• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pokemon  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂, Nintendō) – firma założona 23 września 1889 przez Fusajirō Yamauchiego, w celu produkowania kart hanafuda do japońskiej gry o tej samej nazwie. W ciągu kilkudziesięciu lat firma zajęła się rynkiem gier konsolowych i stała się jednym z potentatów w tej dziedzinie.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Marketing[ | edytuj kod]
  Sklep z produktami związanymi z Pokémonami

  Duże zainteresowanie Pokémonami wśród dzieci wykorzystały firmy produkujące artykuły spożywcze, które dołączały do swych produktów obiekty kolekcjonerskie. Mirinda dołączała do napojów nakrętki z wizerunkami Pokémonów. Do chipsów Lay’s były natomiast dołączane krążki do gry w tazo z wizerunkami Pokémonów. W kolejnych odsłonach były dostępne krążki z ruchomymi obrazkami, grubsze, trójkątne i świecące w ciemnościach.

  Satoshi Tajiri (jap. 田尻智 Tajiri Satoshi, ur. 28 sierpnia 1965) – projektant gier, twórca serii gier Pokémon. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  W ramach gry mobilnej Pokémon Go powstał gadżet o nazwie Pokémon GO Plus. Była to opaska na rękę z przyciskiem i modułem Bluetooth, która pozwala na kontynuowanie gry nawet po wyjściu z aplikacji.

  Produkcje[ | edytuj kod]

  Gry komputerowe[ | edytuj kod]

  Game Boy Color w limitowanej edycji z logiem i wizerunkami Pokémonów oraz grą Pokémon Yellow na ekranie

  Istnieje ponad 120 gier z franczyzy Pokémon. Gry z głównej serii opowiadają o młodych osobach, które przemierzają świat łapiąc i trenując do walki Pokémony w celu schwytania wszystkich i zostania mistrzem. Istnieją też spin-offy, takie jak Pokémon Snap, w której gracz robi zdjęcia Pokémonów w ich dzikim środowisku, Pokémon Stadium, która koncentruje się na walkach Pokémonów na stadionie, Pokémon Conquest, będący bardziej złożoną grą RPG, Pokémon Trading Card Game, będąca elektroniczną wersją gry karcianej Pokémon Trading Card Game oraz Pokémon Pinball, czyli gra pinballowa.

  Automat do gry – konstrukcja służąca rozrywce, umieszczana najczęściej w salonach gier bądź też pubach lub klubach. Uruchomienie automatu następuje w momencie wrzucenia monety bądź żetonu w otwór wrzutowy, zabawa ograniczona jest zwykle pewnym wyznacznikiem narzuconym przez producenta lub właściciela automatu (np. liczba prób, przejście na wyższy poziom, zdobycie określonego celu w zadanym czasie, ukończenie gry).Ken Sugimori (jap. 杉森建, Sugimori Ken, ur. 27 stycznia 1966 w Tokio, Japonia) – japoński projektant gier wideo i ilustrator. Najbardziej znany jako projektant postaci i dyrektor artystyczny gier z serii Pokémon. Osobiście stworzył pierwsze 151 Pokémonów. Sugimori pracował też nad częścią filmów Pokémon, kartami kolekcjonerskimi i innymi grami, takimi jak seria Super Smash Bros.

  Latem 2016 ukazała się uznawana za fenomen mobilna gra miejska Pokémon Go, w którą grały miliony graczy na całym świecie. W tej grze łapanie Pokémonów wymagało podróżowania z telefonem w rzeczywistości.

  Lista gier z głównej serii[ | edytuj kod]

  Gra karciana[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Pokémon Trading Card Game.

  Gra karciana Pokémon Trading Card Game została stworzona w 1996 roku przez studio Creatures Inc. i od tego czasu jest przez nie rozwijana. Studio nabyło część praw do Pokémonów jeszcze w trakcie powstawania pierwszej gry elektronicznej z serii.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Manga[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Pokémon Adventures.

  W 1996 roku, po tym jak debiutująca wówczas pierwsza gra z serii Pokémon odniosła sukces komerycjny, wydawnictwo Shōgakukan rozpoczęło wydawanie mangi Pocket Monsters o bohaterach i wydarzeniach z gry Pocket Monsters Red i Green. Od tego czasu powstało wiele komiksowych adaptacji zarówno gier, jak i serialu anime Pokémon. Najpopularniejszą mangą o Pokémonach jest seria Pokemon Adventures. Jej twórcą jest Hidenori Kusaka. Fabuła mangi ściśle wiąże się z fabułami kolejnych gier i jest skierowana do trochę starszych odbiorców ze względu na brutalność, podteksty seksualne oraz tematy, które mogą być uznane za zbyt skomplikowane dla dzieci. W latach 1997–1999 ukazywała się manga Pokemon: The Electric Tale of Pikachu, będąca adaptacją serialu anime Pokémon.

