• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pokrzywianka - dopływ Świśliny

  Przeczytaj także...
  Góry Świętokrzyskie (342.34) – masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.Świślina – rzeka, prawobrzeżny dopływ Kamiennej. Jej źródła znajdują się w okolicach wsi Siekierno, na północ od Pasma Sieradowickiego, Gór Świętokrzyskich. Uchodzi do Kamiennej w miejscowości Nietulisko Duże.
  Kamienna – rzeka w centralnej Polsce należąca do środkowomałopolskiego regionu hydrologicznego, lewobrzeżny dopływ Wisły. Na prawie całym odcinku płynie przez województwo świętokrzyskie, jednak jej źródło oraz ujście rzeki znajdują się na południowych krańcach województwa mazowieckiego.

  Pokrzywianka – rzeka w Górach Świętokrzyskich, prawy dopływ Świśliny w zlewni rzeki Kamiennej. Jej źródła znajdują się na północnych stokach Łysogór, powyżej miejscowości Wola Szczygiełkowa. Uchodzi do zalewu Wióry.

  Słupianka – niewielka rzeka w Górach Świętokrzyskich, prawy dopływ Pokrzywianki w zlewni rzeki Kamiennej. Źródło znajduje się w okolicy wsi Bartoszowiny, po północnej stronie opływa Kobylą Górę, uchodzi do Pokrzywianki w miejscowości Serwis.Łysogóry – najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich o długości ok. 25 km. Jedno z nielicznych w Górach Świętokrzyskich pasm, których wysokości względem otaczających je dolin są większe niż 300 m. Rozpoczyna się na północnym zachodzie od przełomu rzeki Lubrzanki, a kończy się na południowym wschodzie w okolicach Nowej Słupi.

  Główne dopływy Pokrzywianki to: Czarna Woda, Słupianka i Dobruchna.

  Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.Wola Szczygiełkowa – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Bodzentyn.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • Przypisy

  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.288 sek.