• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pokój w Strzałowie

  Przeczytaj także...
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Sund (duń. Øresund, szw. Öresund) – cieśnina na Morzu Bałtyckim oddzielająca Zelandię (Dania) od Skanii (Szwecja). Sund należy do Cieśnin Duńskich; łączy Morze Bałtyckie z cieśniną Kattegat oraz z Morzem Północnym.
  Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.

  Traktat stralsundzki (t. pokój w Strzałowie) – podpisany w Stralsundzie 24 maja 1370 pokój kończący konflikt między Danią i Ligą Hanzeatycką o przywileje handlowe w północnej Europie (zob. II wojna Hanzy z Danią). Traktat ten gwarantował Hanzie potwierdzenie wcześniejszych przywilejów handlowych oraz przejęcie kontroli na okres 15 lat nad czterema zamkami w Sundzie: Helsingborgu, Malmö, Skanör oraz Falsterbo wraz z dwiema trzecimi dochodów z nimi związanymi. Dodatkowo w wypadku śmierci króla Danii, rada królewska nie mogła wyznaczyć następcy tronu bez konsultacji z miastami hanzeatyckimi (co zostało wykorzystane 5 lat później przy wyborze Haakona IV).

  Visby - hanzeatyckie miasto w Szwecji położone nad Morzem Bałtyckim w zachodniej części wyspy Gotlandia, stolica regionu Gotland i gminy Gotland. Przemysł spożywczy, port lotniczy, kąpielisko morskie i ośrodek turystyczny. Co roku latem jest tu organizowany festiwal pod nazwą Tydzień Średniowieczny.Hanza, Liga Hanzeatycka, Związek Hanzeatycki (z st.-wys.-niem. hansa - grupa) – związek miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Miasta należące do związku popierały się na polu ekonomicznym, utrudniając pracę kupcom z miast nienależących do związku, jednocześnie zaś stwarzały realną siłę polityczną i niekiedy wojskową.

  Konflikt rozpoczął się w roku 1361, gdy duński król Waldemar IV Atterdag przyłączył do Danii wyspę Gotlandię z hanzeatyckim miastem Visby. W odpowiedzi Hanza zablokowała port w Kopenhadze. Dania poddała się w 1369.

  Skanör – część miejscowości (tätortu) Skanör med Falsterbo, położonej w południowej Szwecji, w regionie administracyjnym (län) Skåne (gmina Vellinge).DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Przypisy

  1. Philippe Dollinger, Vera Soczewińska: Dzieje Hanzy : XII-XVII w.. Warszawa: Volumen : Niezależna Oficyna Wydawnicza, 1997, s. 72. ISBN 83-86857-16-1.
  Waldemar IV Atterdag (Odnowiciel, Dojutrek) (ur. ok. 1320, zm. 24 października 1375 na zamku Gurre) – król Danii w latach 1340–1375, syn Krzysztofa II.Wojna duńsko-hanzeatycka (1367–1370) – konflikt zbrojny między Danią a Związkiem Hanzeatyckim i jego sprzymierzeńcami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Falsterbo – część miejscowości (tätortu) Skanör med Falsterbo, położonej w południowej Szwecji, w regionie administracyjnym (län) Skåne (gmina Vellinge).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.