• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pokémon - anime  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Pokémon (jap. ポケモン), w Japonii Poketto Monsutā (jap. ポケットモンスター, ang. Pocket Monsters, pol. Kieszonkowe potwory) – japoński serial anime tworzony od 1997 roku. W Japonii odcinki dzielą się na pięć serii: Pokémon, Pokémon: Advanced Generation, Pokémon: Diamond & Pearl, Pokémon: Best Wishes! i Pokémon: XY, jednak wszędzie poza nią stosowany jest podział na 19 sezonów.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Jetix Polska to polskojęzyczna kablowo-satelitarna stacja telewizyjna dla dzieci i młodzieży, polski oddział międzynarodowego Jetix. Wystartowała 18 kwietnia 1998 jako Fox Kids, a 1 stycznia 2005 zmieniła nazwę na Jetix. Zakończyła istnienie 18 września 2009, a następnego dnia została zastąpiona przez Disney XD. Oprócz tego w Polsce istniał kanał siostrzany – Jetix Play (wcześniej Fox Kids Play), który zakończył nadawanie 31 lipca 2010 roku.

  Spis treści

 • 1 Emisja w Polsce
 • 2 Bohaterowie
 • 2.1 Aktualni główni bohaterowie
 • 2.2 Byli główni bohaterowie
 • 3 Serie Pokémon
 • 4 Sezony Pokémon w Polsce (według systemu emisji w TV)
 • 5 Filmy
 • 6 Filmy i odcinki specjalne
 • 7 Wersja polska
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Emisja w Polsce[]

  Anime Pokémon po raz pierwszy pojawiło się w Polsce 4 września 2000 roku w telewizji Polsat, która wyemitowała do roku 2002 cztery sezony, po czym emitowała powtórki pierwszych 2 sezonów. Od 2001 roku serial emitowano również na kanale Fox Kids (później Jetix), wówczas wyświetlono pierwsze trzy sezony. We wrześniu 2004 roku w telewizji Polsat zaczęto nadawać 5. sezon, który, w przeciwieństwie do poprzednich, nie miał już polskiej czołówki i był emitowany początkowo tylko w niedziele w godzinach porannych, później również w soboty i niektóre dni świąteczne (m.in. w Święto Niepodległości). Kilka tygodni po zakończeniu emisji w Polsacie, TV 4 rozpoczęło nadawać powtórki poprzednich sezonów począwszy od pierwszego. W roku 2006 rozpoczęła się tam emisja 6. sezonu, po czym do 31 sierpnia 2008 roku emitowano już tylko powtórki 5. i 6. sezonu. 1 grudnia 2008 roku kanał Jetix rozpoczął emisję nowego 10. już sezonu anime pt. Diament i perła (odcinki 1-31), a po kilkudniowej przerwie 5 stycznia 2009 roku stacja rozpoczęła emisję kolejnych odcinków (32-51). Po zakończeniu emisji tego sezonu Jetix 2 lutego 2009 roku rozpoczął emisję kolejnego pt.: Wymiar walki (sezon 11.; odcinki 1-26). 6 kwietnia Jetix rozpoczął emisję kolejnych odcinków (27-39) tego sezonu. 1 maja 2009 roku kanał Polsat rozpoczął emisję sezonu 6, którą zakończył w sierpniu wyświetlając 44. odcinek. Ostatnie odcinki (40-52) Wymiaru walki były emitowane od 8 listopada 2009 na Disney XD. Od 3 lipca do 21 września 2010 również na Disney XD mał zwoją premierę 12. sezon, zatytułowany Galaktyczne bitwy. 7 marca 2011 na Disney XD wyemitowano pierwszy odcinek 13 sezonu pt. Gwiazdy ligi Sinnoh. Od 2 stycznia do 31 października 2012 roku na Disney XD emitowany był 14. sezon, „Czerń i Biel”. Od 4 listopada 2012 w tej stacji można było oglądać 15. sezon, Czerń i biel: Ścieżki przeznaczenia. 7 października Disney XD wyemitował szesnastą serię serialu, Pokémon: Czerń i biel: Przygody w Unovie i nie tylko od poniedziałku do piątku o godz. 14:30 i 23:35. Od 1 września 2014 roku stacja emitowała siedemnasty sezon Pokémon seria: XY, którego odcinki można było obejrzeć o 14.30 i 06.50. Od 3 października 2015 roku stacja emituje już osiemnasty sezon pt. Pokemon seria XY: Przygody w Kalos, którego premierowe odcinki można zobaczyć codziennie o 14.50, a powtórki następnego dnia o godzinie 09.00, także w weekendy.

  Film 3D (film trójwymiarowy) – szereg technik, w których dzięki różnorodnej technologii uzyskuje się iluzję głębi ruchomych obrazów. Główną techniką pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi jest przedstawienie obserwatorowi dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku.Pikachu (jap. ピカチュウ Pikachū) – fikcyjna postać z serii Pokémon. Pikachu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Pokémonów, głównie ze względu na fakt, że jest on centralną postacią w serii anime. Pikachu jest powszechnie uważany za najbardziej popularnego Pokémona i jest traktowany jako oficjalna maskotka całej serii Pokémon.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Serena (jap. セレナ Serena) – postać z anime Pokémon, przyjaciółka i towarzyszka podróży Asha Ketchuma, po raz pierwszy pojawia się w sezonie X i (sezon 17)Y. Mieszka w mieście Vaniville w regionie Kalos.
  Dawn (jap. Hikari) − fikcyjna postać podróżująca po świecie Pokémon, jedna z bohaterów anime pod tym samym tytułem.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Brock (jap. Takeshi) – fikcyjna postać ze świata Pokémon, jeden z głównych bohaterów anime pod tym samym tytułem.
  Ash Ketchum (jap. Satoshi), fikcyjna postać podróżująca w świecie Pokémon, główny bohater anime pod takim tytułem.
  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.