• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pogodno - Szczecin  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Dekanat Szczecin-Pogodno – jeden z siedmiu dekanatów w Szczecinie należący do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (ang. Multinational Corps Northeast – MNC NE) – międzynarodowy wyższy związek taktyczny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, składający się z formacji stacjonujących na terenie Danii, Niemiec i Polski.
  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Komunikację z miastem zapewniają linie tramwajowe i autobusowe, a do 2002 r. czynna była także kolej (przystanek PKPSzczecin Pogodno”). Przystanek kolei powstał w czasach, gdy Szczecin nie był tak rozbudowany, w tamtych czasach linia ta służyła obsłudze towarowej istniejących licznych zakładów na obrzeżach miasta. Obecnie jest ona wyłącznie jedynym ciągiem komunikacyjnym łączącym Zakłady Chemiczne Police, oraz inne zakłady przemysłowe z północnych dzielnic Szczecina, z resztą Polski. W planach Urzędu Miasta, linia miała zostać zastąpiona połączeniem omijającym dzielnice mieszkalne, z powodu szkodliwych substancji przewożonych koleją, a trasa przebudowana na obwodnicę śródmiejską, plany zostały jednak porzucone z powodu dużych kosztów inwestycyjnych, oraz istnieniem projektu przedłużenia obwodnicy w ciągu ulicy Europejskiej.

  Szczecin Pogodno to kolejowy przystanek osobowy położony w dole ul. Mickiewicza (przy skrzyżowaniu z ul. Twardowskiego) we wschodniej części dzielnicy Pogodno. Znajduje się na nieczynnej dla ruchu pasażerskiego linii do Trzebieży w odległości 4,84 km od Szczecina Głównego.Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym utworzona w 1948 roku w Szczecinie.

  Infrastruktura[ | edytuj kod]

  W granicach osiedla znajdują się m.in.: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Stadion Miejski im. Floriana Krygiera, gdzie swoje mecze rozgrywa m.in. Pogoń Szczecin, konsulat Królestwa Szwecji, Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschod, jednego z dziewięciu NATOwskich Korpusów Zróżnicowanej Gotowości. Zajezdnia tramwajowa „Pogodno”.

  Gumieńce (do 1945 niem. Scheune) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w dzielnicy Zachód.Stadion Miejski im. Floriana Krygiera – stadion piłkarski mieszczący się w Szczecinie w dzielnicy Pogodno przy ul. Karłowicza 28, główne wejście od ul. Twardowskiego, dodatkowe od ulic Karłowicza i Witkiewicza. Obiekt położony jest blisko centrum Szczecina; dojazd głównie tramwajami linii 5 i 7 (przystanek przy ul. Mickiewicza), a także autobusami linii 67 oraz 75 (przystanki przy ul. Traugutta/Poniatowskiego na Pogodnie lub przy ul. Santockiej na os. Przyjaźni/os. Kaliny). Do 2002 możliwy był także dojazd koleją (przystanek PKP "Szczecin Pogodno" – obecnie wykorzystywany sporadycznie, jedynie jako przystanek końcowy pociągów specjalnych).

  Na ulicach Pogodna można też odnaleźć (m.in. na ul. Cieszkowskiego) charakterystyczne żeliwne pompy z 2. połowy XIX w. Wyprodukowano je w firmie F. Poepckego. Pompy są bogato zdobione (m.in. kanelowana kolumna, herby miasta, korona na szczycie), a wylew wody następuje ze stylizowanej paszczy smoka.

  Ważniejsze miejsca[ | edytuj kod]

 • Plac Waleriana Pawłowskiego
 • Plac Jakuba Wujka
 • Wzgórze Napoleona
 • Szkolnictwo wyższe[ | edytuj kod]

  Na terenie dzielnicy znajdują się oddziały Uniwersytetu Szczecińskiego, w tym budynek Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. W dalszym ciągu ulicy Żołnierskiej w dawnych koszarach Armii Radzieckiej znajdują się budynki Akademii Morskiej, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, a także Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

  Jednostka pomocnicza gminy – lokalna wspólnota samorządowa mieszkańców części gminy w Polsce. Jednostki są ustanawiane przez radę gminy (miasta). Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne (np. sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, rejony, rewiry). Jednostki nie posiadają osobowości prawnej. Jednostka pomocnicza gminy stanowi strukturę społeczno-terytorialną, która przejmuje na swoim terytorium realizację zadań publicznych, ułatwiając gminie wykonywanie jej zadań. Szczególną kompetencją, przysługującą wyłącznie sołectwom, jest dysponowanie (od 2009 r.), funduszem sołeckim.Podstawową jednostką pomocniczą Szczecina jest osiedle, choć mogą być tworzone inne jednostki jak dzielnice. Miasto jest podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Ponadto Szczecin jest podzielony na 4 dzielnice: Północ, Prawobrzeże, Śródmieście, Zachód. Dzielnice nie spełniają funkcji samorządowych, lecz grupują osiedla i są wykorzystywane przez Urząd Miasta Szczecin na potrzeby organizacji pracy, gospodarki przestrzenią i zarządzania miastem. Dla przykładu dzielnice pełnią funkcje jednostek urbanistycznych w oparciu o które pracują 4 zespoły urbanistyczne w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta. Główną funkcję samorządową spełniają osiedla, posiadające organy uchwałodawcze i wykonawcze.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Plac Jakuba Wujka – rozległy plac na szczecińskim Pogodnie. Otoczony willami o zróżnicowanej architekturze, jest obecnie miejscem rekreacji i wypoczynku okolicznych mieszkańców.
  Park im. Jana Kasprowicza (do 1945 niem. Quistorp Park) – największy park miejski Szczecina położony w całości w granicach administracyjnych osiedla Łękno przy zbiegu granic z osiedlem Niebuszewo-Bolinko i północnej części Śródmieścia. Wraz z Parkiem Leśnym Arkońskim tworzą zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Zespół Parków Kasprowicza-Arkoński" o łącznej powierzchni 96,8 ha. Na północy sąsiaduje z Ogrodem Dendrologicznym im. Stefana Kownasa.
  Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).
  Łękno (do 1945 niem. Westend) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w północno-zachodniej części Śródmieścia.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:
  Zawadzkiego-Klonowica – osiedle administracyjne w Szczecinie, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w dzielnicy Zachód.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.