• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pokłosie

  Przeczytaj także...
  Okupacja niemiecka w Polsce 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.
  Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) – państwowa instytucja kultury odpowiedzialna za rozwój polskiej kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą. Instytut mieści się w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 21/23.

  Pokłosie – polsko-holendersko-rosyjsko-słowacki film fabularny w reżyserii Władysława Pasikowskiego, którego premiera odbyła się 9 listopada 2012.

  O filmie[edytuj kod]

  Treść filmu nawiązuje do głośnego pogromu Żydów w Jedwabnem. Jego scenariusz początkowo nosił tytuł Kadisz; projekt miał jednak wówczas trudności ze zdobyciem funduszy na realizację. W 2011 roku, po wznowieniu prośby o dofinansowanie, Polski Instytut Sztuki Filmowej zasilił budżet produkcji o 3,5 mln złotych.

  Zofia Danuta Szaflarska (ur. 20 lutego 1915 w Kosarzyskach, w Piwnicznej-Zdroju, w powiecie nowosądeckim) − polska aktorka.Opór (ang. Defiance) – amerykański film wojenny w reżyserii Edwarda Zwicka przedstawiający fabularyzowane losy tzw. partyzantów Bielskich. Film oparty jest na książce Nechamy Tec "Defiance: The Bielski Partisans". W Polsce film miał swoją premierę 23 stycznia 2009 roku.

  Okres zdjęciowy rozpoczęto w lipcu 2011 roku. Za produkcję obrazu odpowiadał Apple Film Production, jako koproducenci występowali: Canal+ Polska, TVP, Attack Film ze Słowacji, Metrafilms z Rosji i Topkapi Films z Holandii.

  Jest to pierwszy od 2001 roku (Reich) obraz zrealizowany przez Pasikowskiego. Autorem zdjęć do niego jest Paweł Edelman, zaś odpowiedzialnym za scenografię Allan Starski.

  Podczas Jerusalem Film Festival 2013 film otrzymał nagrodę Instytutu Jad Waszem.

  Jacek Król (ur. 7 kwietnia 1973 w Bytomiu) – polski aktor teatralny i filmowy. Od 2009 roku udziela również głosu w dubbingu. W 1998 roku ukończył PWST w Krakowie; dyplom uzyskał 2 lata później w 2000 roku. Jego debiut teatralny miał miejsce 9 lipca 1996 roku.Maciej Stuhr (ur. 23 czerwca 1975 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, współzałożyciel kabaretu Po Żarcie; od 2008 aktor Nowego Teatru w Warszawie.

  Zarys fabuły[edytuj kod]

  Franciszek Kalina (Ireneusz Czop), emigrant do USA z czasów pierwszej „Solidarności”, przyjeżdża do Polski na wieść, że jego młodszy brat Józef (Maciej Stuhr) jest w konflikcie z mieszkańcami swej wsi. Skłóceni od momentu wyjazdu Franciszka z Polski, bracia próbują jednak wspólnie odkryć tajemnicę z czasów okupacji niemieckiej. Otwarty konflikt o ocenę przeszłości przeradza się we wzajemną agresję, a ujawnienie tajemnicy odbija się tragicznie zarówno na losie braci, jak i na mieszkańcach wsi.

  Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów – książka Jana Tomasza Grossa wydana w 2011 roku na temat powojennych losów mienia pożydowskiego w Polsce.Apple Film Production - jedna z pierwszych niezależnych firm producenckich w Polsce, założona w 1990 roku przez Dariusza Jabłońskiego.

  Obsada[edytuj kod]

 • Ireneusz Czop jako Franciszek Kalina
 • Maciej Stuhr jako Józef Kalina, brat Franciszka
 • Jerzy Radziwiłowicz jako proboszcz
 • Zuzana Fialová jako Justyna, wnuczka Sudeckiego
 • Andrzej Mastalerz jako ksiądz Janusz Pawlak
 • Zbigniew Zamachowski jako sierżant Włodzimierz Nowak
 • Danuta Szaflarska jako zielarka
 • Jerzy Szynkiewicz jako taksówkarz
 • Wojciech Walasik jako taksówkarz
 • Anita Poddębniak jako sklepowa
 • Magdalena Gnatowska jako kobieta w sklepie
 • Monika Kisła jako kobieta w sklepie
 • Ryszard Ronczewski jako Franciszek Sudecki Sum
 • Wojciech Zieliński jako Antek, brat Justyny
 • Radosław Hebal jako Młody
 • Robert Rogalski jako sołtys Malinowski
 • Maria Garbowska jako Palka
 • Stanisław Brudny jako archiwista
 • Lech Dyblik jako pracownik tartaku
 • Marek Kasprzyk jako strażak
 • Jacek Król jako kombajnista
 • Obsada dubbingu: Magdalena Wójcik (Justyna, wnuczka Sudeckiego – rola Zuzany Fialovej).

