• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Point Thomas

  Przeczytaj także...
  Krzesanica - klif na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce, na północno-wschodnim krańcu Grani Panorama przy przylądku Point Thomas u zachodnich wybrzeży Zatoki Admiralicji. Klif wznosi się na wysokość ok. 120 m n.p.m. U jego południowo-wschodnich podnóży leży Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego, ku której opada zbocze Hala. Po południowej stronie klifu biegnie Potok Obserwacyjny. Nazwa klifu pochodzi od szczytu Krzesanica w Tatrach.Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – polska, całoroczna stacja naukowo-badawcza położona nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, uruchomiona 26 lutego 1977. Została nazwana na cześć Henryka Arctowskiego, badacza Antarktyki.
  Zatoka Admiralicji (ang. Admiralty Bay, hiszp. Bahía Almirantazgo (nazwa stosowana przez Chilijczyków, Bahía Lasserre (nazwa stosowana przez Argentyńczyków) – największa zatoka w archipelagu Szetlandów Południowych. Zatoka wcina się w Wyspę Króla Jerzego na ok. 17 km, ma 8 km szerokości przy ujściu do Cieśniny Bransfielda oraz 122 km² powierzchni.

  Point Thomas - przylądek na Wyspie Króla Jerzego na południowym brzegu fiordu Ezcurra, uchodzącego w tym miejscu do Zatoki Admiralicji. Ponad przylądkiem wznosi się klif Krzesanica, będący północno-wschodnim krańcem Grani Panorama. Kilkaset metrów na południowy wschód od Point Thomas leży Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego. Przylądek został skratografowany przez francuską ekspedycję naukową 1908-1910 i nazwany na cześć jednego z jej uczestników.

  Wyspa Króla Jerzego – największa wyspa w archipelagu Szetlandów Południowych, odkryta przez Williama Smitha w 1819. Została nazwana na cześć Jerzego III, króla Wielkiej Brytanii.Grań Panorama (ang. Panorama Ridge) - grzbiet górski na Wyspie Króla Jerzego. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża fiordu Ezcurra w Zatoce Admiralicji na odcinku od przylądka Point Thomas (173 m n.p.m.) na północnym wschodzie do szczytu Jardine Peak (225 m n.p.m.) na południowym zachodzie. Przy przylądku Point Thomas kończy się wysokim na 120 metrów klifem Krzesanica. Po południowo-wschodniej stronie grzbietu rozpoczynają swój bieg Potok Obserwacyjny i Potok Geografów.

  Bibliografia[]

 • Mapa zachodniego brzegu Zatoki Admiralicji
 • SCAR Gazetteer • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.