• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pokuta - film 2007

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.
  Złoty Glob za najlepszy film dramatyczny (Golden Globe Award for Best Motion Picture – Drama) – jedna z nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Pokuta (ang. Atonement) – brytyjsko-francuski film z 2007 roku. Melodramat na podstawie książki Ian McEwana pod tym samym tytułem. Zwycięzca Złotych Globów 2007 w kategorii Najlepszy film dramatyczny oraz zdobywca nagrody BAFTA w kategorii najlepszy film, a także Oscara za najlepszą muzykę Dario Marianelliego.

  Keira Christina Knightley (ur. 26 marca 1985 w Teddington w Wielkiej Brytanii) — brytyjska aktorka, nominowana do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie Duma i uprzedzenie.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Opis fabuły[]

  Pewnego upalnego dnia 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest świadkiem interesującej sceny pomiędzy jej starszą siostrą Cecillią a Robbiem Turnerem - synem służącej zajmującej się domem Tallisów. Wyobraźnia dziewczynki podpowiada jej rozmaite interpretacje tego wydarzenia. W tym czasie u Tallisów zjawiają się Lola, Pierrot i Jackson Quincey - dzieci siostry Emily Tallis - Hermione Quincey - która właśnie rozwodzi się z mężem. Briony chce powitać swego brata Leona, który na stałe mieszka w Londynie, a teraz ma zjawić się u nich w odwiedziny, wystawieniem swojej najnowszej sztuki - "Przypadki Arabelli". Ma zamiar wykorzystać kuzynostwo jako aktorów, ale w sumie premiera sztuki nie dochodzi do skutku. Z okazji przyjazdu Leona, Emily Tallis urządza uroczystą kolację, na którą zostaje zaproszony też Robbie. Turner pisze do Cecilli list z przeprosinami za swoje zachowanie. Tego popołudnia niechcący zbił cenny wazon należący do jej ojca - Jacka Tallisa. Jednak uczucie do dziewczyny nie pozwala mu się skupić. Pod wpływem chwili pisze obsceniczny list, który omyłkowo zabiera ze sobą. Kopertę daje Briony, którą spotyka po drodze. Jest mu głupio wręczyć go samemu. Dopiero gdy Briony znika w drzwiach domu, Robbie uświadamia sobie, co włożył do koperty. Ciekawska Briony odczytuje list, a potem oddaje go siostrze. Cecillia informuje Robbiego o tym, co zrobiła jej młodsza siostra. Dzięki pomyleniu listów Cecillia w końcu zdobywa się na odwagę i wyznaje Turnerowi, co do niego czuje, zaraz potem dochodzi między nimi do zbliżenia. Całą scenę widzi Briony. Przy kolacji okazuje się, że Jackson i Pierrot uciekli z domu. Wszyscy wyruszają na poszukiwania. Briony znajduje Lolę. Okazuje się, że dziewczynka została zgwałcona. Pomimo że Briony nie widziała sprawcy gwałtu, wyobraźnia podsuwa jej obraz Robbiego. Donosi na niego, kłamiąc, że widziała jego twarz. Wszyscy domownicy czekają w napięciu. Robbie zjawia się jako ostatni z Jacksonem i Pierrotem. Zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu. Kilka lat później wybucha wojna. Robbie walczy na froncie francuskim, Cecillia jest siostrą oddziałową, a Briony pielęgniarką; stawia też pierwsze kroki jako pisarka. Briony już wie, że przyjdzie jej słono zapłacić za odebranie szczęścia swej siostrze i Robbiemu. Wie też, że zapłaci całym swym życiem i że do samego końca będzie rozpamiętywać wydarzenia tego upalnego dnia lata 1935 roku.

  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.Benedict Timothy Carlton Cumberbatch (ur. 19 lipca 1976 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

  Obsada[]

 • Keira Knightley jako Cecilia Tallis
 • James McAvoy jako Robbie Turner
 • Romola Garai jako Briony - lat 18
 • Saoirse Ronan jako Briony Tallis - lat 13
 • Vanessa Redgrave jako Starsza Briony
 • Juno Temple jako Lola
 • Benedict Cumberbatch jako Paul Marshall
 • Nonso Anozie jako Frank Mace
 • Brenda Blethyn jako Grace Turner
 • Michelle Duncan jako Fiona
 • Charlie von Simson jako Jackson
 • Daniel Mays jako Tommy Nettle
 • Felix von Simson jako Pierrot
 • Alfie Allen jako Danny Hardman
 • Gina McKee jako Siostra Drummond
 • Harriet Walter jako Emily Tallis
 • Linki zewnętrzne[]

 • Pokuta w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Pokuta w bazie filmweb.pl
 • Pokuta w bazie stopklatka.pl
 • Oficjalna strona filmu
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Alfie Allen, właśc. Alfie Evan Owen-Allen (ur. 12 września 1986 w Londynie) – angielski aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Vanessa Redgrave CBE (ur. 30 stycznia 1937 w Londynie) – brytyjska aktorka, laureatka Oscara dla najlepszej aktorki w drugoplanowej roli za rolę w filmie Julia, a także laureatka nagrody Emmy i Złotego Globu, ambasador dobrej woli UNICEF.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Złoty Glob (ang. Golden Globe Awards) – nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, HSPZ (Hollywood Foreign Press Association, HFPA) w dziedzinie filmu i telewizji. Punktem kulminacyjnym uroczystej kolacji jest ceremonia rozdania nagród za filmy i seriale, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody.
  Brenda Anne Bottle (ur. 20 lutego 1946 w Ramsgate) − brytyjska aktorka, dwukrotnie nominowana do Oscara za rolę w filmach Sekrety i kłamstwa (1996) i O mały głos (1998).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.