• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polana - Pasmo Bukowicy

  Przeczytaj także...
  Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera SA (PPWK) – polskie wydawnictwo kartograficzne, powołane do życia 1 października 1951 roku przez połączenie szeregu pracowni redakcyjnych i reprodukcyjnych oraz w wyniku reorganizacji Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii oraz Warszawskiego Okręgowego Przedsiębiorstwa Kartograficznego.Pogórze Bukowskie (513.69) – mezoregion fizycznogeograficzny Pogórza Środkowobeskidzkiego w południowo-wschodniej Polsce.
  Puławy – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów, położona nad Wisłokiem, oraz w bocznej dolinie niewielkiego potoku (Puławy Górne), na stoku Bukowicy.

  Polana (691 m n.p.m.; czasem 689, m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Bukowicy w Beskidzie Niskim.

  Leży w ramieniu, stanowiącym północne przedłużenie pasma sensu stricto, a odgałęziającym się w szczycie Zrubania. Wznosi się ok. 1,7 km na północ od tego ostatniego. Oprócz grzbietu biegnącego dalej na północ, który przez Spalony Horbek schodzi ku dolinie Wisłoka przy wsi Pastwiska, od szczytu w kierunku północno-wschodnim odgałęzia się długi grzbiet ograniczający lewy (orograficznie) brzeg doliny Pielnicy i zanikający dalej wśród wzgórz Pogórza Bukowskiego, natomiast w kierunku północno-zachodnim – krótki grzbiecik, opadający nad Puławy Górne.

  Pastwiska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Zarszyn, położona nad Wisłokiem.Beskid Niski (513.71) – pasmo w Karpatach między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest zarazem granicą Karpat Wschodnich i Zachodnich.

  Kopuła szczytowa płaska, stoki niezbyt strome, w górnych strefach słabo rozczłonkowane. Masyw w większości zalesiony, jedynie wspomniany grzbiecik północno-zachodni, pokryty po zachodniej stronie łąkami, oferuje widoki w kierunku zachodnim i północnym.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. Compass, Kraków 2004, ​ISBN 83-89165-54-6​;
 • Krukar Wojciech, Kryciński Stanisław, Luboński Paweł, Olszański Tadeusz A. i in.: Beskid Niski. Przewodnik, wyd. II poprawione i aktualizowane, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2002, ​ISBN 83-85557-98-9​;
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Krukar W., Kryciński S. i in.: op. cit., s. 145
  2. Beskid Niski i Pogórze. Mapa turystyczna 1:125 000, PPWK, Warszawa 1979
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.