród) – hrabia, rosyjski polityk, minister finansów Rosji od 1892 do 1903 roku, premier Rosji od 1905 do 1906 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.