Pogodno (Szczecin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pogodno – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w dzielnicy Zachód.

Szczecin Pogodno to kolejowy przystanek osobowy położony w dole ul. Mickiewicza (przy skrzyżowaniu z ul. Twardowskiego) we wschodniej części dzielnicy Pogodno. Znajduje się na nieczynnej dla ruchu pasażerskiego linii do Trzebieży w odległości 4,84 km od Szczecina Głównego.Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym utworzona w 1948 roku w Szczecinie.

Według danych z 26 kwietnia 2015 na osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 24 359 osób.

Położenie[ | edytuj kod]

Położone niedaleko od granicy miasta z gminą Dobra (Szczecińska). Większość Pogodna to zabudowania typu willowego, natomiast na osiedlu Somosierry oraz osiedlu Magnolia Park – budynki wielokondygnacyjne.

Gumieńce (do 1945 niem. Scheune) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w dzielnicy Zachód.Stadion Miejski im. Floriana Krygiera – stadion piłkarski mieszczący się w Szczecinie w dzielnicy Pogodno przy ul. Karłowicza 28, główne wejście od ul. Twardowskiego, dodatkowe od ulic Karłowicza i Witkiewicza. Obiekt położony jest blisko centrum Szczecina; dojazd głównie tramwajami linii 5 i 7 (przystanek przy ul. Mickiewicza), a także autobusami linii 67 oraz 75 (przystanki przy ul. Traugutta/Poniatowskiego na Pogodnie lub przy ul. Santockiej na os. Przyjaźni/os. Kaliny). Do 2002 możliwy był także dojazd koleją (przystanek PKP "Szczecin Pogodno" – obecnie wykorzystywany sporadycznie, jedynie jako przystanek końcowy pociągów specjalnych).

Pogodno obecnie graniczy:

 • od północy z osiedlami Zawadzkiego-Klonowica i Arkońskie-Niemierzyn
 • od wschodu z osiedlami Arkońskie-Niemierzyn, Łękno oraz Turzyn
 • od południa z osiedlami Świerczewo i Gumieńce
 • od zachodu z osiedlem Krzekowo-Bezrzecze.
 • Historia i nazwa[ | edytuj kod]

  Przed 1945[ | edytuj kod]

  Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe („Wzgórze Ackermanna”), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde („Pole Brauna”), a obszar dzisiejszego os. Somosierry – Schönau („Piękność”). W starszej części Pogodna – dzielnicy willowej dominują budynki wybudowane na początku XX wieku, w dalszej części przechodzi ono w dzielnicę z typowymi budynkami społecznymi wybudowanymi w latach 30. ubiegłego wieku

  Jednostka pomocnicza gminy – lokalna wspólnota samorządowa mieszkańców części gminy w Polsce. Jednostki są ustanawiane przez radę gminy (miasta). Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne (np. sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, rejony, rewiry). Jednostki nie posiadają osobowości prawnej. Jednostka pomocnicza gminy stanowi strukturę społeczno-terytorialną, która przejmuje na swoim terytorium realizację zadań publicznych, ułatwiając gminie wykonywanie jej zadań. Szczególną kompetencją, przysługującą wyłącznie sołectwom, jest dysponowanie (od 2009 r.), funduszem sołeckim.Podstawową jednostką pomocniczą Szczecina jest osiedle, choć mogą być tworzone inne jednostki jak dzielnice. Miasto jest podzielone na 37 osiedli administracyjnych. Ponadto Szczecin jest podzielony na 4 dzielnice: Północ, Prawobrzeże, Śródmieście, Zachód. Dzielnice nie spełniają funkcji samorządowych, lecz grupują osiedla i są wykorzystywane przez Urząd Miasta Szczecin na potrzeby organizacji pracy, gospodarki przestrzenią i zarządzania miastem. Dla przykładu dzielnice pełnią funkcje jednostek urbanistycznych w oparciu o które pracują 4 zespoły urbanistyczne w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta. Główną funkcję samorządową spełniają osiedla, posiadające organy uchwałodawcze i wykonawcze.

  Po 1945[ | edytuj kod]

  Czasami (niewłaściwie) do Pogodna zaliczane jest także osiedle Zawadzkiego-Klonowica powstałe już w polskim Szczecinie (od lat 60. XX wieku). Na osiedlu można zauważyć wiele terenów zielonych. Dzielnica ta znajduje się blisko centrum miasta, jednocześnie sąsiadując z Parkiem Kasprowicza – będącym największym kompleksem parkowym w mieście.

  Plac Jakuba Wujka – rozległy plac na szczecińskim Pogodnie. Otoczony willami o zróżnicowanej architekturze, jest obecnie miejscem rekreacji i wypoczynku okolicznych mieszkańców.Park im. Jana Kasprowicza (do 1945 niem. Quistorp Park) – największy park miejski Szczecina położony w całości w granicach administracyjnych osiedla Łękno przy zbiegu granic z osiedlem Niebuszewo-Bolinko i północnej części Śródmieścia. Wraz z Parkiem Leśnym Arkońskim tworzą zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Zespół Parków Kasprowicza-Arkoński" o łącznej powierzchni 96,8 ha. Na północy sąsiaduje z Ogrodem Dendrologicznym im. Stefana Kownasa.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku.

  Nazwę „Pogodno” nosiła w latach 19541975 obecna dzielnica Zachód.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).
  Łękno (do 1945 niem. Westend) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w północno-zachodniej części Śródmieścia.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:
  Zawadzkiego-Klonowica – osiedle administracyjne w Szczecinie, będące jednostką pomocniczą miasta, położone w dzielnicy Zachód.
  Wzgórze Napoleona (1814-1945 niem: Deutscher Berg) − sztuczny kopiec ziemny usypany na cześć Napoleona Bonaparte w Szczecinie, znajdujący się osiedlu Pogodno, przy skrzyżowaniu ulic: Unii Lubelskiej i Klonowica. Ma wysokość ok. 8 m, a jego średnica u podstawy wynosi ok. 50 m.
  Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego (WNEiZ US) - najstarsza Polska uczelnia ekonomiczna na Pomorzu Zachodnim. Kształci studentów w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym na kierunkach: informatyka i ekonometria, informatyka gospodarcza, ekonomia, finanse i rachunkowość, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji. Obecnie na studiach wszystkich rodzajów studiuje ponad 9000 studentów.

  Reklama