  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.
  Cosplay Asha Ketchuma, głównego bohatera anime Pokémon

  Seriale anime[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Pokémon (anime).

  Pierwszym serialem o Pokémonach było anime Pokémon, produkowane nieprzerwanie od 1997 roku. W 1998 roku serial zadebiutował w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska wersja, która różni się między innymi nazwami własnymi (na przykład główny bohater w wersji japońskiej nazywa się Satoshi, a w amerykańskiej Ash Ketchum) jest popularniejsza na świecie i w znacznym stopniu ukształtowała postrzeganie Pokémonów przez opinię publiczną.

  Pokémon Stadium lub Pokémon Stadium 2 w Japonii – gra cRPG z serii Pokémon. Gra została stworzona przez firmę Nintendo na konsolę Nintendo 64. Premiera jej miała miejsce 30 kwietnia 1999 roku - Japonia, 29 lutego 2000 roku - Ameryka Północna i 31 grudnia 2000 roku - Europa. Choć w Ameryce Północnej i w Europie gra jest znana jako Pokémon Stadium, jest to sequel gry Pokémon Stadium wydanej wcześniej (1 sierpnia 1998) wyłącznie w Japonii.Pikachu (jap. ピカチュウ Pikachū) – fikcyjna postać z serii Pokémon. Pikachu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Pokémonów, głównie ze względu na fakt, że jest on centralną postacią w serii anime. Pikachu jest powszechnie uważany za najbardziej popularnego Pokémona i jest traktowany jako oficjalna maskotka całej serii Pokémon.

  Istniały też inne seriale anime: Pokémon Chronicles było spin-offem anime Pokémon, opowiadającym o losach innych bohaterów, niż Ash Ketchum. Natomiast Pokémon: Origins jest wierniejszą ekranizacją gry Pokémon Red i Blue i opowiada o jej głównym bohaterze, Redzie.

  Filmy pełnometrażowe[ | edytuj kod]

  Na podstawie anime powstało 25 filmów kinowych (według stanu na 2019 rok).

  Port lotniczy Londyn-Heathrow (ang.: London Heathrow Airport, kod IATA: LHR, kod ICAO: EGLL) – port lotniczy na zachodnim skraju Londynu, położony 24 km od centrum miasta, będący największym lotniskiem Europy. Port lotniczy Heathrow w 2012 obsłużył dokładnie 70 037 417 pasażerów, co uplasowało go na trzecim miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, po portach lotniczych Chicago-O’Hare i Atlanta – Hartsfield-Jackson.Pokémon Trading Card Game (Pokemon TCG) – kolekcjonerska gra karciana na podstawie gier z serii Pokemon, wprowadzona po raz pierwszy w Japonii w październiku 1996, a następnie w Ameryce Północnej w grudniu 1998. Była pierwotnie wydawana przez Wizards of the Coast, firme produkująca Magic: the Gathering.

  10 maja 2019 powstał pierwszy film aktorski z franczyzy, zatytułowany Pokémon: Detektyw Pikachu, który jest ekranizacją gry Detective Pikachu. Film zarobił około 430 milionów dolarów i zdobył umiarkowane uznanie krytyków. Forbes nazwało go najlepszym filmem na podstawie gry komputerowej, a IGN pierwszym dobrym filmem na podstawie gry.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Game Freak, Inc. (jap. 株式会社ゲームフリーク, Kabushiki-gaisha Gēmu Furīku) – japoński producent gier komputerowych, aktualnie współpracujący z Nintendo. Znany jest głównie z rozwijania serii konsolowych gier fabularnych Pokémon.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Ash Ketchum (jap. Satoshi), fikcyjna postać podróżująca w świecie Pokémon, główny bohater anime pod takim tytułem.
  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  The Pokémon Company (jap. 株式会社ポケモン, Kabushiki-gaisha Pokemon) jest oddziałem Nintendo odpowiedzialnym za marketing i licencjonowanie serii Pokémon. Jego siedziba znajduje się w Roppongi Hills Mori Tower w Minato, Tokio.
  Tazo – gra na krążki. Gra wywodzi się z Japonii, gdzie nazywała się menko (mehn-ko), gracze używali udekorowanych krążków ceramicznych, drewnianych lub ołowianych. Gra przybyła na Hawaje wraz z japońskimi emigrantami gdzie oryginalne krażki zostały zastąpione papierowymi, kartonowymi wkładkami do kapsli butelek mleka. W latach 70. XX wieku jedna z hawajskich mleczarni wydrukowała litery "POG" na kartonowych "uszczelkach" promując w ten sposób nowy napój "POG" (passion fruit, orange, guava) co dało tej grze jej angielską nazwę.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.978 sek.