  Maria Garbowska-Kierczyńska (ur. 3 grudnia 1922 w Garbowie, zm. 2 stycznia 2016 w Konstancinie-Jeziornie) – polska aktorka teatralna i telewizyjno-filmowa.Pogrom w Jedwabnem – masowe zabójstwo żydowskich mieszkańców miasta Jedwabne i okolic, dokonane przez grupę co najmniej 40 polskich mieszkańców tego miasta z inspiracji niemieckiej 10 lipca 1941, w czasie hitlerowskiej okupacji Polski. W wyniku zbrodni zginęło co najmniej 340 osób. Większość (około 300) spośród ofiar została spalona żywcem w stodole.

  Źródło:.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • Wyrok na Franciszka Kłosa (film)
 • Opór (film)
 • Złote żniwa
 • Przypisy

  1. Donata Subbotko. Władek siedzi nocą na balkonie. „Duży Format”, 2011-07-24. Agora SA. 
  2. Dofinansowane projekty. Filmy autorskie: produkcja filmowa. Sesja 1/2011. pisf.pl. [dostęp 2011-12-29].
  3. Pokłosie w bazie filmpolski.pl
  4. Pokłosie (Aftermath). Apple Film Production, 16 listopada 2012.
  5. Krzysztof Spór: Starski i Edelman w ekipie Pasikowskiego. stopklatka.pl, 2011-07-26. [dostęp 2011-12-29].
  6. Nagroda Yad Vashem dla "Pokłosia" Onet. 15 lipca 2013

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Kalina Cybulska, Marcin Kułakowski, Relacja z planu Pokłosia | (pisf.pl)
 • Zbigniew Zamachowski (ur. 17 lipca 1961 w Brzezinach) – polski aktor filmowy i teatralny, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek, które sam wykonuje.Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Magdalena Gnatowska (ur. 25 sierpnia 1968 w Grójcu) - polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Reżyser dubbingu współpracująca ze Studiem Sonica.
  Marek Kasprzyk (ur. 13 września 1961 w Tomaszowie Lubelskim) - polski aktor teatralny i filmowy. Absolwent wydziału aktorskiego łódzkiej filmówki (1988). Od ukończenia szkoły do 1999 roku był aktorem Teatru im. S. Jaracza w Łodzi (gdzie zagrał m.in. rolę Mikołki w Zbrodni i Karze F. Dostojewskiego zrealizowanej przez Leszka Wosiewicza). Od 1999 roku niezwiązany etatem z żadną sceną ,współpracuje z Teatrem Nowym w Łodzi (rola m.in. w Don Juanie Moliera wystawionej przez Macieja Jarnuszkiewicza) i Teatrem Logos w Łodzi. W 2002 roku otrzymał nagrodę Złotą Maskę dla najlepszego aktora łódzkiego sezonu 2001/2002, za rolę Profira Piotrowicza w sztuce O Łazarzu według F. Dostojewskiego wystawianej w Teatrze Logos w Łodzi.
  Reich – polski film sensacyjny z 2001 roku w reżyserii i na podstawie scenariusza Władysława Pasikowskiego. Film zgromadził w kinach 150 tys. widzów w Polsce.
  Lech Dyblik (ur. 30 sierpnia 1956 w Złocieńcu) – polski aktor filmowy i telewizyjny, pieśniarz. Absolwent PWST w Krakowie (1983). W latach 1981-1987 zatrudniony w Teatrze Narodowym w Warszawie.
  Paweł Edelman (ur. 26 czerwca 1958 w Łodzi) – polski operator filmowy. Kilkakrotnie zajmował się realizacją reklam.
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Jad Waszem (lub Jad wa-Szem; hebr. יד ושם, ang. Yad Vashem), Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu – instytut w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 roku w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset. Zlokalizowany jest w Lesie Jerozolimskim na Wzgórzu Herzla.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.