• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polarnyj - miasto

  Przeczytaj także...
  Piotr I Aleksiejewicz Wielki, ros. Пётр I Алексеевич (ur. 30 maja/9 czerwca 1672 w Moskwie, zm. 28 stycznia/8 lutego 1725 w Sankt Petersburgu). Syn Aleksego (1645-1676), z dynastii Romanowów.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Mikołaj II Aleksandrowicz Romanow, ros. Николай II, Николай Александрович Романов (ur. 6 maja/18 maja 1868 w Sankt Petersburgu, zm. w nocy z 16 na 17 lipca 1918 w Jekaterynburgu) – ostatni cesarz Rosji, panujący w latach 1894-1917. Koronowany w Moskwie 14 maja/26 maja 1896; syn Aleksandra III z dynastii Romanowów i jego żony carycy Marii Fiodorowny. Święty prawosławny.

  Polarnyj (ros. Полярный) – miasto w północnej Rosji w obwodzie murmańskim (33 kilometry na północ od Murmańska), blisko ujścia Zatoki Kolskiej do Morza Barentsa.

  W pobliżu miasta znajduje się duża baza morska rosyjskiej Floty Północnej również o nazwie Polarnyj.

  Od 28 maja 2008 r. Polarnyj razem z miastami GadżyjewoSnieżnogorsk tworzą jedno miasto zamknięte – Aleksandrowsk

  Obwód murmański (ros. Мурманская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona na północnym zachodzie europejskiej części kraju.Morze Barentsa (norw. Barentshavet), do 1853 Morze Murmańskie – marginalne morze w Oceanie Arktycznym, między Europą Północną, archipelagami Svalbard i Ziemią Franciszka Józefa oraz Wyspą Niedźwiedzią i Nową Ziemią. Na zachodzie łączy się z Morzem Norweskim. Powierzchnia morza 1424 tys. km², średnia głębokość 229 m, głębokość maksymalna 600 m. Objętość 316 tys. km³. Morze znajduje się na szelfie kontynentalnym. Południowo-zachodnia część morza nie zamarza w zimie ze względu na wpływ ciepłego prądu Północnoatlantyckiego. Południowo-wschodnia część morza znana jest jako Morze Peczorskie. Morze Barentsa ma duże znaczenie dla transportu i rybołówstwa – istnieją tutaj ważne porty – Murmańsk (Rosja) i Vardø (Norwegia). Przed II wojną światową, dostęp do Morza Barentsa miała również Finlandia: Petsamo było jedynym wolnym od lodu portem. Poważnym problemem jest radioaktywne zanieczyszczenie morza ze względu na działalność rosyjskiej floty jądrowej i norweskiego zakładu do przetwarzania odpadów radioaktywnych. Ostatnio część morskiego szelfu Morza Barentsa w kierunku Spitsbergenu stała się przedmiotem sporów terytorialnych Rosji i Norwegii (jak również innych państw), głównie z powodu występujących tu znacznych zasobów gazu ziemnego.

  Historia[]

  W 1723 roku car Piotr I wydał ukaz, na mocy którego w miejscu dzisiejszego miasta powstała osada wielorybnicza. W 1803 była tu główna baza Białomorskiej Kompanii Wielorybniczej. W 1894 minister Siergiej Witte zaproponował Mikołajowi II założenie w tym miejscu portu handlowego. Budowę portu rozpoczęto w roku 1896, a już w 1899 istniały port i miasto o nazwie Aleksandrowsk. W 1926 roku miasto zdegradowano do rangi wsi. W 1931 zmieniono nazwę na Polarnoje, a w 1939 przywrócono prawa miejskie znowu zmieniając nazwę – tym razem na Polarnyj.

  Siewieromorsk – miasto zamknięte w północnej części Rosji (obwód murmański). 50 076 mieszkańców (2010). Założone na początku XX wieku jako Wajenga (Ваенга).II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W czasie II wojny światowej w Polarnym mieściła się główna baza radzieckiej Floty Północnej. Również w Polarnym kończyły rejs niektóre statki i okręty konwojów arktycznych.
  Po wojnie Polarnyj pozostał ważnym portem i bazą morską, choć główną bazę i dowództwo Floty Północnej przeniesiono do Siewieromorska.

  Miasto zamknięte (ros. ЗАТО – закрытые административно-территориальные образования; ZATO - zakrytyje administratiwno-tierritorialnyje obrazowanija; pol. zamknięta struktura administracyjno-terytorialna) – określenie miasta lub osiedla o ograniczeniach w przemieszczaniu się i zamieszkaniu, szczególnie w Związku Radzieckim i obecnie Federacji Rosyjskiej. Obecnie istnieją przede wszystkim 2 rodzaje miast zamkniętych: z uwagi na znaczenie militarne i atomistykę.Murmańsk (ros. Мурманск) – miasto w Rosji, założone 4 października 1916 roku. Niezamarzający port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne obwodu murmańskiego. Położony 1967 km od Moskwy. 6 maja 1985 otrzymało tytuł Miasto Bohater (Город-герой).

