• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pogórze Wiśnickie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Sołtysie Góry (492 m n.p.m.) – Wybitny porośnięty lasem kilkuwierzchołkowy grzbiet na Pogórzu Wiśnickim, górujący nad miejscowościami Wojakowa, Iwkowa i Rajbrot. Grzbiet Sołtysich Gór oddziela od siebie dolinę Białki od doliny Beli. Od północnego zachodu graniczy z najwyższym wzniesieniem Pogórza Wiśnickiego – Rogozową (536 m n.p.m.). Wzgórze posiada walory widokowe. Jest najdalej na południe wysuniętym wzniesieniem Pogórza Wiśnickiego w tej jego części.Rezerwat przyrody Panieńska Góra – leśny rezerwat przyrody na terenie miejscowości Wielka Wieś w gminie Wojnicz, powiecie tarnowskim, województwie małopolskim. Znajduje się na wzgórzu Panieńska Góra (326 m) na obszarze Pogórza Wiśnickiego. Stanowi własność Lasów Państwowych
  Żarnówka – jedno ze wzniesień Pogórza Wiśnickiego. Na prawo od niej Łopusze
  Na wzgórzach w wielu miejscach występują skalne ostańce
  Widok z Iwkowej na Bukowiec
  Pogórze Wiśnickie w okolicach Rajbrotu

  Pogórze Wiśnickie (513.34) – mezoregion fizycznogeograficzny stanowiący wschodnią część Pogórza Zachodniobeskidzkiego, położony między dolinami Raby i Dunajca. Od zachodu sąsiaduje z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Pogórzem Rożnowskim, od południa z Beskidem Wyspowym.

  Kruszczyk połabski (Epipactis albensis) – gatunek rośliny z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Rośnie w widnych lasach liściastych na południu Polski. Występuje w Górach Opawskich.Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Budowa geologiczna i rzeźba terenu
 • 3 Ludność i zabytki regionu
 • 4 Przyroda
 • 5 Szlaki turystyczne
 • 6 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pogórze Wielickie (513.33) – mezoregion fizycznogeograficzny, obejmujący fragment przedpola Beskidów, położony pomiędzy dolinami Wieprzówki i Raby.
  Zamek w Wiśniczu – zamek położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką we wsi Stary Wiśnicz, wzniesiony przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Wczesnobarokowy korpus zamku z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczono go czterema basztami w narożach. Od północno-wschodniej strony dobudowano kaplicę z kryptą grobową Lubomirskich, a od południowo-wschodniej wolno stojącą tzw. Kmitówkę. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z bramą wjazdową z początków XVII wieku.
  Czwartorzęd (Q) – najmłodszy okres ery kenozoicznej, który zaczął się 2,588 mln lat temu z końcem neogenu i trwa do dziś. Dzieli się na:
  Krowia Góra (456 m) – wzniesienie na zachód od Myślenic, położone na zachodnim krańcu Pogórza Wiśnickiego. Tuż po południowo-zachodniej stronie Krowiej Góry znajduje się drugie, wyższe od niej wzniesienie Grodzisko (502 m). Wzniesienia te oddzielone są od siebie Przełęczą Niwka przez którą prowadzi lokalna droga z Trzemeśni.
  Łapanów – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Łapanów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Łapanów.
  Margiel – skała osadowa, zwykle szara. Składa się z węglanów (wapnia lub magnezu) i minerałów ilastych. Używany jest do wyrobu cementu, także jako nawóz mineralny (sztuczny). Ma słaby, nieprzyjemny zapach. Dobrze reaguje z kwasem solnym (HCl), pozostawiając błotnistą plamkę.
  Skrzydlna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Dobra. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.