  „Morska dusza”[]

  Miejsce pamięci „Morska dusza”

  29 lipca 2003 roku, w czasie obchodów 70 rocznicy Floty Północnej otwarto w Polarnym miejsce pamięci „Morska dusza”, poświęcone poległym marynarzom i żołnierzom. Obok siebie stoją: pomnik żołnierza piechoty morskiej i kiosk okrętu podwodnego (wykorzystano kiosk złomowanego okrętu „Komsomolec Czuwaszii”, B-319, proj. 641B). W ścianę cokołu wmurowano tablice z nazwiskami poległych marynarzy.

  Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.Flota Północna – największy i najsilniejszy morski związek operacyjny Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Jej trzon stanowią okręty podwodne o napędzie atomowym przenoszące pociski balistyczne klasy SLBM oraz wielozadaniowe okręty podwodne o takim samym napędzie. Flota Północna wywodzi się z flot o podobnych bądź takich samych nazwach Imperium Rosyjskiego, oraz ZSRR.

  Przypisy

  1. polska pisownia według: Geograficzny Atlas Świata. Warszawa: PPWK, 1994. ISBN 83-7000-077-0.
  2. rozporządzenie Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 28 maja 2008
  3. muzeum miasta Polarnyj

  Linki zewnętrzne[]

 • Polarnyj na Wikimapii
 • oficjalna strona miasta Polarnyj
 • Galeria zdjęć Polarnego
 • Ukaz (ros. указ) – w dawnej i obecnej Rosji dekret, edykt lub akt prawny wyższego rzędu wydawany przez cara lub prezydenta, a w czasach istnienia ZSRR przez najwyższe organy państwowe. Ukaz jako nazwa aktu prawnego występuje obecnie również w państwach byłego ZSRR, np. Ukrainie lub Tatarstanie (najczęściej w formie dekretu głowy państwa).Okręty podwodne projektu 641B – typ radzieckich okrętów podwodnych, budowanych od 1957 do 1983 roku. Na Zachodzie typ znany pod kryptonimem typu Tango nadanym przez NATO. Wybudowano 18 jednostek tego typu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piechota morska – w niektórych krajach nazwa oddziałów wojska, wyszkolonych i wyekwipowanych specjalnie do morskich operacji desantowych i walk w rejonach przybrzeżnych, w tym także do szturmu na umocnione pozycje przeciwnika na wybrzeżu (plażach, w portach itd.) i rajdów połączonych ze zorganizowanym wycofaniem. Jednostki te często podporządkowane są organizacyjnie marynarce wojennej, a nie wojskom lądowym; z kolei w USA występują jako czwarty, "dodatkowy" rodzaj sił zbrojnych.
  Polarnyj (ros. Полярный) - baza rosyjskiej Floty Północnej nad Zatoką Kolską, w obwodzie murmańskim, 35 kilometrów na północ od Murmańsk, w mieście Polarnyj. Stacjonuje tu większość jednostek Flotylli Kolskiej.
  Gadżyjewo, ros. Гаджиево - główna baza Floty Północnej Federacji Rosyjskiej; ZATO - miasto zamknięte (ros. ЗАТО – закрытые административно-территориальные образования; ZATO - zakrytyje administratiwno-tierritorialnyje obrazowanija; pol. zamknięta struktura administracyjno-terytorialna).
  Zatoka Kolska (ros. Кольский залив, Kolskij zaliw) – przypominająca fiord zatoka Morza Barentsa, u północnych brzegów należącego do Rosji Półwyspu Kolskiego. Wcina się w ląd na długość ok. 57 km. U wejścia zatoka ma szerokość 7 km i zwęża się ku południu osiągając ok. 1 km szerokości. Głębokość u wejścia wynosi ok. 200-300 m. Do zatoki wpadają rzeki Tułoma i Koła.
  Konwoje arktyczne podczas II wojny światowej – seria 78 konwojów morskich z okresu II wojny światowej płynących z portów Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Islandii do Archangielska i Murmańska w Związku Radzieckim pomiędzy sierpniem 1941 a majem 1945 roku. W konwojach łącznie płynęło ok. 1400 frachtowców z zaopatrzeniem w ramach programu Lend-Lease Act, z czego w wyniku akcji nieprzyjaciela zatonęło 85 statków i 16 okrętów Royal Navy.
  Siergiej Juliewicz Witte (ros. Сергей Юльевич Витте; ur. 29 czerwca 1849 Tbilisi – zm. 13 marca 1915 Piotrogród) – hrabia, rosyjski polityk, minister finansów Rosji od 1892 do 1903 roku, premier Rosji od 1905 do 1906 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.